"פארק היורה": עדיין משגע אחרי כל השנים

קצת קשה להאמין, אבל בסטנדרטים של 2013, "פארק היורה" נראה פחות כמו סרט קיץ משוגע ויותר כמו מותחן קטן וצנוע – וזה בדיוק מה שמשאיר אותו סוחף ומסחרר גם אחרי 20 שנה

דורון פישלר
23/07/2013
מערכת וואלה!

יש מפלצות גדולות ממנה. ביחס לתפלצות הענק שממלאות את "פסיפיק רים", למשל, היא זעירה. ביחס להרס הגלובלי בסרטים כמו "2012", היא כמעט שלא גורמת נזק. יש לה פחות שיניים מלקראקן של ג'ק ספארו. אבל נראה אתכם עומדים מול הטי-רקס של "פארק היורה", כשהיא נועצת בכם מבט דרך חלון המכונית, הפנים שלה ממלאות את כל השמשה הקדמית, וקוראים לה "קטנה". קדימה, נראה אתכם. סצינת הטי-רקס והמכוניות ב"פארק היורה" היתה ונשארה אחת מסצינות המפלצות הטובות, המבריקות, היעילות והמבדרות ביותר אי פעם, ואחד הטיעונים החזקים לכך שסטיבן ספילברג הוא גאון.

"פארק היורה" יצא במקור לפני עשרים שנה, ב-1993 (אם הרגע הרגשתם גל קור מחלחל במורד עמוד השדרה שלכם, הכל בסדר. זו רק ההכרה בכך שאתם זקנים), והפך במהירות לסרט הגדול ביותר אי פעם – דאז. לא בגלל הקלאסיקה או התסריט המבריק: בגלל הדינוזאורים. המהפכה של "פארק היורה" בתחום האפקטים היתה שזה היה הסרט הראשון שהציג מפלצות אמינות שעשויות מפיקסלים בלבד, לצד אלה שהן למעשה בובות אנימטרוניות. כבר היו המון מפלצות, דרקונים, דינוזאורים ויצורי אגדה בקולנוע לפני כן, אבל הם מעולם לא נראו כל כך אמיתיים. בכך "פארק היורה" פתח את העידן הקולנועי שבו פעלולים דיגיטליים מאפשרים להציג על המסך הכל-כולל-הכל.

טוב לדעת (מקודם)

7 גורמי סיכון למחלות לב ודרך אחת לזיהוי מוקדם ומניעת נזקים ללב

מוגש מטעם שחל
"זה עשוי להיות סימן לבעיות חניכיים". מתוך "פארק היורה"(צילום: Universal Studios)

הרבה מאוד ביטים זרמו במעבדי מחשבי האפקטים מאז, ואנחנו התרגלנו. אז, לראות דינוזאור מהלך על המסך היה נס. היום עדר של חדי-קרן מעופפים, פגסוסים, מנטיקורות, הידרות וקראקנים יכול לעבור על המסך בכל פרסומת שלישית, ואנחנו לא נמצמץ. אז קודם כל, בתור הסרט שפתח את העידן הזה, מפתיע כמה שהאפקטים ב"פארק היורה" לא התיישנו: האפקטים בסרטים מתקופות מאוחרות הרבה יותר נראים היום מביכים ולא אמינים ביחס לסטנדרטים המודרניים, אבל הדינוזאורים של "פארק היורה" נראים אמיתיים ומפחידים בדיוק כפי שהיו לפני עשרים שנה. אבל אפקטים בני עשרים הם לא סיבה מספיקה לראות סרט. הסיבה לראות אותו היא ש"פארק היורה" עובד.

לא משנה כמה מפלצות גדולות יותר כבר ראיתם, המפגש הראשון עם הברכיוסאור עדיין מפעים, הטי-רקס עדיין מפחידה, הולוסירפטורים הם עדיין מפלצות מרושעות מהסיוטים. הסרט מנווט בין האטרקציות השונות כמו מסע בלונה-פארק – ושלא במקרה, העלילה שלו היא באמת מסע בפארק שעשועים שירד מהפסים.

התירוץ להקרנה המחודשת, כמובן, הוא תלת-מימד. טכנולוגית המרת הסרטים לתלת-מימד השתפרה מאוד מאז ש"התנגשות הטיטאנים" גרם לעיניים ‏בכל ‏רחבי העולם לדמם. ההמרה טובה כל כך שאי אפשר לזהות ש"פארק היורה" לא צולם במקור בתלת-מימד. ישנן סצינות ‏שבהן ‏האפקט התלת-מימדי ניכר ומורגש, והוא עוזר לטשטש עוד יותר את ההבדל בין ‏הדינוזאורים ‏הממוחשבים לבין אלה שקיימים במציאות. אבל האם כל זה הופך את התלת-מימד לנחוץ באמת? לא ממש. "פארק ‏היורה" עבד ‏מצוין גם בדו-מימד. המימד הנוסף לא מפריע, אבל גם לא מועיל בהרבה.

איזה כלי יוצא דופן? מתוך "פארק היורה"(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

את ההבדלים בין 1993 ו-2013 מרגישים בכל זאת בקצב של הסרט ובדחיסות שלו. "פארק היורה", ביחס לסרטי הקיץ של היום, הוא סרט איטי ורגוע מאוד. כמעט שעה עוברת עד שסוף סוף יש איזה דינוזאור לברוח ממנו, ועד אז – אנחנו מקבלים בעיקר טיזינג: מבטיחים לנו דינוזאורים שאנחנו לא רואים, ומדברים הרבה על הפארק, על דינוזאורים ועל תורת הכאוס. אין מצב שתסריט כזה היה עובר אישור היום בלי הוראה מפורשת "להכניס התקפה של דינוזאורים ב-15 הדקות הראשונות!!!". השעה השנייה של הסרט מקיימת את ההבטחות: זה רצף של סצינות אקשן, מתח ובריחה מדינוזאורים קטנים וגדולים, ועדיין, ביחס לסרטי הקיץ העמוסים לעייפה של היום, זה סרט קטן. מה כבר רואים שם? כמה ולוסירפטורים, טי-רקס אחד, כמה דינוזאורים צמחוניים שלא נחשבים, וזהו. אילו הוא היה נעשה היום, היו נכנסים עוד חמישה סוגים של דינוזאורים, ובסוף הסרט הם היו מתאחדים למגה-זאור אחד ענק ונלחמים באופטימוס פריים. כי פחות מזה הרי לא מספיק.

אז זהו, שכן מספיק. בלי להימשך שלוש שעות ובלי לנסות להיות הכל בשביל כולם, "פארק היורה" הוא עדיין אחלה סרט קיץ שבעולם. אם איכשהו לא ראיתם אותו עדיין, שווה לראות – לא בשביל ההשכלה הקולנועית, אלא סתם בשביל הכיף.

מה אתם חושבים על "פארק היורה"? ספרו לנו בפייסבוק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully