"היו עדויות נוספות על יבין. נשים שתקו כי רצו את העבודה"

על רקע הפרסום בוואלה! תרבות על עדות להטרדה מינית לכאורה מצד המגיש הוותיק, חברת "תא העיתונאיות" הדס שטייף סיפרה כי "עדויות על יבין ועל טאלנטים נוספים הגיעו לתא עוד בתחילת פרשת עמנואל רוזן". מתלוננת נוספת מספרת כי יבין החמיא על מראה החזה שלה בסוודר

  • חיים יבין
איתמר חדד ושגיא בן נון
מראיין: שגיא בן נון, עריכה: ניב מעוז

מתרבות התגובות לחשיפת וואלה! תרבות של העדות להטרדה מינית לכאורה מצד המגיש חיים יבין. "עדויות על חיים יבין ועל טאלנטים נוספים בערוץ הראשון הגיעו ל'תא העיתונאיות' עוד בתחילת פרשת עמנואל רוזן", אמרה לוואלה! תרבות העיתונאית הדס שטייף, חברת "תא העיתונאיות" הנאבק בהטרדות מיניות.

"השיח היה שבעבר לעבוד כאישה בערוץ הראשון היה לא מכבד ומטריד. נשים שתקו כי רצו את העבודה", תיארה שטייף, "אני באופן אישי נמנעתי מלפרסם את שמו של יבין כמו שמם של האחרים בערוץ, משום שכולם כבר לא עובדים שם. רובם יצאו מזמן לגמלאות". לדבריה, "הנשים, חלקן מבוגרות, עובדות ותיקות, בקשו להשאיר את זה מאחור. הן רק שיתפו אותי ואחרות בתא העיתונאיות אבל לא רצו להמשיך הלאה. לא רצו לפרסם ולא להתלונן. אז השארנו את זה כמו סיפורים נוספים בקופסה השחורה שלי".

גם בתא העיתונאיות התייחסו הערב לפרסומים. "התא רואה בחומרה רבה את הטענות להטרדות המיניות שפורסמו בשעות האחרונות בכלי התקשורת ויוחסו לכאורה לחיים יבין", נמסר בתגובה. "חבל שמר יבין בחר להתפאר במה שאין להתפאר בו. תא העיתונאיות מגנה הטרדות ופגיעות מיניות כלפי עיתונאיות. נמשיך להיאבק למען שמירה על סביבת עבודה מכבדת עבור עיתונאיות במערכות השונות. לא נותר לנו אלא לקוות שהדור הבא של העיתונאים והעיתונאיות יעבדו בסביבה הולמת יותר".

מארגון "אחת מתוך אחת" הגיבו גם לדברים. "שוב אנחנו עדות ועדים לכך שהטרדות מיניות מתרחשות בכל מקום, ויכול להתרחש על ידי כל אדם (לכאורה). הטרדות מיניות מתרחשות בעיקר כאשר מעורבים יחסי כוח, ואין חולק כי ל'מר טלוויזיה' היה כוח, אשר לפי הפרסומים נוצל כדי לתקוף מינית", נמסר. "מחזקות את הנשים האמיצות שבחרו לחשוף את ההטרדות המיניות, וקוראות לעוד נשים לא לפחד, ולדבר".

חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין מהמחנה הציוני התייחסה גם היא לנושא. "בימים בהם נשים רבות אוספות כוחות ולא מסכימות יותר להתבייש בהטרדות המיניות שעברו ומסרבות להמשיך לראות עצמן אשמות במה שמישהו כפה עליהן, עצוב לראות שמר יבין אינו מבין שההתנהלות בעבר הייתה איומה וכי מי שצבטו בישבן במקום עבודה היו הבעיה", מסרה. "במסגרת הכתבה נתן מר יבין הצצה אל מאחורי הקלעים של עולם סקסיסטי ומשפיל ובכתבה אחת מחק מר יבין את הממלכתיות מהמוניטין שלו כ'מר טלוויזיה'. חובה עלינו כחברה וכבודדים למגר את תופעת ההטרדות המיניות על כל גווניה ומכל מקום".

עוד באותו נושא

עובדת רשות השידור: "חיים יבין חפן את שדיי בידיו בניגוד לרצוני"

לכתבה המלאה
חיים יבין (צילום: ראובן קסטרו)

הבוקר כאמור פורסמה עדותה של קולגה של יבין לשעבר ברשות השידור, שאמרה לוואלה! תרבות כי "באחד הימים נפגשתי עם חיים בעבודה והוא פתאום נגע בחזייה שלי. הוא חפן את שדיי בידיו, בניגוד לרצוני. העפתי לו את הידיים, אמרתי לו: 'תחזיר את הידיים שלך למקום, תפסיק עם זה מיד!'. הוא אמר: 'אני מאוהב בך'. הייתי בשוק. זה היה מגעיל, ומשפיל. מישהי שנכחה בחדר ראתה את זה קורה, היא היתה בשוק. הוא חרמן זקן, הוא אשמאי זקן. אבל הוא היה נעצר כשאמרו לו 'לא'".

מאפרת שעובדת בערוץ 1 סיפרה לוואלה! תרבות על מקרה שארע לפני כ-10 שנים: "חיים נכנס לחדר איפור, התיישב על הכסא. התחלתי לאפר אותו. נכנסה בחורה. הוא אמר את מה שהוא אמר. הוא אמר: 'אוי, הסוודר הזה עושה לך ציצים מאוד יפים'. אז הפסקתי לאפר אותו ברגע, אמרתי לו 'לא מקובל עליי ההערות שלך, ואתה לא תדבר ככה'. והוא אמר לי: 'אבל פעם, בברנז'ה'... אמרתי לו, 'אנחנו לא פעם, אני לא בברנז'ה שלך, אני לא חברה שלך וההערות שלך לא מקובלות עליי'. הוא נהיה חיוור כולו וסתם את הפה. האמירה הזאת היתה מגעילה ולא במקום. כאילו, מה אתה מעיר הערות בכלל?! מי אתה שתעיר הערות בכלל?! מה, מה, מה? למה? אם מישהו היה אומר את זה על הבת שלך או על הנכדה שלך?! כאילו, שיחשוב גם על זה. לא מקובל, ממש לא מקובל עליי. אני יודעת שהיו סיפורים על בנות אחרות שהטריד, שנגע וכל מיני כאלה".

בסך הכל פורסמו עד כה 4 תלונות בכלי התקשורת על הטרדות לכאורה מצד יבין. חיים יבין מסר בתגובה: "לא היה ולא נברא. המצאה. אני לא יודע מה דוחף את המתלוננת או המתלוננות. זה שקר. מה רודף אותן? אני חוזר ואומר: זו פבריקציה. היתה לפני שנים תקופה של מתירנות. זה חלף. עברנו תקופה. עברנו מהפך ביחסים החברתיים. אני מברך על כך. זו מהפיכה תרבותית חשובה. אני בעד זכויות שוות לגברים ונשים ובעד שויון זכויות מלא ומוחלט. נשים, לשמחתי, תופסות היום מקום חשוב וקובע בתקשורת בכלל ובטלויזיה בפרט וזו מהפיכה חשובה. היא חשובה מאד ומשנה סדרי עולם ובודאי סדרי טלויזיה במיוחד. הבה נביט בתקווה לעתיד. הסיפורים הנ"ל הם המצאה. לא היה ולא נברא. שקרים".

(עדכון אחרון: 22:13)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully