ג'ון סנואו לא יודע כלום: העתיד של "משחקי הכס"

העונות הבאות של "משחקי הכס" מביאות איתן אתגרים חדשים וקשים, שלא ברור אם יוצרי הסדרה מסוגלים להתמודד איתם. האם המשך הסאגה יהיה אפל ומלא זוועות?

  • משחקי הכס
דורון פישלר
יח"צ - חד פעמי

זהירות, ספוילרים: אריה הפליגה לבראאבוס. סטאניס הפליג לעבר החומה. טיריון הפליג גם הוא לאי-שם. דאינריז עדיין במירין. "משחקי הכס" עברה שלב בסוף העונה הנוכחית: לפי הצהרות ראשי הסדרה, דייויד בניוף וד.ב. וייס, הם שואפים לשמונה עונות. ארבע מאחורינו, ארבע עוד לפנינו. ארבע העונות שעברנו היו שוברות מוסכמות, מרתקות, וכללו כמה מהרגעים הטלויזיוניים החזקים ביותר של השנים האחרונות – אבל, כמו שאומרים הסטארקים, החורף מתקרב. "משחקי הכס" נמצאת בצומת לא פשוט בחייה, וארבע העונות הבאות מביאות איתן אתגרים חדשים וקשים, שלא ברור אם יוצרי הסדרה מסוגלים להתמודד איתם. ייתכן שעל ארבע העונות הראשונות של הסדרה אנחנו נסתכל בעתיד כעל החצי הטוב שלה.

"משחקי הכס" מבוססת, כידוע, על סדרת ספרי "שיר של אש ושל קרח" של ג'ורג' ר. ר. מרטין. בסדרה יש כרגע חמישה ספרים, ושניים נוספים (לפחות) אמורים להתפרסם לפני שהיא תגיע לסיומה. בעונות הראשונות, הקצב היה ברור: עונה אחת לכל ספר. העונה הראשונה מבוססת על הספר הראשון בסדרה, ששמו "משחקי הכס"; העונה השנייה – על הספר השני, "עימות המלכים". הספר השלישי, "סופת החרבות" עמוס כל כך במידע והתרחשויות שהוא פוצל לשתי עונות - השלישית והרביעית. כל האירועים המסעירים של שתי העונות האחרונות: כיבוש ערי העבדים על ידי דאינריז, שליחותו של ג'ון מעבר לחומה, המסע של ג'יימי ובריאן, החתונה האדומה, מותו של ג'ופרי, הקרב על החומה, אוברין נכנס, אוברין יוצא, טיריון הורג את טיווין – כל זה כלול בספר אחד בלבד. ובכל זאת, בעיקר משום שחלק מהדמויות לא עשו הרבה בספר הזה (תיאון, למשל, נעדר ממנו לגמרי), יוצרי הסדרה ריפדו את שתי העונות גם בהתרחשויות מתוך שני הספרים הבאים, והוסיפו גם קטעי עלילה מקוריים שלא הופיעו בספרים בכלל.

טוב לדעת (מקודם)

עלייה בכמות התקפי לב בקרב נשים. מה ניתן לעשות?

לכתבה המלאה
מה עכשיו? (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

אז מה עכשיו? בעקבות ההצלחה האדירה של הסדרה ברייטינג, אושרו מראש שתי העונות הבאות. השאלה היא מה עושים בהן. להמשיך בשיטה הישנה - ספר אחד לעונה - כבר אי אפשר. עלילת הספר הרביעי ("משתה לעורבים") והחמישי ("ריקוד עם דרקונים") מתרחשת במקביל, כך שחייבים לשלב בינהם, אבל זו לא הבעיה. הבעיה היא שאפילו מעריצי מרטין הגדולים ביותר יודו שהספרים האלה, איך לומר, מרוחים. זה לא שלא קורה שום דבר בספרים האלה; אירועים משמעותיים בהחלט קורים, דמויות עוברות שינויים ומסעות ארוכים – אבל קצב ההתרחשויות איטי בהרבה מבספר השלישי הכל-כך דחוס, ומאות עמודים עוברים לפעמים בלי התפתחות משמעותית. המקטרגים היותר בוטים של הספרים האלה טוענים שמדובר באלפיים עמוד של משיכת זמן. וכאמור, מתוך החומר המוגבל הזה יוצרי הסדרה כבר שאבו העונה הנוכחית – כך שנשאר עוד פחות כדי למלא את שתי העונות הבאות.

המסקנה הבלתי נמנעת היא שכדי למלא את החסר, יוצרי הסדרה יצטרכו להמציא חומרים חדשים בעצמם. וזאת, אם לשפוט על פי התקדימים, בעיה. בעונה השלישית, קטעי העלילה שאינם לקוחים מהספר היו הקטעים הגרועים והמטופשים ביותר בסדרה כמו מבצע ההצלה הכושל של יארה גרייג'וי. קטעים כאלה לא יכולים לערוך שינויים גדולים מדי – הרי כל הדמויות החשובות חייבות להישאר בחיים, ובערך באותו מקום, כדי שיהיו מוכנות למהלך הבא בעלילה הראשית. לכן הקטעים המקוריים נוטים להסתובב במעגלים בלי להתקדם לשום מקום. וגם העלילה הראשית לא רצה לשום מקום. מאוד לא ברור האם, או איך, יצליחו וייס ובניוף למנוע משתי העונות הבאות להיות משמימות ומונוטוניות, לפחות ביחס לעונות הקודמות.

יום אחד דרקוני, כל זה יהיה שלך (צילום: yes)

ואפילו זאת לא הבעיה הקשה ביותר של הסדרה: אחרי שנחצה את מחסום עונות 5 ו-6, אנחנו מגיעים לסימן השאלה הגדול שמרחף מעל לסדרה עוד מתחילתה. זהו "פרדוקס משחקי הכס" הידוע: הסדרה מתקדמת מהר, אבל מרטין כותב לאט. עברו חמש שנים בין פרסום הספר השלישי לרביעי, ושש שנים בין הרביעי לחמישי. לספר השישי אנחנו מחכים כבר שלוש שנים, ומרטין לא מראה סימנים שהוא עומד לסיים אותו בקרוב. אפילו אם נניח, באופן אופטימי, שהוא יסיים את הספר השישי במהלך השנתיים הקרובות - אין שום סיכוי שגם הספר השביעי ייכתב לפני שהסדרה תדביק את הפער. באופן בלתי נמנע, אנחנו עומדים להגיע למצב שבו עלילת הסדרה מקדימה את עלילת הספרים. ואז מה? האם העלילות יישארו פחות או יותר מקבילות, רק שעכשיו צופי הסדרה יספיילרו לקוראי הספרים, ולא להיפך? או אולי יוצרי הסדרה יקחו לעצמם יד חופשית לסיים את "משחקי הכס" באופן שלא קשור לספרים? ‏האם ייתכן שדאינריז של הסדרה תסיים אותה כשהיא יושבת על כס הברזל, בעוד דאינריז של הספרים תישרף באש דרקונים בשלב כלשהו באמצע – או להיפך?

העתיד קודר ומעורפל. אנחנו מביטים אליו בציפייה, אך גם בחשש. החורף קרב, והלילה אפל ומלא זוועות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully