וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כך ראינו: כששלג ירד על המעברות

14.12.2012 / 0:30

אנשי המעברות, שגם כך סבלו ממדיניות ממשלתית מפלה ותנאים ירודים, בקושי שרדו את החורף המושלג של שנת 1951 – וכמה מהם לא שוכחים ולא סולחים עד היום. צפו בתיעוד המיוחד

יח"צ - חד פעמי

"כך ראינו" הוא פרויקט ענק ומרתק של המפיק אריק ברנשטיין והבמאי אליאב לילטי שמציג לראשונה חומרים דוקומנטריים נדירים, המורכבים רובם ככולם מצילומים ביתיים שצולמו במצלמות 8 מ"מ. כאן בוואלה! תרבות אנו חושפים מידי שבוע קטעים מהסרט, המציגים את סיפורה של מדינת ישראל כפי שנתפס בעדשות של צלמים חובבים.

עם קום מדינת ישראל נפתחו שעריה לעולים רבים שביקשו לעלות ארצה. הזינוק החד בגודל האוכלוסיה בישראל, בזמן כה קצר עורר מצוקת דיור ומצוקה כלכלית שלשתיהן נדרש פתרון מיידי ויעיל. כשהפתרונות הקיימים איבדו את יכולתם לספק מענה, צץ רעיון חדש – מעברות. רעיון הקמת המעברות, שהועלה על ידי לוי אשכול - בשנות ה-50 היה אשכול ראש מחלקת ההתיישבות של הסוכנות היהודית - התהווה על בסיס ניסיון לאפשר לעולים תעסוקה ביישוב ותיק וסמוך, בשונה ממחנות העולים בהם התקיימו התושבים מכספי הסוכנות היהודית, ולמזגם ביישובים חדשים שהיו עתידים להיבנות תוך כדי צמצום מימונם. על פניו היה מדובר ברעיון שממנו כולם יוצאים נשכרים, אלא שבפועל המגורים במעברות נמשכו תקופה ארוכה מדי ובתנאים ירודים. מספר המקלחות, חדרי השירותים ופחי האשפה היה דל ביחס למספר הנפשות שחלקו בהם; אספקת המים היתה לא מספקת; חשמל הגיע רק לחלק מהמעברות; שירותים בסיסיים כמו דואר, טלפון ותחבורה ציבורית לא תמיד היו בנמצא והצפיפות היתה נוראית - משפחות גדולות נדחקו לאוהלים או צריפונים קטנים, ובמקרים אחרים מספר משפחות חלקו את אותו חלל. אם לא די בכל אלה, החורף של 1951 נרשם כאחד הקשים בתולדות המדינה, עם שלג שיורד בכל רחבי הארץ, דבר שהקשה מאוד על תושבי המעברות, בייחוד מאחר ומרביתם הגיעו לארץ מארצות אסיה וצפון אפריקה החמות.

על אף שבשלוש שנותיה הראשונות של המדינה ההרכב העדתי של העולים הכיל כמות כמעט שווה של עולים מאסיה ומצפון אפריקה ביחס לכאלה מאירופה ואמריקה הצפונית, מרבית תושבי שגרו המעברות הגיעו מארצות המזרח וצפון אפריקה, כתוצאה ממדיניות מפלה של מי שהחזיק באחריות על ההתיישבות בארץ. רוני סומק, שעלה לארץ מעירק, ומשולם גטר שעלה לארץ מתימן, מספרים על חוויות ילדותם מהמעברה. חלק מזיכרונותיהם מזוהים עם סבל והדחקה ("אמא שלי עד היום לא יכולה להגיד את המילה 'מעברה', היא אומרת 'מחנה מעבר'", מספר סומק); וחלק אחר עשוי להעלות חיוך ("חמש משפחות בתוך אוהל - איך עשו סקס ההורים, אני לא יודע", אומר גטר).

הפקת "כך ראינו" עדיין מחפשת סרטים נוספים. אם יש לכם סרטים ביתיים משנות השלושים והארבעים אנא צרו קשר בכתובת המייל: post@alma-films.com

"כך ראינו" - לצפייה בכל הקטעים
מה דעתכם על הפרויקט? בואו לדבר על זה בפייסבוק שלנו
עמוד הפייסבוק של "כך ראינו"

"כך ראינו" הופק ע"י עלמה הפקות, בתמיכת הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה וקרן אבי חי.

  • עוד באותו נושא:
  • כך ראינו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully