אשכר אלדן-כהן, המאשימה את יצחק לאור כי אנס אותה: "שמחה על ההחלטה"

  אלדן-כהן וכמוה גילית חומסקי, חברת הוועדה שלדבריה התנגדה למתן הפרס ללאור, מברכות על החלטת דירקטוריון קרן לנדאו לבטל את מתן הפרס בשלב זה ולהחזיר את הדיון לבחינה נוספת

  יצחק לאור (צילום: נמרוד סונדרס)

  "אני מאוד שמחה על ההחלטה", אומרת לוואלה! תרבות הבוקר אשכר אלדן-כהן, על החלטת דירקטוריון קרן לנדאו שהתקבלה אמש (יום שלישי) לבטל את החלטת ועדת הפרס להעניק פרס למשורר יצחק לאור, ולהחזיר את הדיון לוועדה על מנת שתשקול מחדש את המלצתה. זאת לאור "חומר נוסף" שהוגש להם. יש להניח שהוועדה תתכנס שוב בימים הקרובים שכן הפרס צפוי להיות מוענק ב-25 בדצמבר.

  אלדן-כהן הגישה תלונה למשטרה כנגד יצחק לאור בטענה כי אנס אותה. התלונה לא נחקרה על ידי המשטרה בשל חוק ההתיישנות. "אני מאוד מכבדת ומברכת את עוזי דיין, מנכ"ל מפעל הפיס ויו"ר קרן לנדאו", אומרת לנו אשכר, "עמדה על שולחנם התמודדות לא פשוטה, אתגר לא פשוט שהצבנו בפניהם, ליצור תקדים ולא לחכות שבית המשפט והמשטרה יעשו בשבילם את העבודה אלא לקחת אחריות חברתית, אזרחית, מוסרית, ציבורית וערכית. ולהיות קשובים לא רק לבעלי הכוח אלא גם לאמת המתרחשת בחדרי חדרים שהרבה שנים מבעבעת ומסתתרת מתחת לפני הקרקע, למרות שמצד שני היא גם די ידועה".

  "אנחנו שמנו את זה על השולחן, ואמרנו עד כאן", הוסיפה אלדן-כהן. "אנחנו לא מוכנות יותר שעבריין המין הסדרתי יצחק לאור יזכה לכיבודים ולתהילה, בעודו ממשיך עשרות שנים לפגוע בנשים. זה לא יעלה על הדעת, זה לא מוסרי, זה לא תרבותי וזה לא ייתכן. אנחנו שמחות שהם היו מספיק אמיצים להתמודד עם זה. וודאי נמשיך, נפעל ונוודא שתמולא עד תום ההחלטה מוסרית, שעבריין מין סדרתי לא יקבל פרס. אני גם לא שוללת את המחשבה לבקש שהשופטים יפסלו את עצמם או יפוטרו כי לפי הפרסומים הציבוריים שהיו, נוסף לבעיה שהחליטו על פרס לעבריין מין סדרתי, גם יש סימני שאלה לגביי איך התנהל ההליך".

  עוד באותו נושא

  בעקבות המחאה: ועדת פרס לנדאו תשקול מחדש את זכייתו של יצחק לאור

  לכתבה המלאה
  "אנחנו לא מוכנות יותר שעבריין המין הסדרתי יצחק לאור יזכה לכיבודים ולתהילה, בעודו ממשיך עשרות שנים לפגוע בנשים". אשכר אלדן כהן (צילום: נמרוד סונדרס)

  עטרה צחור דיין, שלטענתה חוותה "השפלות מילוליות מיצחק לאור" כשהוא היה המורה שלה, לא הסתירה גם היא את שביעות הרצון שלה. "אתמול פרצה שמחה", אמרה לוואלה! תרבות. "מרגע שהודיעו על הפרס כבר שבועיים ימים אני וארבע בנות נוספות, בלי הפסקה אספנו ושלחנו למפעל הפיס עדויות של נשים שנפגעו מלאור ושל אנשים שהיו עדים לפגיעות אלו. כשהתלוננתי כסטודנטית על ההשפלות המילוליות שספגתי מיצחק לאור, אמרו לי: הוא אמן, ככה זה בבוהמה, תוותרי לו. למה לאמן מותר ולמנהל בנק לא? התנהגות לאדם באשר היא אדם היא הרבה יותר מקודשת מאמנות".

  הסופרת והמשוררת גילית חומסקי, שהייתה חלק מועדת הפרס יחד עם יהושע סיימון ועמינדב דיקמן, אמרה לוואלה! תרבות: "אנשים מתקשרים ואומרים לי מזל טוב וברכות, אבל אני לא מרגישה שמחה. הרבה דמעות נשפכו בסיפור הזה. ישבו שלושה שופטים, ואני התנגדתי בדעת מיעוט להעניק את הזכייה ליצחק לאור. לא היה שום דבר לא חוקי בוועדה הראשונית, אבל הרכב הוועדה היה בעייתי. כי יושבת אשה אחת מול שני גברים ודנים בהטרדות מיניות. יש בזה משהו בעייתי. נכון שוועדת פרס לנדאו לא התכנסה כדי לשפוט בנושא הטרדות מיניות, אבל אני חושבת שאי אפשר לנתק את האדם מיצירתו. במקרה הזה מדובר בהרבה שנים של האשמות בעייתיות".

  יהושע סימון סרב להגיב, ואת עמינדב דיקמן לא ניתן היה להשיג.

  עוד באותו נושא

  חיי מדף: המקרה המוזר של יצחק לאור

  לכתבה המלאה
  "הרכב הועדה היה בעייתי. כי יושבת אשה אחת מול שני גברים ודנים בהטרדות מיניות". שופטת הועדה, המשוררת והסופרת גילית חומסקי (צילום מסך, פייסבוק)

  תחילת הפרשה בפברואר 2010. לאחר שהתקבלו במערכת התוכנית "המקור" עדויות מנשים שטענו שהוטרדו מינית על ידי המשורר, הסופר והמרצה יצחק לאור, שודר בתוכנית תחקיר על הנושא. התחקיר התמקד בארבע תלונות שונות. לאור, יש לציין, מעולם לא נחקר, לא נשפט ולא הורשע. הקריאות לבטל את זכייתו של לאור בפרס לנדאו, הנושא עמו סכום כספי של 100 אלף ש"ח, החלו מיד עם ההכרזה על זכייתו בחודש שעבר.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully