נושאים חמים

בי"ד יקבע אם הרשעתה של הדס שטייף נושאת עמה קלון

כתבת הפלילים של גל"צ הורשעה בעבירות של סיוע להאזנת סתר לשיחות טלפון של קציני משטרה

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות ידון בשאלה אם הרשעתה של כתבת הפלילים של גלי צה"ל, הדס שטייף, בעבירות הקשורות לסיוע להאזנת סתר, נושאת עמה קלון למקצוע העיתונות. אם יוחלט כי ההרשעה אכן כרוכה בקלון, עשוי בית הדין לחייב את גלי צה"ל להפסיק את עבודתה של שטייף בתחנה.

בספטמבר 2000 קבע בית משפט השלום בתל אביב כי יריב בן יהודה והדס שטייף, שהיו ב-1998 עיתונאים בדסק הפלילים והמשטרה של גל"צ, היו מעורבים בהאזנות לשיחת הוועידה היומית של קציני מחוז דן של המשטרה. בן יהודה, קבע בית המשפט, האזין שלא כדין לשיחות הטלפון. ביחס לשטייף נקבע כי סייעה לביצוע העבירות הללו הואיל והיא שסיפקה לבן יהודה את מספר הטלפון שאיפשר לו להתחבר לשיחת הוועידה. בסופו של דבר קבע בית המשפט כי שטייף "ציפתה שבן יהודה יעשה שימוש במספר הטלפון והיתה מודעת להאזנה שביצע", אך בהתחשב בחוות דעת של שירות המבחן שקבעה כי "הסתבכותה של שטייף עשויה להקשות על המשך עבודתה", החליט להטיל עליה עונש של 100 שעות עבודות שירות ללא הרשעה. על בן יהודה נגזרו 400 שעות עבודות שירות, גם כן ללא הרשעה. לאחר המשפט עזב בן יהודה את התחנה, ואילו שטייף המשיכה בעבודתה בדסק הפלילים של התחנה.

פרקליטות המדינה החליטה לערער על ההחלטות, ולפני כמה חודשים קיבל בית המשפט המחוזי בתל אביב את הערעור והרשיע את שטייף ובן יהודה, אף כי העונש נשאר על כנו. על פי תקנון האתיקה של מועצת העיתונות, הרשעה פלילית עשויה לגרור סנקציות נגד העיתונאי שהורשע - אם ייקבע כי ההרשעה נושאת קלון מקצועי. ביוני החליטה המשנה ליועצת המשפטית של מועצת העיתונות, יעל גרוסמן, כי הרשעתה של שטייף מחייבת דיון בבית הדין לאתיקה של המועצה. בית הדין, אומרים במועצת העיתונות, הוא הגוף שיקבע אם העבירה שבה הורשעו השניים נושאת עמה קלון. במקרה זה יצטרך בית הדין לקבוע אם לחייב את גלי צה"ל להפסיק את העסקתה של שטייף או להעבירה לתפקיד אחר.

שטייף עצמה אומרת כי הפנייה למועצת העיתונות נעשתה ביוזמתה וביוזמת גלי צה"ל. "ספק אם יש עוד עיתונאי שבית המשפט אימץ לגביו קביעה שלפיה מדובר באדם בעל תרומה ציבורית ויושרה, כפי שנעשה במקרה שלי", אומרת שטייף. עם זאת, לדברי מזכ"ל מועצת העיתונות, לוי מורב, היוזמה לדון במקרה של שטייף מקורה בנשיאות מועצת העיתונות.