נושאים חמים

עיריית תל אביב עקרה את עץ האשל העתיק בכיכר רבין, ונטעה במקומו עץ זית

עץ האשל הוותיק בכיכר רבין בתל אביב, שריד אחרון לצמחייה הטבעית שהיתה במקום לפני הקמתה, נעקר ממקומו ביום חמישי שעבר על ידי עיריית תל אביב, ובמקומו ניטע עץ זית עתיק. לטענת העירייה, עץ האשל סבל מריקבון וחולי וכריתתו היתה הכרחית משום שהוא היה סכנה בטיחותית לעוברים ושבים.

לפני הקמת הכיכר בשנות ה-60 ניצב האשל במרכזה של שלולית חורף גדולה. עם הקמתה, הגנן העירוני אברהם קרוון, שהיה אחראי לתכנון הצמחייה, עמד על כך שהאשל יישאר במקומו. העץ שרד במקומו גם אחרי שהתמוטט בחלקו לפני כעשר שנים, אבל אז חוזק וצמח מחדש. כעת נעלם לחלוטין מהנוף. בנו של אברהם קרוון, האמן דני קרוון, שעבודתו קשורה לתכנון ועיצוב נוף, אומר כי עקירת העץ היא שערורייה, וכי יש דרכים לטפל בעצי אשל חולים ולחדשם.

אם ללמוד מניסיון העבר, האגרונומיה העירונית היא לעתים הפכפכה וסלקטיווית, והיד קלה על כריתה ועקירה. בכל מקרה, החלפתו של האשל בעץ זית עתיק היא שערורייה בזכות עצמה. לדברי העירייה, הזית נרכש במשתלה דרך קבלנים שנבחרו במכרז, "לאחר חיפושים אחרי עץ מרשים דיו". אולם קשה להניח שהזית הגיע לעתיקותו המופלגת והמרשימה במשתלה כלשהי. מכל מקום, במציאות הישראלית הנוכחית של כריתות וחישופים זהו סרקזם מר וגסות רוח לנטוע בכיכר העיר עץ שהפך זה מכבר מסמל השלום לסמל של כיבוש ונובורישיות זחוחת דעת.

וכפי שכתבה להפליא המשוררת אגי משעול: "אבל זיתיו המושטים לאין דורש משחירים/ את פני/ ושום ורדים ננסיים לא יסיחו את לבי/ מן הבושה".