פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
      הגדרת צליל התרעה

      נושאים חמים

      פרסי אופיר 2016: "סופת חול" ו"אבינו" מובילים במספר המועמדויות

      האקדמיה הישראלית לקולנוע פרסמה את המועמדים לפרס אופיר, האוסקר הישראלי. "סופת חול" ו"אבינו" מובילים - "שבוע ויום", "מעבר להרים ולגבעות" ו"לעבור את הקיר" יתחרו עמם על הפרס לסרט הטוב ביותר

      פרסי אופיר 2016: "סופת חול" ו"אבינו" מובילים במספר המועמדויות


      האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה הכריזה היום (רביעי) על המועמדים לפרסי אופיר - למעשה, המקבילה המקומית לאוסקר.

      אלה העיטורים החשובים ביותר בתעשייה הכחולה-לבנה. מעבר לכך, הזוכה בפרס הסרט הטוב ביותר מקבל אוטומטית את הזכות לייצג את ישראל בקרב על מקום בחמישיית המועמדים בקטגוריית השפה הזרה של האוסקר האמריקאי.

      השנה, חמשת המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר הם "סופת חול" של עילית זקצר, "אבינו" של מני יעיש, "שבוע ויום" של אסף פולונסקי, "מעבר להרים ולגבעות" של ערן קולירין ו"לעבור את הקיר" של רמה בורשטיין. לפי ההערכות שמסתמנות כרגע, לכל אחד מהם יש סיכוי מסוים לזכות בסופו של דבר בפרס, והפייבוריטים הבולטים מתוכם הם "סופת חול", "שבוע ויום" ו"לעבור את הקיר". לפרס הבימוי, מועמדים חמשת יוצרי ויוצרות הסרטים המועמדים בקטגוריית הסרט הטוב ביותר.

      במספר המועמדויות הכללי, הסרטים המובילים הם "אבינו" ו"סופת חול" עם תריסר לכל אחד. מאחוריהם צועדים "לעבור את הקיר" (תשע מועמדויות) ו"שבוע ויום" (שבע מועמדויות).

      הסרט "אבינו" של מני יעיש (יח"צ , צילום: ורד אדיר)
      בעזרת השם. מתוך "אבינו" (צילום: יח"צ, ורד אדיר)

      גם בפרס סרט התעודה הארוך מועמדת חמישייה מרשימה ואיכותית - "המתנחלים", "מיסטר גאגא", "פרינסס שואו", "עד קצה הזריחה" ו"פוטו פרג'".

      בחזרה לגזרה העלילתית, על פרס השחקן הראשי יתחרו מוריס כהן ("אבינו"), תאמר נאפר ("ג'נקשן 48"), בני אבני ("להציל את נטע"), יורם חטב ("נמל בית") ושי אביבי ("שבוע ויום"). בקטגוריה הנשית המקבילה, מועמדות יבגניה דודינה ("שבוע ויום"), ליהי קורנובסקי ("הפורצת"), נעה קולר ("לעבור את הקיר"), אניה בוקשטיין ("לב שקט מאוד") ולמיס עמאר ("סופת חול").

      כמו כן, הודיעה האקדמיה על הענקת פרס מפעל חיים לבמאי הנפלא דן וולמן ("מיכאל שלי", "חייל הלילה", "אחות זרה", "גיא אוני").

      הטקס ייערך באשדוד ב-22 בספטמבר.

      רשימת המועמדיות המלאה

      הסרט העלילתי הארוך
      "אבינו", "לעבור את הקיר", "מעבר להרים ולגבעות" "סופת חול", "שבוע ויום"

      הבימוי הטוב ביותר
      מני יעיש ("אבינו"), עילית זקצר ("סופת חול"), ערן קולירין ("מעבר להרים ולגבעות"), אסף פולונסקי ("שבוע ויום"), רמה בורשטיין ("לעבור את הקיר")

      סרט התעודה מעל שישים דקות
      "המתנחלים", "מיסטר גאגא", "עד קצה הזריחה", "פוטו פרג'", "פרינסס שואו"

