פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   שישה מלחינים יקבלו את פרס ראש הממשלה ליצירה

   שישה מלחינים נבחרו לקבל את הפרס השנתי מטעם ראש הממשלה, הניתן לשם עידוד היצירה המקורית בתחום המוסיקה האמנותית. הנבחרים הם: מרק קופיטמן, בועז בן-משה, אריאל דוידוב, הגר קדימה, גדעון לבינסון וגיל שוחט. סכום המענק לכל מלחין, שיינתן בשני תשלומים, הוא 67 אלף שקל. בוועדת השופטים כיהנו הפעם הזמרת והמורה הפרופ' מירה זכאי (יו"ר), המנצח דורון סלומון ואיש קול המוסיקה דני אור-סתיו.

   רשימה של 42 מועמדים הוגשה לשופטים, והמלצתם על ששת הזוכים אושרה על ידי חבר הנאמנים של הפרס, בראשות אהרן ידלין. בחבר הנאמנים משתתפים המלחינים מנחם צור, בטי אוליברו, בנימין יוסופוב ויוסף ברדנשווילי, ולצדם מאיר ויזל ורות טלגם.

   יו"ר חבר השופטים, מירה זכאי, אומרת כי היא ושני חבריה לשיפוט קיבלו עשרות דיסקים ופרטיטורות, וכל אחד מהם התרשם מהחומר בעצמו, לפני הדיון המשותף. כל אחד מ-42 היוצרים שהגישו את מועמדותם הגיש לפחות דיסק אחד. בניגוד לשנה שעברה, שבה נדרשה מן השופטים הכרעה מהירה, ניתן הפעם לשופטים זמן מספיק לבחירה, וכל אחד מהם הקדיש עשרות שעות להאזנה. שכר הטרחה של השופטים, אגב, הוא כ-1,200 שקל.

   לאחר שכל שופט סימן לעצמו את המלחינים שמצאו חן בעיניו ביותר, התקיימה פגישה של שלושת השופטים. "התברר שהבחירות של שלושתנו דומות במידה רבה מאוד", אמרה זכאי. מבט ברשימת הזוכים מגלה שהנבחרים מייצגים כיוונים סגנוניים נבדלים. לדברי זכאי, הגיוון התקבל לגמרי במקרה ולא במתוכנן, והוא נובע מן הסתם מהעובדה שהשופטים בחרו מלחינים בעלי שפה אישית מובחנת.

   גיבוש הרשימה הסופית, שכוללת כאמור שישה שמות, נעשה בשיחה ודיונים בין השופטים ולא בהצבעה.

   בשנה שעברה ניתן הפרס לחמישה יוצרים. מינהל התרבות הנחה את השופטים לבחור חמישה גם השנה, אך הם מסרו שישה שמות. חבר הנאמנים אישר את הגדלת מספר הזוכים, ומינהל התרבות הבטיח שיימצא תקציב לכך.