וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחלוקת סביב הקרנת סרטי נכבה בחיפה; סינמטק חיפה: "זה לא פסטיבל"

12.2.2015 / 11:58

בעקבות קיום "פסטיבל 48 מ"מ לסרטי נכבה ושיבה" בתל אביב, עמותת "זוכרות" שכרה אולם מסינמטק חיפה ומתעדת להקרין בו סרטי נכבה בתאריך סמוך ליום העצמאות. סינמטק חיפה בתגובה: "אולמות העיר יושכרו לכל תושב המדינה כפי שאנו מחויבים על פי חוק ועל פי כללי חופש הביטוי"

האם סינמטק חיפה יארח פסטיבל סרטי נכבה בסמוך ליום העצמאות? הבוקר (חמישי) פורסם בגלי צה"ל כי עמותת "זוכרות" מתכוונת לערוך פסטיבל סרטי נכבה בסינמטק חיפה. בדיקת וואלה תרבות מראה כי הנושא מורכב יותר מהדרך בה הוצג. לפי בדיקת וואלה תרבות, עמותת "זוכרות" שכרה אולם בסינמטק חיפה ובו תקרין סרטים העוסקים בנושא הנכבה במועד הסמוך ליום העצמאות. עם זאת, בין עמותת "זוכרות" וסינמטק חיפה אין שיתוף פעולה מעבר להשכרת האולם. העמותה אינה משלמת דכי שכירות והתמורה תועבר לסינמטק בגילום הכרטיסים שירכשו הבאים לאירוע. אלון גרבוז, מנהל סינמטק תל אביב, אמר בשיחה עם וואלה תרבות: "אני מאוד שמח שגם סינמטקים אחרים עושים דברים חשובים לטובת המדינה והעתיד שלנו פה. כל הכבוד להם".

בעקבות ההתפתחויות פנה חה"כ אלכס מילר מישראל ביתנו ( מי שחוקק את "חוק הנכבה" לראש הממשלה (ושר האוצר בפועל), בנימין נתניהו: "אדוני ראש הממשלה, המשמש גם כשר האוצר, אנו קוראים לך לבחון את המשך התמיכה בסינמטק חיפה, לאחר שמנהל המקום אמר כי ייתן במה לציון אירועי יום הנכבה. אם מאורע הסטורי וכה חשוב של מדינת ישראל הוא יום אבל למנהל הסינמטק בחיפה, אנו קוראים לך להפסיק את התמיכה בו לאלתר, בהתאם לחוק הנכבה אותו חוקקתי, חוק המאפשר לשר האוצר לגרוע תקציבים ממוסדות המקבלים מימון ממשלתי, אם תישמע בהם קריאה לשלילת קיומה של מדינת ישראל".

seperator

מעמותת "זוכרות" נמסר: "פסטיבל הנכבה בסינמטק תל אביב, למרות הנסיונות למנוע אותו, לא רק שהתרחש אלא גם היה מוצלח והביא הרבה אנשים. אנו שמחים להביא את הפסטיבל גם לאזורים מחוץ לתל אביב ובהחלט מזמינים את הציבור הרחב לעסוק בנושא השיבה".

מאתו"ס, החברה לאמנות, תרבות וספורט בחיפה, נמסר: "סינמטק חיפה אינו עורך פסטיבל סרטי נכבה, אבל הוא עורך פסטיבלים נהדרים אחרים. סינמטק חיפה הינו חלל שבו מציגים כבר עשרות שנים יצירות בתחום הקולנוע. משום כך, פנתה עמותת "זוכרות" להנהלת הסינמטק בבקשה להשכיר את האולם לצורך הקרנת סרטי סטודנטים קצרים. אולמות העיר יושכרו לכל תושב המדינה כפי שאנו מחויבים על פי חוק ועל פי כללי חופש הביטוי.

"חיפה הינה עיר שבה מתקיימים מעל מאה שנה חיים של שיתוף וסבלנות בין כל הדתות והקבוצות. זה ייחודה של העיר, והקרנת כמה סרטיי סטודנטים קצרים בוודאי שלא תשנה את זה. מי שהסרטים האלה מעניינים אותו יבוא לצפות בהם, ומי שלא, מוזמן להשתתף במאות אירועי תרבות אחרים בחיפה או להישאר בבית. אין לנו ספק כי מי שדואג בעת הזו לעשות מהאירוע הקטן הזה עניין גדול, הוא זה ההופך אותו לפסטיבל, ובכך משרת את האינטרסים של העמותה. אנו רק יכולים להניח כי מנהלי העמותה מחככים כעת את ידיהם בהנאה, על יחסי הציבור והפרסום שאתם מעניקים להם".

ממשרד התרבות נמסר: "משרד התרבות רואה בחומרה רבה שימוש בכספי תמיכה של המדינה לטובת פעילות שרואה בציון יום העצמאות של מדינת ישראל והקמתה כיום אבל. פרטי הפסטיבל האמור אינם מוכרים למשרד התרבות ויבחנו. יצויין כי לפני כחודשיים בסמוך לקיום פסטיבל סרטי נכבה של עמותת 'זוכרות' בסינמטק תל אביב פנתה היועצת המשפטית של משרד התרבות ליועץ המשפטי של משרד האוצר בבקשה לבדוק האם מדובר בהפרת סעיף 3 ב' לחוק יסודות התקציב(חוק הנכבה) המהווה עילה לשלילת תמיכה. היועצת המשפטית של המשרד הביעה אז את עמדתה כי מדובר על פניו בפעילות המנוגדת לחוק. יודגש כי הגורם המוסמך להכריע בנושא זה על פי החוק הוא היועץ המשפטי של משרד האוצר, ואנו ממתינים לקבלת עמדתו בעניין".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully