פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "ספריות" - טלי אמיתי-טביב

   "ספריות" - טלי אמיתי-טביב; אוצרת: הדס מאור. הגלריה האוניברסיטאית בתל אביב

   תערוכת התצלומים של טלי אמיתי-טביב, "ספריות", היא פנינה של יופי נדיר, המנותקת לחלוטין מהשיח האמנותי העכשווי. הצילום בה ישיר, נפעם ומפעים, ללא אירוניה וללא אמירה חתרנית.

   אמיתי-טביב מציגה סדרת תצלומים של ספריות באוקספורד, מסמליה המובהקים של ההשכלה המערבית הקלאסית. היא הצליחה לקלוט במצלמתה את התערובת של ההוד, היראה וההתרגשות שמעוררים מצבורי הספרים השקטים והכהים - הספריות נראות כאילו אצור בתוכן סוד אפוף דממה, שמרנות, מסורת ופוטנציאל מהפכני. החושניות של העבודות כה גדולה, עד שאפשר לדמיין את הריח הדחוס מעט ואת המגע הנעים של הספרים בכריכות העור. זאת תערוכת היחיד השלישית של אמיתי-טביב מאז החלה להציג ב-1999, והיא מעוררת ציפייה לעבודותיה הבאות.

   מאבקה האישי של האמנית בדיסלקטיות - היא למדה לקרוא רק כשהיתה בת 20 - הוא מוטיב מרכזי בחייה ונפרש בהרחבה בקטלוג. לכן הנסיעה לאוקספורד היתה מבחינתה מסע ניצחון. את הספריות צילמה כאתרים מקודשים במיטב המסורת של האמנות הנוצרית-המערבית. מהחלונות שלהן בוקע כמעט תמיד אור אלוהי - ואכן, חלק ניכר מהן נבנו במאה ה-18 וה-19, בעידן הנאורות - ששמו נגזר מ"אור".

   האופטימיות היא אולי הדבר המקסים בתערוכה, לצד מידה גדושה של נוסטלגיה. אמיתי-טביב מצלמת את הספריות כחללים אוטונומיים, ריקים מאדם - מקומות שגאולת הרוח יכולה להתרחש בהם. אין שם זכר למחשבים, אך התאורה החשמלית ושלטי יציאת החירום אינם מוסתרים. התחושה היא, שאלה מקומות השייכים ספק לעבר, ספק להווה מתמשך.

   אמיתי-טביב מתעלמת מהאסוציאציות המיידיות שספריות מעוררות - מהספרייה בסיפוריו של בורחס דרך הספרייה ב"שם הוורד" של אומברטו אקו, ועד לספריות באמנות העכשווית, שמתוארות או נרמזות בעבודות של אמנים כמו אנסלם קיפר הגרמני, מיכה אולמן (שניהם מוזכרים בהקדמה לקטלוג שכתב פרופ' מרדכי עומר), או הביתן הישראלי בביאנלה בוונציה ב-1995 ("הספרייה הלאומית" שאצר גדעון עפרת).

   לעומת זאת, לאמיתי-טביב יש זיקה ישירה לעבודותיהן של האחיות ג'יין ולואיס וילסון האנגליות, הנוהגות לצלם קומפלקסים אדריכליים לפי נושאים - סדרת תיאטראות באנגליה שהוצגה ב-1999; סדרת "שטאזיסיטי", המבנה של המשטרה החשאית במזרח גרמניה, שתצלום ממנה הוצג במוזיאון הרצליה; וסדרת "סטאר-סיטי", העיר שבה התאמנו הקוסמונאוטים הרוסים, שהוצגה בביאנלה באיסטנבול. אבל בעוד שהאחיות וילסון מבקשות לחשוף בתצלומיהן סוג של מסתורין, אמיתי-טביב מותירה אותו על כנו ואף מחזקת אותו. נראה שהיא מייחסת לספריות שצילמה ערכים של לימוד והארה לצד תמימות - תכונה נדירה בעולם שבו הסיסמה "ידע הוא כוח" נחשבת מוטו מנצח.