חזרה ללימודים: איזו יצירה תרבותית צריכה להיכנס למערכת החינוך?

  מנחם גולן מציע את "מבצע יונתן", אסי לוי את בוב דילן, אסף הראל את "הארי פוטר", משה איבגי את סאראמאגו ועוד - יוצרים בוחרים את היצירה שצריכה להיכנס לתכנית הלימודים

  רוני אפרת

  בוב דילן, יוספוס פלביוס ו-"Abbey Road": הנה שלושה דברים שעדיין לא נכנסו לתכנית הלימודים בבתי הספר ואם זה היה תלוי בכמה מאמני ארצנו, הם כבר מזמן היו שם לצד תושב"ע וחינוך גופני. לכבוד פתיחת שנת הלימודים הבוקר (שני), וואלה! תרבות פנתה ליוצרים שונים כדי לבדוק אילו יצירות ואמנים חייבים להיכנס למערכת החינוך, או לפחות לבתי הספר של ילדיהם. נו טוב, אם הם לא ייכנעו קודם לשיעורים פרטיים.

  עוד בוואלה!

  ספר עד הבית: הבילוי שילדי הפריפריה לא מוכנים לוותר עליו

  לכתבה המלאה

  משה איבגי: מאלבר קאמי ועד סאראמאגו

  ספרות אלגורית. משה איבגי (צילום: אביב חופי)

  "לבית הספר היסודי הייתי ממליץ על 'מומו' של מיכאל אנדה, לילדים בבית ספר כמו גם להורים ולמורים. זה אמנם ספר ילדים, אבל בעצם זה ספר לכולנו, כדי להבין לאן החברה הידרדרה, ואולי כדאי ללמד איתו כדי להחזיר את הילדים ואת האנשים למקום שלהם. בבית הספר התיכון כדאי ללמד את 'הדבר' של אלבר קאמי, שמדבר על המשמעות של האדם והקיום, והיא אהבת הזולת. כולנו אחראים פה אחד לשני ולא פועלים אחד נגד השני. באותה נשימה הייתי ממליץ על 'על העיוורון' של סאראמאגו, שמדבר על אובדן של צלם אנוש. לסיום, כספר חובה לכולם הייתי ממליץ על 'תולדות מלחמת היהודים ברומאים' של יוספוס פלביוס, שמסביר איך ההיסטוריה חוזרת על עצמה פעם אחר פעם, ואיך אנחנו לא לומדים כלום מכל מה שקורה".

  אסי לוי: בוב דילן

  איזה סיכוי יש לדילן עם הכיבוש? אסי לוי (צילום: אביב חופי)

  "בארה"ב לומדים את בוב דילן בבתי הספר, וזה מה שהייתי חושבת שהייתי רוצה שילמדו גם כאן. בעיני הוא אחד המשוררים החשובים ביותר, השירה שלו חוצה גבולות ופרצה גבולות, ואני עד היום מתפעלת מהיכולת שלו. היה יכול להיות מאד מנחם ומרגש אם מערכת החינוך הייתה יוצאת קצת מהקיבעון שלה ונפתחת גם לדברים אחרים, אך מצד שני, אם הכיבוש עדיין מתנהל ומתנחלים הולכים להצגות, מה הסיכוי שילמדו את דילן. יש הרבה דברים שהייתי רוצה שייראו אחרת, אבל לא כל פנטזיה רטובה שלי תתגשם. אני חושבת שמה שמשנה באמת הוא לא מה אני רוצה שילמדו, אלא איך הייתי רוצה לראות את החיים שלי בישראל".

  מנשה נוי: הלורד ביירון

  בקאי ברשת. מנשה נוי (צילום: אביב חופי)

  "הייתי ממליץ ללמד בבתי הספר את הפואמה 'מנפרד' של לורד ביירון, בתרגום דוד פרישמן".

  למה?

  "כי זה טוב. תקראי, כדאי לך. זה מופיע ברשת".

  מנחם גולן: "מבצע יונתן"

  הסרט מדייק היסטורית. מנחם גולן (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

  "אני עוסק בקולנוע, ולכן אני חושב שאת 'מבצע יונתן' חשוב שילמדו בבתי הספר. זה סיפור שקשור למבצע בלתי אפשרי, מבצע שהעולם לא האמין באפשרויות שלו, בחורים יהודים צעירים יצאו מישראל ל-3,000 קילומטר במרכז אפריקה כדי להציל את החטופים. זה היה אחד המבצעים היפים והמצליחים בהיסטוריה של מדינת ישראל, חשוב שילדים יכירו אותו היטב, בעוד הסרט מתאר אותו בדייקנות מרגשת ולכן, לדעתי, חשוב לצפות אותו".

  רשף לוי: "Abbey Road"

  להראות לילדים אמנות גדולה. רשף לוי (צילום: אביב חופי)

  "צריך להשמיע בבתי הספר את "Abbey Road" של הביטלס, ולו רק כי יש בו מוזיקה אלוהית. כל מה שצריך ללמוד בחיים זה את ההבדל בין טוב ורע, גם בענייני מוסר וגם בענייני אמנות. כשאתה מראה לילד אמנות גדולה ואומר לו שהיא כזו, זה כל מה שצריך".

  אסף הראל: "הארי פוטר"

  רק לא יצירת מופת. אסף הראל (צילום: אביב חופי)

  "או במילים אחרות, רק לא יצירות מופת. עד שאתה לא יושב מול פקידים בעירייה או במס הכנסה אין לך מה לקרוא את 'המשפט', ועד שאת לא במערכת יחסים אין לך מה
  ללמוד את 'מאדאם בובארי', וגם את עמיחי עדיף לקרוא אחרי שמבינים מה זה להיות בקרבי. אז שלא יהרסו. שלא יגרמו לילדים לשנוא ספרים. שייקראו רק דברים שהם אוהבים - 'הארי פוטר', 'קופיקו', 'משחקי הרעב', 'דמדומים 17' - שיתרגלו לאהוב את הדבר הזה שנקרא ספר, ואת יצירות המופת הם כבר יקראו כמבוגרים".

  אורלי וילנאי: שיעורי שלוש הדתות

  מה שר החינוך חושב על זה? אורלי וילנאי (צילום: yes)

  "הייתי נורא רוצה שבבתי הספר יהיה שיעור דת, בו ילמדו את המנהגים והאמונות של שלוש הדתות. את הילדים הערבים הולכים ללמד את הדת הישראלית, אבל זה חייב להיות גם הפוך. חיפשתי ספר שמכיל את המידע הזה, ואין, לכן היה משמח אם משרד החינוך היה לוקח את זה על עצמו. אנחנו מדינה שזו מהות הקונפליקט בה, ובאופן כללי עניין של דת הוא המוקד למלחמות והסיבה לסכסוכים. כדי שנתחיל דיאלוג והבנה, אנחנו צריכים להבין ולדעת. אני כעיתונאית אני לא מכירה את החגים והמנהגים של האוכלוסייה המוסלמית, והייתי רוצה שלפחות הבן שלי יידע. הצעתי את זה הבוקר לשר החינוך, הוא אמר שיחשוב על זה".

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully