נושאים חמים

מתה האמנית טליה סידי

סידי, בת 35, נחשבה להבטחה גדולה, אף שבתקופה האחרונה מיעטה ליצור

בתחילת השבוע מתה בתל אביב האמנית טליה סידי. סידי, ילידת 1971 שגדלה ביהוד וגרה בתל אביב, נחשבה לאחת האמניות הישראליות הצעירות המבטיחות. כבר בתערוכת הגמר שלה בבצלאל, ב-1997, בלטה לעין מבין עשרות הבוגרים. סידי עצמה לא חשבה כך, לפחות לא בתחילת הדרך.

בראיון שהתפרסם עמה בכתב העת "סטודיו" ב-2001 שאלה אותה העורכת שרה בריטברג-סמל: "סיימת את הלימודים בבצלאל ב-97'. היית מההבטחות של המחזור?" "להיפך", ענתה לה סידי. "תקופת בצלאל לא היתה טובה. לא חשבתי שאהיה אמנית".

שתי תערוכות היחיד שלה, שהציגה בגלריה מרי פאוזי ב-1998 ו-1999, זכו להרבה תשבחות מצד המבקרים. ב-2000 זכתה בפרס האמן הצעיר של משרד החינוך ובאותה שנה גם זכתה בפרס אוסקר שינדלר מטעם קיבוץ לוחמי הגטאות. ב-2001 הציגה בגלריה זומר את תערוכת היחיד האחרונה שלה.

זו היתה תערוכה מרשימה במיוחד שיצרה תחושה של חיים בעיר סואנות וכאוטית, שבה מתרחשות תאונות. במרכז העבודה הציבה דגם עירוני גדול שהיה עשוי מתצלומים מעובדים ששילבו מראות של עיר - מכסי ביוב ועליהם גווייה של כלב, מודלים קטנים של מכוניות סובארו ובהם מבליח פרצופה הדבוק לשמשה הקדמית.

סידי התחילה אז לימודים לתואר שני בפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. ב-2002 נסעה לניו יורק וחזרה ב-2003.

"היא היתה מאוד רגישה ומאוד פגיעה", אומרת עירית זומר, הבעלים של גלריה זומר. "הרגישות הזאת בלטה מאוד בעבודות שלה. מצד אחד הן היו מאוד מופנמות ועדינות ומצד שני היה בהן המון כוח. הן הכילו מתח פנימי שנע בין הקונקרטי להזוי".

אחת העבודות האחרונות שהציגה היתה בתערוכה הקבוצתית "משהו מקומי" שהוצגה בכיכר ויצמן בחולון ב-2003. המשתתפים הוזמנו להתייחס לסביבה האורבנית. סידי בחרה להציג במזרקה שבגינה, שבה יוצאים זרמי המים מפתחים ברצפה. סידי מהלה במי המזרקה צבע מאכל אדום כך שבמקום מים יצא דם.

איתן הלל, שהיה הבעלים של גלריה מארי פאוזי, שבה הציגה את שתי תערוכות היחיד הראשונות שלה, אמר: "היא היתה אמנית עם אופי הרפתקני, סקרנות עצומה, עקשנות והתמדה. כל מה שמבשר על אמנית מצוינת וכזאת היא היתה. היא היתה חלק מקבוצה של אמנים צעירים, כמו גיל שני ואבנר בן-גל, קבוצה מאוד מפרה, עם הרבה מאוד דרייב, בדיעבד אפשר לראות שזה מאוד השפיע על שדה שלם של אמנים בתחילת דרכם".

כשנשאל למה ההבטחה הזאת נעלמה בשנים האחרונות, אמר: "מהתחלה היא מאוד הצליחה, אספנים קנו אותה, הקצב הואט לאחר מכן והיו לה ספקות. גם העובדה שהלכה לאקדמיה שאבה ממנה, היא התמסרה לזה בטוטאליות ואת העשייה עצמה שמה קצת בקרן זווית".