וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כפר קאסם רוצה להיות סמל לדו קיום

הלית לוי

3.9.2001 / 7:47

מועצת הכפר החליטה: במקום יוקם "מוזיאון שלוש הדתות" – לצד אנדרטה לחללי הטבח ב-1956; ראש המועצה: נעביר לדור הבא מסר על חשיבות הדו קיום והתוצאות ההרסניות של חוסר הסובלנות


מועצת כפר קאסם החליטה לאחרונה על הקמת "מוזיאון שלוש הדתות" בתחומה. מטרת הפרוייקט בולטת על רקע המתיחות הדתית והלאומית ההולכת וגואה בתוך ישראל פנימה ובינה לבין שכנותיה: השגת הידברות 'ותלת קיום' בין הנצרות, האיסלאם והיהדות. בימים אלו פותח יו"ר המועצה, סאמי עיסא, במסע גיוס תרומות להקמת הפרוייקט הראשון מסוגו בארץ. כפר קאסם, ששמה נקשר תמיד לטבח שהתבצע בה והפך לאירוע רב משמעות בהיסטוריה של שני העמים, מבקשת להפוך למרכז דו קיום.

לדברי ראש המועצה, ינסה המוזיאון לפעול לקידום ההבנה בין הדתות, "מתוך ניסיון לקדם את המשותף ולכבד את השונה". תוכנית המוזיאון כוללת חדר הרצאות ופעילות לתלמידים וקבוצות מאורגנות. עיסא: "קיבלנו החלטה, דווקא לאור המצב. יכול להיות שקרבת הדת תוכל לתרום משהו לשיתוף פעולה".

מאז שנות ה-50 הפכה כפר קאסם לסמל טעון ביחסי ערביי ישראל והמדינה. באוקטובר 1956 נורו למוות 49 מתושבי הכפר, כיוון שלא ידעו על העוצר הצבאי שהוטל על ערביי ישראל (שהיו אז תחת שלטון צבאי) והפרו אותו. אירוע זה מסמל גם היום עבור תושבי הכפר את נקודת הרתיחה בכל הנוגע ליחסיהם עם מדינת ישראל. אולם למרות זאת, עד כה לא הוקמה אנדרטת קבע לזכרם של הרוגי הטבח. ממשלת ישראל מעולם לא הציעה לעשות אחת, ובכפר קאסם מעולם לא יזמו. כעת קיבלה העיריה החלטה על הקמת אנדרטה. "במטרה להעביר לדור הבא מסר על תוצאותיה הנוראות של חוסר הסובלנות ועל חשיבותו של הדו קיום". טרם הוחלט מי יעצב את האנדרטה, ואחד השמות שהועלו הוא עדי יקותאלי, אחיו של חבר מועצת עירית ירושלים לשעבר, ארנן יקותאלי ז"ל.

וגם מרכז לקידום מעמד האשההאנדרטה והמוזיאון הם לא הפרוייקטים היחידים המתוכננים במועצה. עיסא מעוניין להקים בכפר גם מרכז לקידום מעמד האשה. המרכז יעסוק במצב הנשים במגזר הערבי ויתמקד בחינוך לשיוויון וקידום הנשים הערביות בחברה ובשוק העבודה. לדברי עיסא תפקוד המרכז יתמקד בעיקר בעריכת סדנאות, מפגשים וסמינרים לנשים ערביות, הוצאת פרסומים בנושאים רלוונטים, ומתן במה ואפשרות לנשים. "אנחנו מקווים שהפרוייקטים יביאו לנו את השקט שאנחנו מחפשים", אומר עיסא. תאריך פתיחה למוזיאון, כמו גם לפרוייקטים האחרים, עדיין אין. אחרי הכל, במצב נוכחי, אפילו בשביל מטרה נטולת מחלוקות כמו דו קיום לא פשוט לגייס תרומות.טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully