פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תערוכה חדשה מחזירה את האייטיז

   האייטיז עושים קאמבק גם באומנות בתערוכה חדשה שתפתח בחיפה בשבת

   התערוכה "צ'ק פוסט, שנות ה-80 באמנות הישראלית", שתיפתח בשבת במוזיאון חיפה לאמנות (שבתאי לוי 26), היא השלישית מבין שש תערוכות העשור שיוצגו השנה במוזיאונים המרכזיים לרגל 60 שנה למדינה. בעוד ששתי התערוכות שנפתחו עד עכשיו - "זמן אמת" במוזיאון ישראל שעוסקת באמנות העכשווית ו"ובסוף נמות" במוזיאון הרצליה שמסכמת את שנות ה-90 - עוסקות בשני עשורים מרתקים במיוחד באמנות המקומית, נדמה ששנות ה-80 הן לכאורה הרבה פחות מרתקות בכרונולוגיה המקומית. "אכן יש כאלה שמעדיפים לשכוח את שנות ה-80", אומרת האוצרת אילנה טננבאום, "והיה אפילו אמן אחד שאמר לי: 'אוי, השנים הנוראות האלה', אך בעיני זה עשור מרתק.

   "התפיסה הזאת נובעת מכך שאלו שנים שבין לבין, שנים שקצת מדלגים עליהן, אבל למעשה שם מתחילים כל הניצנים שהובילו למה שאנחנו היום", מוסיפה טננבאום. "קודם כל, בשנים האלה נוצרות הרבה מאוד קבוצות של אמנים, כ-10 קבוצות, ומתחיל להתהוות איזה קול של אלטרנטיבה: אז צומחת הגלריה באחד העם 90, קמה קבוצת 'רגע', שמורכבת מאמנים, ופותחת גלריה בדרום תל אביב. הריבוי שקיים היום, ונראה לנו מובן מאליו, התחיל אז".

   יש גם שינויים בשיח, מוסיפה טננבאום. "שנות ה-80 זו התחלה של כל התפישות של הפוסט - פוסט-קולוניאליזם, פוסט-סטרוקטורליזם. העיסוק במיניות נהפך למשהו מהותי, כל הדיבור על מיניות כמופע, העיסוק ביופי ובנשיות בעבודות של אמנים כגון דיתי אלמוג וג'ניפר בר לב. נושא נוסף שעולה ומקבל תפנית הוא העיסוק בשואה: נקודת המבט הופכת להיות אישית, לא הירואית ולא באמצעות סמלים. אפשר לראות את זה בעבודות של אמנים כגון חיים מאור, יוכבד וינפלד, ובמיוחד משה גרשוני שהציג אז את התערוכה "בדם לבי" במוזיאון תל אביב ואחר כך בביאנלה בוונציה. ויש כמובן שינויים שחלו בעשייה האמנותית: הריבוי של המדיומים, ציטוטים מתוך תולדות האמנות, בימוי, צבעוניות, חל מהפך חשוב ביחס לצילום שבא לידי ביטוי גם בכניסתו לאקדמיה, למוזיאונים וגם בפתיחתן של שתי גלריות לצילום: בהתחלה הגלריה הלבנה ואחר כך זו של קמרה אובסקורה".

   התערוכה מגלה נקודת מבט חדשה על העשור?

   "נקודת המבט על שנות ה-80 היא כמובן דרך דלות החומר. אני חושבת שהתערוכה הזאת מראה את שנות ה-80 כשנים תוססות, של ריבוי, שבהן צצים על פני השטח דברים שלא היו קודם".

   בתערוכה יוצגו 120 יצירות של 47 אמנים במדיומים שונים: ציור, פיסול, צילום ועבודות וידיאו. בין המשתתפים: דיתי אלמוג, עסאם אבו שקרה, ג'ניפר בר לב, חיים דעואל לוסקי, נורית דוד, יצחק ליבנה, חיים מאור, יעקב מישורי, מיכל נאמן, מירי נשרי, ענת סרגוסטי, אסד עזי, מאיר פיצ'חדזה, ברי פרידלנדר ומוטי מזרחי.