      השחקנית הראשית הטובה ביותר
      אניה בוקשטיין ("לב שקט מאוד") יבגניה דודינה ("שבוע ויום") ליהי קורנובסקי ("הפורצת") למי עאמר ("סופת חול"), נעה קולר ("לעבור את הקיר")

      השחקן הראשי הטוב ביותר
      שי אביבי ("שבוע ויום"), בני אבני ("להציל את נטע"), יורם חטב ("נמל בית"), מוריס כהן ("אבינו"), תאמר נאפר ("ג'נקשן 48")

      שחקנית המשנה הטובה ביותר
      אורנה בנאי ("ישמח חתני"), יאנה יוסף ("הרמוניה") רובא בלאל-עספור ("סופת חול") רותם זיסמן כהן ("אבינו") שירי נדב נאור ("מעבר להרים ולגבעות")

      שחקן המשנה הטוב ביותר
      אביב אלוש ("ישמח חתני"), אלון דהן ("אבינו") דודו טסה ("הכל שבור ורוקד"), שמיל בן ארי ("נמל בית") תומר קפון ("שבוע ויום")

      התסריט הטוב ביותר
      איתן גרין ("חדרי הבית"), אסף פולונסקי ("שבוע ויום"), ארז תדמור ושלמה אפרתי ("נמל בית"), מני יעיש ("אבינו"), עילית זקצר ("סופת חול"), ערן קולירין ("מעבר להרים ולגבעות") רמה בורשטיין ("לעבור את הקיר")

      הצילום הטוב ביותר
      אמנון זלאייט ("ג'נקשן 48"), ירון שרף ("הרמוניה"), רם שוויקי ("אבינו"), שי גולדמן ("תיקון"), שי פלג ("סופת חול")

      העריכה הטובה ביותר
      אריק להב-לייבוביץ' ("מעבר להרים ולגבעות"), טלי הלפר שנקר ("שבוע ויום"), יעל חרסונסקי ("לעבור את הקיר") רונית פורת ("סופת חול") שירה ארד ("אבינו")

      העיצוב האמנותי הטוב ביותר
      אייל אלחדד ("אבינו") אמיר ירון ("תיקון") ניר אדלר ("סופת חול"), סלים שחאדה ("ג'נקשן 48") שונית אהרוני ("הרמוניה")

      עיצוב התלבושות הטוב ביותר
      אופיר חזן ("הרמוניה") חוה לוי רוזלסקי ("לעבור את הקיר") חן גלעד ("סופת חול|) ירון אריה ("ברש") רונה דורון ("ישמח חתני")

      האיפור הטוב ביותר
      אור ספיר ("אבוללה") אתי בן נון ("לעבור את הקיר") ורד מבורך ("ישמח חתני") כרמית בוזגלו ("סופת חול") מירב בשושה הורוביץ ("אבינו")

      המוזיקה המקורית הטובה ביותר
      אהובה עוזרי ושאול בסר ("ישמח חתני") אורי בראונר-כינורות ("הכל שבור ורוקד") איתמר ציגלר ותאמר נאפר ("ג'נקשן 48") פרנק חיים אילפמן ("אבוללה") רן בגנו ("סופת חול")

      עיצוב הפסקול הטוב ביותר
      אביב אלדמע ואיתי אלוהב ("הרמוניה") אולג קייסרמן ורונן נגל ("אבינו") איתי אלוהב וגיל תורן ("ג'נקשן 48") אלכס קלוד, דניאל מאיר ומוטי חפץ ("לעבור את הקיר") טולי חן ואביב אלדמע ("הכל שבור ורוקד")

      הסרט העלילתי הקצר
      "אנה" "גבולות", "מיומנו של צלם חתונות", "ולתפארת מדינת ישראל", "עם הפנים לקיר", "אשת השגריר"

      הסרט התיעודי עד שישים דקות
      "אל תוך הרשת האפלה", "בית האילמת", "מוות בבאר שבע", "שבוע 23" "שלושה אחים ומערה"

      פרס הליהוק
      אורית אזולאי ("ברש"), אורית אזולאי ("מעבר להרים ולגבעות"), לימור שמילה ("אבינו"), לימור שמילה ("סופת חול"), מיכל קורן ("לעבור את הקיר")