האקדמיה לקולנוע הודיעה: מירי רגב לא תוזמן לפרסי אופיר

על רקע הסערה שהתעוררה בטקס פרסי אופיר לפני שנה כשהשרה מירי רגב עזבה את האולם, הודיעה היום האקדמיה שלא תזמין את רגב לטקס השנה. "אין בהחלטה זו כל כוונה לפגוע בכבודה של שרת התרבות". רגב: "ההחלטה פחדנית. אשמיע את נאומי בשידור חי ללא צנזורה בעמוד פייסבוק שלי"

12/09/2017
ספק 500
רגב(צילום: יותם רונן)
"לצערנו, עם הזמן שינה הטקס את אופיו והפך אט אט לזירת התגוששות שאינה ראויה, הגורמת לזילות האירוע"

האקדמיה לקולנוע החליטה היום (שלישי) לא להזמין את שרת התרבות מירי רגב לטקס פרסי אופיר שייערך ביום שלישי הבא. זאת מחשש להתעוררות סערה כפי שקרתה בשנה שעברה, כאשר רגב נטשה את האולם בעת ביצוע שיר ששולבו בו קטעים משיר של מחמוד דרוויש.

"האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה אינה בורחת מעימותים ומוכנה לנהל דיון ענייני ונוקב בביקורת עליה ועל היצירות של חבריה", נכתב בהודעת האקדמיה. "יתרה מזאת, חלק גדול מהיצירות נוצרו מתוך רצון ליצור דיון עמוק ומתוך אהבה גדולה לחברה הישראלית. עם זאת, ישנו יום אחד בשנה בו קהילת הקולנוע מכבדת ומוקירה את היוצרים ואת היצירה ומעלה את זכרם של מי אשר הלכו לעולמם מקרב חבריה. יום חגיגי וסימבולי זה הינו יום חשוב גם לקשר שבין תעשיית הקולנוע ואזרחי המדינה שכן היצירות הקולנועיות שלנו נוצרות מתוכנו, מעצם היותנו תושבי ואזרחי מדינת ישראל.

"לצערנו, עם הזמן שינה הטקס את אופיו והפך אט אט לזירת התגוששות שאינה ראויה, הגורמת לזילות האירוע וחמור מכך – זילות היוצרים והיצירה שהוא מבקש לכבד ולהוקיר. ביתר שאת אירעו הדברים בשנה שעברה. ההתרחשויות המיותרות שליוו את הטקס הסבו פגיעה לכל הצדדים המעורבים בעימות, ובראש בראשונה לזוכים בפרסי הצטיינות, אשר זכייתם ובעיקר מצוינותם הקולנועית עמדו בצל המהומה ולא קיבלו את הכבוד והמקום הראויים להם".

"לא בורח עימותים". דנון(צילום: יח"צ)

"לאור זאת, מתוך אחריות לקיומו התקין והראוי של הטקס ומתוך כבוד ליוצרים וליצירה, נחושה הנהלת האקדמיה לעשות כל שביכולתה כדי למנוע חזרה על אירועים מצערים מסוג זה, ועל כן החליטה שלא להזמין פוליטיקאים לטקס חלוקת פרסי ההצטיינות ובכך להתאים עצמה לנהוג בעולם. יודגש, אין בהחלטה זו כל כוונה לפגוע בכבודה של שרת התרבות, או של כל פוליטיקאי אחר, ואין לפרש אותה כניסיון להימנע מהמשך הדיון במחלוקות השונות והעמוקות בכל מועד אחר לאורך לוח השנה, פרט לערב חגנו".

השרה רגב מסרה בתגובה: "החלטת הנהלת האקדמיה לקולנוע היא החלטה צפויה לאור הניסיון של האקדמיה בימים האחרונים, להכתיב ולצנזר את נאומי. זוהי החלטה פחדנית ולא דמוקרטית של גוף שמדיר את עמדת הציבור ונבחריו, דווקא בערב שאמור לייצג את חופש הביטוי והיצירה. ההחלטה הזו נועדה לדבר אחד בלבד - למנוע מהציבור לשמוע את עמדתי הצודקת שסרטים שמפיצים דיבה רעה ושקרית על חיילי צה"ל, כמו 'פוקסטרוט' המועמד לפרס אופיר - לא ימומנו מתקציב המדינה. ההחלטה האומללה הזו של האקדמיה לא תמנע ממני להשמיע את דבריי. אשמיע את נאומי בשידור חי ללא צנזורה בעמוד הפייסבוק שלי במקביל לטקס פרס אופיר ביום שלישי 19.9 בשעות הערב. אני מזמינה את הציבור הרחב לצפות ולשתף".

עוד באותו נושא

האקדמיה לקולנוע שוקלת לא להזמין את רגב לפרסי אופיר

לכתבה המלאה
השרה רגב בטקס פרסי אופיר בשנה שעברה(צילום: יותם רונן)

בטקס פרסי אופיר לפני שנה נקטה השרה רגב בפרובוקציה מתוכננת מראש, כשקמה ונטשה במחאה את האולם בעת שעלו על הבמה הראפר תאמר נפאר (שכיכב בסרט "ג'נקשן 48" והיה מועמד לפרס השחקן הטוב ביותר) ויוסי צברי. השניים ביצעו מאש-אפ בין השירים "אנא מיש פוליטי" של נפאר ו"תרשמירי" של צברי, ובו שילבו קטע משירו של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש: "תרשום, אני ערבי". אחר כך כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "אין בי שמץ של סבלנות לדרוויש ולכל מי שרוצה לחסל את עמי או מדינתי. לא אהיה קהל לשיריו".

לאחר מכן, השרה שבה לאולם, ובנאומה התנגחה עם הקהל. "הקולנוע הישראלי לא יהיה מועדון סגור, אני כאן כדי להבטיח הזדמנות הוגנת לכולם, גם לשקופים של תעשיית הקולנוע", אמרה בין השאר, וחלק מהנוכחים בקהל עזבו את האולם בכעס. שחקניות הסרט הזוכה "סופת חול" סרבו לעלות לבמה לקבל מהשרה את הפרס כמחאה.

(עדכון, 18:45) בעקבות ההחלטה לא להזמין את רגב, הודיע יחיאל לסרי, ראש עיריית אשדוד כי הוא מחרים את טקס פרסי אופיר. במכתב ששלח ליו"ר האקדמיה לקולנוע, מוש דנון, כתב: "הצטערתי להיווכח מפרסומים בתקשורת שהאקדמיה בראשותך החליטה שלא להזמין את שרת התרבות והספורט מירי רגב לטקס הענקת פרסי אופיר. כזכור לך, השרה רגב היא שפנתה בזמנו אליי בבקשה לארח את הטקס באשדוד ולתת חסות עירונית לאירוע, ובהתאם לכך נעניתי לבקשת השרה והנחיתי את הגורמים העירוניים ליצור שיתוף פעולה אסטרטגי בין האקדמיה לבין העיר אשדוד. אשדוד מושתתת על פלורליסטיות ומתן מקום למגוון של דעות. החרמת נוכחותה של שרת התרבות והספורט עומדת בניגוד מוחלט לאופי העירוני ולמסרים המועברים על ידי כראש העיר לכבוד ולסובלנות הדדית, ולפיכך אני מודיעך בזאת שלא אשתתף בטקס".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully