פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   יום השואה: החפצים והסיפורים של הקורבנות זוכים לחיים חדשים

   סוודר של ילדה, לוח שחמט וכרטיס ברכה מתקופת השואה היו בין החפצים שאנשים מסרו ליד ושם. כעת הזיכרון שמאחוריהם זוכה לחיים חדשים בסרטוני וידיאו ואנימציה. צפו

   הזוועה הבלתי נתפסת של השמדת היהודים בשואה מתרגמת עבור רבים שהיו שם ושרדו כדי לספר לחפץ אחד בודד. עבור אחרים, חפץ הוא כל מה שנותר ממי שהיה שם ולא חזר.

   לפני כשנה הכריז יד ושם על פרויקט "לאסוף את השברים" בו ביקש מאנשים פרטיים למסור לו מסמכים, תעודות, יומנים, תצלומים, חפצים ויצירות אמנות מתקופת השואה כדי לחקוק אותם, ואת הסיפור שמאחוריהם, בזיכרון הקולקטיבי. במסגרת המבצע "לאסוף את השברים" שנמשך גם לאורך שנת 2012 נאספו עד כה למעלה מ-50,000 פריטים.

   החפצים האישים הללו עוררו את דמיונם של הסטונדטים במחלקה לעיצוב תקשורת חזותית HIT במכון הטכנולוגי חולון. אלה יצרו בהשראתם סרטוני אנימציה ווידיאו שלא רק מתעדים את הזיכרון אלא גם מפריחים בו חיים חדשים. הנה מבחר מהם.

   הסוודר של גיטל - דפנה הגאי ויקתרינה פרפל

   The Last Memory from Gittel from Dafy Hagai on Vimeo.

   גיטל ביילה לונדנר נולדה ב-1936 בסוסנוביץ', פולין. כשהיתה בגטו נאלצו הוריה לעזוב למחנה עבודה בלעדיה. בגיל 8 היא נשלחה לאושוויץ ושם נרצחה. הוריה שרדו ועלו ארצה.

   זהבה, האחות שנולדה לאחר המלחמה, מסרה את הסוודר של גיטל ליד ושם.

   מכתב ותצלום - יאיר ולדן

   Dalia Kornblit from Yair Walden on Vimeo.

   דליה גבריאלה קורנבליט נולדה בשנת 1938 בוורשה. בגיל 4 הבריח אותה אביה בתוך שק מהגטו למקום מסתור בצד הארי. האב נרצח באושוויץ. את המכתב והתצלום ששלחה שמרה אמה? אנה על גופה במשך כל המלחמה.

   דליה מסרה אותם ליד ושם.

   מפת הנדודים - ג'והנה אשרף

   The Tehran Children from Johanna Asseraf on Vimeo.

   אילנה ועמנואל לנדאו, אח ואחות צעירים, היו שניים מ"ילדי טהרן" שנדדו ברחבי העולם. לאחר שהגיעו ארצה קיבלה אילנה קרניאל מאחיה את מפת הנדודים ובה המסלול שעברו, אחיה נהרג חמש שנים מאוחר יותר.

   יומן ומחברות זיכרון - קרן אלמוג

   I Am my memories from Keren Almog on Vimeo.

   הרב אורי פייביש טאובר גורש לגטו מוגילב-פודולסקי, שם לימד עברית ותנ"ך בבית יתומים. ב-1944 נסגר המקום והילדים נשלחו לארץ ישראל.

   אלמנתו מסרה ליד ושם יומן שניהל שם ומחברות זיכרון שכתבו לו הילדים.

   משחק שחמט - מיכאל סוקולוב

   Identity from Hocok on Vimeo.

   אהרון רנרט נולד בויז'ניץ, רומניה ב- 1926. בגיל 15 הוא גורש עם הוריו ואחיו לעיירה יאגורה בטרנסניסטריה. אהרון לקח איתו מהבית את משחק השחמט שלו. כשאבד לו הצריח דאג להכין לו צריח חדש מעץ מגולף.

   הוא מסר את משחק השחמט ליד ושם.

   מספר אסיר 514 - ארז גבאי

   514 from erez gabay on Vimeo.

   אנה כץ לבית דרימר נולדה בשנת 1919 ברומניה. בגיל 25 נלקחה כץ יחד עם הוריה לאושוויץ, שם נרצחה אמה?. אנה הועברה למחנה הנשים לנצינג באוסטריה לצורך עבודות כפייה. מספר האסיר שלה, 514, הוטבע על פיסת פח שענדה כצמיד על פרק ידה.

   בתה, ורוניקה פרידמן, מסרה אותו ליד ושם.

   לוח שנה עברי - טל הרץ

   Jewish celebrations during the holocaust from tal hertz on Vimeo.

   משה מנחם-מנדל הרשטיק נשלח עם אשתו וארבעה מתוך תשעת ילדיו למחנה המשפחות ייליאה שבטרנסילבניה, שם הקים בית כנסת וחדר. כדי לקיים חיי דת וקהילה סדירים לפי לוח השנה העברי, הכין הרשטיק לוח שנה עברי מהזיכרון.

   בנו יחזקאל מסר אותו ליד ושם.

   כרטיס ברכה - עדי אילי

   Happy Birthday Berta from adi ayali on Vimeo.

   ברטה אלקאוס לבית שרייבר נולדה ב-1926 בטרנסילבניה. היא הניצולה היחידה מבני משפחתה - הורים וחמישה ילדים. לאחר ששרדה את אושוויץ ושוחררה בברגן בלזן, נשלחה ברטה לבית החלמה בשבדיה. לכבוד יום הולדתה ה-20, כתבו לה חברותיה שם, ניצולות מהמחנות בנות גילה, כרטיס ברכה אותו איירה אחת החברות. החברות חתמו על הכרטיס את שמותיהן לפי מדינת מוצאן.

   בתה של ברטה, סוזי ריינמן, מסרה את כרטיס הברכה ליד ושם.

   החל מהחודש יתקיימו עשרות ימי איסוף נוספים בכל רחבי הארץ. למסירת פריטים אישיים מתקופת השואה ניתן לפנות ליד ושם בטלפון 1800257777