פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "אנשי הדממה", ערוץ 2, שלישי 20:30

   ותזכורת: "בוב ומרגרט", ארטה, הלילה ב- 00:55

   "אנשי הדממה", סרטם התיעודי של שחר סגל, ענת טל שיר וצדוק יחזקאלי, המשודר הערב בערוץ 2, עוסק בשייטת, היחידה הצה"לית המובחרת, שתפקידה, חשיבותה וחשאיותה היו לסמל ישראלי. בשם הסרט יש כפל לשון - הוא מתייחס לכינוי ההירואי שניתן לאנשי היחידה, וגם לטיוח ולהשתקה בפרשה שנגעה לאותם לוחמים גיבורים.

   הפרשה נחשפה ומוכרת כבר לצרכני התקשורת בישראל. לאחר שלוחמים רבים בשייטת חלו בסרטן עלתה הסברה כי הסיבה היא צלילות האימונים בנחל הקישון ("המזוהם ביותר בישראל, ומהמזוהמים ביותר בעולם", לדברי אחד המומחים המתראיינים בסרט). הלוחמים דרשו שצה"ל יכיר באחריותו למחלתם ויפצה אותם. הם עמדו מול יחידה מלוכדת וממסד אטום. הם הגיעו לבג"ץ והוקמה ועדת חקירה. הסרט מביא את כל שלבי הפרשה.

   היתרון של הסרט על הכתבות הרבות שעסקו בנושא הוא באפשרות לראות ולשמוע את התובעים. יש הבדל תהומי בין קריאת עדות כמו של יובל תמיר, אחד הלוחמים שחלו בסרטן, ובין הצפייה בו מספר את סיפורו הקשה, בלי להסגיר כמעט את הכאב ואת התחושה שחבריו ומפקדיו בגדו בו.

   קשה לשמוע את שמעון סלע, שהתראיין לסרט כשכבר היה חולה מאוד, ומת בעת הכנתו. חשוב לא פחות לראות את הצילומים מדיוני הוועדה בראשות השופט מאיר שמגר, שחקרה את המקרה. חיתוך הדיבור הצבאי השחצני של אנשי יחידות מובחרות מקומם עוד יותר כשהם מחפים על טעות.

   הסרט מרתק משום שהוא נוגע גם במה שמעבר לפרשה עצמה; בשחיטה של פרה קדושה, שחיטה שנעשית בקושי רב על ידי לוחמים שנאלצו לצאת נגד היחידה שבאו ממנה, שחשו כי בגדה בהם, ומולם מפקדיהם, המחויבים לערכי היחידה ומתמודדים עם מה שנתפש בעיניהם כבגידת הלוחמים. זו חדירה לקהילה סגורה, עם קוד משלה, המצפינה סודות רבים.

   השימוש שיוצרי הסרט עושים בעצמם הוא מוזר. הצופה יכול להתרשם שגוף מנותק יצר סרט ופנה ליחזקאלי וטל שיר לקבל מידע - ולא כך הדבר. הסרט מבוסס על התחקיר שלהם כעיתונאים ב"ידיעות אחרונות". זה הסרט שלהם; הם מראיינים את עצמם. מעבר לכך, "אנשי הדממה" לוקה במנייריזם: המוסיקה דרמטית מדי (מתחשק להחליש אותה ולהגביר את ערוץ הדיבור) והעריכה הקליפית של דברי המרואיינים מעצבנת אפילו יותר. הדברים המקוטעים נערכו כפאזל - כמה מרואיינים ממשיכים משפט ארוך אחד, ובמקרים אחרים חיברו קטעים מעדות בוועדה לקטעי ראיון למצלמה של אותו מרואיין.

   כשיש לתכסיס הזה הצדקה תוכנית - כולם מדברים בקול אחד - מילא, אבל ברוב המקרים העריכה הקופצנית הזאת רק מסיחה את הדעת מדברי המרואיינים, ואלה לא דורשים שום תחבולה אמנותית. הרי די בסיפורו של תמיר על שיחה שקיים מפקד מהחיל עם אלמנתו של רפי לבנה, לוחם שמת מסרטן. "היה דין ודברים, שבסופו מפקד שייטת 13 אמר לה, 'תמסרי לכולם שמי שיש לו בעיה עם הסיפור הזה, שייקח את הדברים ושיילך מפה'". תמיר משתהה, ומוסיף בקולו הכואב והשקט: "מה זה נקרא? מי אתה שתגיד לנו ללכת מפה? ולאן אתה רוצה שנלך?"


   ותזכורת

   "בוב ומרגרט", סדרת אנימציה משעשעת על זוג אנגלים ממוצעים, שאפרוריותם הנוראה מוצגת בצבעוניות רבה, תשודר הלילה בערוץ ארטה (0:55).