   תערוכות חדשות נוספות

   גלריה טבי דרזדנר (אחווה 24 נוה צדק, תל אביב). בתערוכה "נישט אונזערע" (לא משלנו), שתיפתח היום, מארח סשה סרבר את בוריס שץ ודוד וקשטיין. התערוכה עוסקת בדימוי ובמיתוס של דמות הגיבור והאנטי גיבור בתרבות הישראלית. "סרבר בוחן את ניסיונו שלו כמהגר להתערות בשדה האמנות הישראלי דווקא על ידי עיסוקו בנושאים 'גלותיים', המיוצגים על ידי פסלו של שץ, ובדימויים מוכרים מעולם הקומיקס", כותבת האוצרת נטע גל עצמון. בחדר הפנימי יוצג פרויקט של מיה בלוך.

   מוזיאון תל אביב (שד' שאול המלך 27 תל אביב). שתי מסות קולנועיות של כריס מרקר יוקרנו מחר בשעות 12:00-14:00: "סיפור החתול המחייך" מ-2004 מתחיל מגרפיטי של חתוך שמחייך חיוך זדוני ברחובות פאריס, ו"זיכרונות מן העתיד" מ-2002 מתבסס על תצלומי עיתונות של הצלמת הצרפתייה דניז בלון מהשנים 1935-1955.

   גלריה 79 (אלנבי 79 תל אביב). תערוכת הצילום "Out of Context" של רוני בן שמחון שתיפתח היום היא התערוכה השנייה בגלריה החדשה שנפתחה ברחוב אלנבי. אוצרות הגלריה, לי-מור כהן ועדית סמלסון, מצהירות כי מטרת הגלריה לעודד אמנות צעירה ולתת במה לאמנים צעירים אנונימיים.

   גלריה המדרשה (דיזנגוף 34 תל אביב). היום תיפתח תערוכה של פהד חלבי ובה דיוקנות מצוירים של חברות כנסת וציורים גדולי ממדים של מעין קריקטורות וולגאריות של דמות ערבי משופם החושף ישבן. במקביל מוצגות עבודות וידיאו שעוסקות בשאלות של זהות ערבית. אוצר: דורון רבינא.

   חנינא, חלל לאמנות עכשווית ביפו (רבי חנינא 25 יפו). התערוכה "גנים" תיפתח היום בהשתתפות לארי ותמר אברמסון, דורון ועלמה ליבנה, שמואל ונועה חרובי ואברהם ויונתן אופק. בתערוכה מוצגות עבודות של אמנים ישראלים בני אותה המשפחה מדורות שונים. אוצר: יונתן הירשפלד.

   מוזיאון יפו לעתיקות (מפרץ שלמה 10). היום תיפתח תערוכה קבוצתית שבה מוצגים לצד ממצאים ארכיאולוגיים יצירות של אמנים ותיקים וצעירים. בין המשתתפים: אילנה גור, רחל גרא, משה עמר, דרור אוסלנדר, קרן גילרמן הראל, רועי פיורסקי ושרית רוזן. אוצרים: דורון פולק ואסתי דרורי.

   גלריה אהרונסון (סוקולוב 93 רמת השרון). השבוע נפתחה התערוכה "זיכרון" ובה עבודות של יוסל ברגנר, מאיר פיצ'חדזה, אהרון מסג, צבי מאירוביץ', עופר ללוש, דים יוז ודן בירנבוים. "התבוננות בעבודות נותנת הצצה חטופה לקטעי זיכרונות שהונצחו על הבד", נכתב בדף התערוכה.

   שד' דב הוז בחולון. ברחבה מול בית מס' 20 תיפתח ביום רביעי תערוכת חוצות של גילי למפל ובה 40 תצלומים שעוסקים בנופים הקשורים למים. תערוכה זו היא הראשונה בסדרה של תערוכות שמתכננת העירייה להציג בשדרה.

   גלריה או*ג'י (הנמל 35 חיפה). בתערוכה "דיוקנאות על הסף" שתיפתח מחר יוצגו 54 דיוקנאות של 23 חולים סופניים שתועדו על ידי זוג יוצרים גרמנים: הצלם ולטר שילס והעיתונאית ביאטה לקוטה.

   המוזיאון הפתוח בעומר. התערוכה הרטרוספקטיווית של הרמן שטרוק, שהוצגה במוזיאון הפתוח בתפן, נודדת דרומה ותיפתח מחר. בתערוכה כ-300 עבודות: יומני מסע, אלבומי תחריט ומכתבים (אוצרת: רותי אופק). בשעה 10:30 יתקיים יום עיון על יצירתו של שטרוק והרצאה של חיים באר על ספרו "לפני המקום".

   חלון אמנות נגה היקרה (רוחמה 7 יפו). התערוכה "בנייני העיר השחורה" של רוני קרני, שתיפתח בשבת, עוסקת במתח שבין הבנייה החדשה באזור לשרידי בניינים עתיקים שנמצאים בסמוך. אוצר: יואב מטוס.

   תערוכות סוף שנה בבתי"ס לאמנות. תערוכות סוף השנה הגדולות של בתי הספר המרכזיים לאמנות נפתחות השבוע: באקדמיה לאמנות בצלאל תיפתח היום תערוכה ובה עבודות של כל בוגרי המחלקות שיציגו במגוון תחומים: אמנות, צילום, וידיאו, תקשורת חזותית, ארכיטקטורה, צורפות, אופנה ועיצוב קרמי. תערוכת בוגרי המדרשה לאמנות תיפתח חמישה ימים אחר כך, ביום שלישי, ובה יוצגו עבודות של 62 בוגרי המחלקות (אוצרים: ארז ישראלי ובועז ארד). באותו יום תיפתח בשנקר (ידע עם 14 רמת גן) תערוכת פרויקט גמר במסלולי העיצוב השונים.

   במכון אבני (רח' אילת ביפו, בניינים מס' 7, 8 ו-23) תיפתח ביום ראשון תערוכת סוף שנה של המחלקות השונות: המחלקה לאמנות, לעיצוב ואדריכלות פנים, לעיצוב תקשורת חזותית ועיצוב תעשייתי. תערוכת סוף השנה של בוגרי המחלקה לצילום בבית הספר מנשר תיפתח היום בבית הבארות (שד' רוטשילד 65 תל אביב). אוצר: רועי קופר. במכללת אורנים תיפתח ביום שלישי תערוכת בוגרי המכון לאמנות ובה עבודות של 23 בוגרים ובוגרות (אוצר: אסף רומאנו). מהערב יוצג פרויקט הגמר של בוגרי החוג לעיצוב פנים במסלול האקדמי, המכללה למינהל (שד' יצחק רבין 7 ראשון לציון).

   ועוד. במרכז עינב (אבן גבירול 71) בתל אביב תיפתח מחר תערוכת פיסול של חנה דיין. בגלריה שורשים (כיכר הבימה 2 תל אביב) תיפתח מחר התערוכה "דיבורים" של אייל גפן. בסינמטק תל אביב (שפירנצק 2) יוקרן מחר בשעה 14:00 הסרט "האובייקט, האובייקט היקר" של ונדי שפיר. הסרט עוסק באמנות המיצב ובעיקר באמנות שנות ה-70. בגלריה "ציאורים" בקיבוץ אורים תיפתח בשבת התערוכה "נגיעות" של נועם ליפשיץ. בחנות סטימצקי בקניון ממילא בירושלים (בית שטרן, שדרות אלרוב) תיפתח ביום ראשון תערוכת תצלומים של אלכס ליבק (אוצרת: דליה שלף). בגלריה ט.א.ל סטוביק (ברוריה 5 רמת גן) תיפתח ביום ראשון תערוכה של חברי אגודת המאיירים. בגלריה אפרת (גורדון 21 תל אביב) נפתחה תערוכת ציורים של אסתי קרייזמן.

   שיח גלריה. הערב, בשעה 19:00, יתקיים במוזיאון ישראל בירושלים שיח גלריה בתערוכה "זמן אמת - אמנות בישראל, 1998-2008". האירוע יכלול סיור עם אמיתי מנדלסון, מאוצרי התערוכה, ולאחר מכן הרצאה של נסים דיין על סיפורי יום הדין בקולנוע העולמי. במוזיאון פתח תקוה (ארלוזורוב 30) יתקיים בשבת בשעה 12:00 שיח גלריה עם האמנית מנאר זועבי במסגרת התערוכה "כתם עיוור". ביום שלישי בשעה 18:30 יתקיים בבית ראובן (ביאליק 14 תל אביב) שיח גלריה עם האמנית קרין מנדלוביץ', במסגרת התערוכה "בימים ההם. בזמן הזה" שמוצגת במקום.