פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רגעים של חסד: יום הולדת 80 לרוברט דובאל

   רוברט דובאל חוגג היום 80 חורפים, אבל עדיין עוקף שחקנים צעירים בהרבה בדרך לטקס האוסקר. לרגל המאורע, הנה כמה מרגעי השיא של השחקן שתמיד רלוונטי

   רוברט דובאל ב"אומץ אמיתי" מ-1969 (imdb)
   דובאל, יליד 1931, התחיל את דרכו הקולנועית בשנות השישים ועשה שורה של תפקידים קטנים יחסית - למשל בגרסה המקורית מ-1969 של המערבון "אומץ אמיתי" (צילום: IMDB)
   רוברט דובאל ב"הסנדק" (GettyImages , Paramount Pictures)
   באותה שנה הוא גם הופיע ב"אנשי הגשם" של פרנסיס פורד קופולה. שלוש שנים לאחר מכן הבמאי והשחקן שיתפו פעולה שנית, והפעם בסרט הפריצה של שניהם - "הסנדק" כמובן, שעליו קיבל דובאל את המועמדות הראשונה שלו לאוסקר (צילום: אימג'בנק - Gettyimages)
   רוברט דובאל ב"רשת שידור" (imdb)
   דובאל היה לאחד השחקנים האמריקאים הבולטים בשנות השבעים עתירות הקלאסיקות, וב-1976 זכה לככב ביצירת פאר נוספת - "רשת שידור", סאטירה על עולם הטלוויזיה, שהרלוונטיות שלה רק הלכה וגדלה עם הזמן (צילום: IMDB)
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   את התפקיד הגדול שלו בשנות השבעים עשה דובאל בסוף העשור, כשגילם ב"אפוקליפסה עכשיו" של קופולה את הקולונל ביל קילגור והוציא מפיו את אחד המשפטים המפורסמים בתולדות הקולנוע - "אני אוהב את ריח הנפלם על הבוקר" (צילום מסך)
   רוברט דובאל ב"רגעים של חסד" (GettyImages , Keystone)
   תור הזהב ההוליוודי דעך במעבר משנות השבעים לעשור החדש, ורבים מן הקולנוענים הבולטים שלו נעלמו. דובאל, לעומת זאת, שמר על המומנטום וב-1983 אף זכה באוסקר הראשון שלו הודות להופעתו בדרמה "רגעים של חסד" (צילום: אימג'בנק - Gettyimages)
   רוברט דובאל עם טום קרוז ב"ימי הרעם" (imdb)
   לאורך השנים העניק דובאל מהפרסטיז'ה שלו גם לפרויקטים בידוריים ומסחריים יותר - למשל "ימי הרעם", סרט המירוצים בכיכובו של טום קרוז מ-1990 (צילום: IMDB)
   רוברט דובאל עם כריסטיאן בייל ב" נערי העיתונים" (imdb)
   ומי זה שעומד כאן ליד דובאל? נכון, זהו כריסטיאן בייל הצעיר, שכיכב בצדו ב-1992 במיוזיקל המשונה והכושל "נערי העיתונים" (צילום: IMDB)
   רוברט דובאל ב"בדרך למטה" (imdb)
   שנה לאחר מכן דובאל הופיע בסרט מצליח בהרבה, "בדרך למטה", שבו גילם את איש החוק הרודף ברחבי העיר אחר מייקל דאגלס (צילום: IMDB)
   רוברט דובאל עם דמי מור ב"אות השני" (imdb)
   בהמשך העשור, ב-1995, צימח דובאל על הקרחת המפורסמת שלו רעמת שיער מגוחכת למדי כדי להופיע בצד דמי מור בדרמה התקופתית "אות השני" (צילום: IMDB)
   רוברט דובאל ב"האיש שלכד את אייכמן" (imdb)
   אף שזכה לתהילה בעיקר על גילום דמויות בדיוניות, דובאל שיחק לאורך השנים גם כמה אישיות היסטוריות, ובהן יוסף סטאלין. ב-1996 הוא אף ניסה ללכוד את הבנאליות של הרוע כשגילם את פושע המלחמה הנאצי שנתלה למוות בישראל בסרט הטלוויזיה "האיש שלכד את אייכמן" (צילום: אימג'בנק - Gettyimages)
   רוברט דובאל ב"המטיף" (GettyImages , Keystone)
   לאחר שכיכב ברצף של סרטים בינוניים בשנות התשעים, החליט דובאל שהגיע הזמן לקחת את העניינים לידיים, ובהתאם לכך ביים ב-1997 את הדרמה "המטיף". דובאל גם כיכב בסרט, וקיבל על כך מועמדות נוספת לאוסקר (צילום: IMDB)
   רוברט דובאל רוקד טנגו ב99 בבית הלבן לכבוד קרלוס מנם (GettyImages , Pool)
   חוץ מהיותו כוכב קולנוע, דובאל ידוע גם כחובב טנגו מושבע, וב-1999 אף הפגין את יכולות הריקוד שלו בערב גאלה בבית הלבן. מי שהזמין אותו לשם היה הנשיא הדמוקרט ביל קלינטון, אך דובאל ידוע כמשתייך למיעוט הרפובליקאי בהוליווד (צילום: אימג'בנק - Gettyimages)
   רוברט דובאל רוקד טנגו בשדרת הכוכבים ההוליוודית (GettyImages , Vince Bucci)
   לאחר מעל 40 שנות קריירה, שש מועמדויות לאוסקר ופסלון מוזהב אחד, קיבל רוברט דובאל ב-2003 את הכוכב שלו בשדרת הכוכבים ההוליוודית. לטקס הגיע השחקן עם אשתו הרביעית, השחקנית הארגנטינאית לוסיאנה פדרזה (צילום: אימגב'נק - Gettyimages)
   רוברט דובאל עם האמי ב-2007 על "דרך שבורה" (GettyImages , Vince Bucci)
   אבל דובאל מקבל גם פרסים אחרים חוץ מעיטורי מפעל חיים - ב-2007, למשל, הוא זכה באמי על הופעתו במיני-סדרה "דרך שבורה", וכאן הוא נראה חוגג עם הפסלון (צילום: אימגב'נק - Gettyimages)
   רוברט דובאל עם ג'ף ברידג'ס בבכורה של "לב לא שפוי" (GettyImages , Frazer Harrison)
   אף שכוכבים צעירים ממנו כבר יצאו לגימלאות, דובאל ממשיך לעבוד במרץ. ב-2009 הוא הופיע בלא פחות משלושה סרטים, ובהם "לב לא שפוי" בכיכובו של ג'ף ברידג'ס. השניים ידעו למה הם מחייכים בהקרנת הבכורה של הדרמה - ברידג'ס זכה עליה בסופו של דבר באוסקר הראשון שלו (צילום: אימגב'נק - Gettyimages)
   רוברט דובאל ב"Get Low" (imdb)
   השנה דובאל צפוי להיות מועמד לאוסקר, בפעם השביעית, וזאת על הופעתו בדרמה הצנועה "Get Low", שבו הוא מגלם גבר מסתורי המביים את הלוויתו בעודו בחיים. האם זה הרקוויאם של דובאל עצמו? ממש לא, בשנה הבאה נראה אותו בדרמת הגולף "Seven Days in Utopia", והוא מכין בקנה הפתעות נוספות (צילום: IMDB)