אחות של יונתן רזאל: "הוא לא התכוון לבזות נשים, הוא רצה לכבד אותן"

  "אני מקווה שיונתן לא יוחרם אצל החילונים", אמרה ריקה רזאל על סערת הדבקת הסלוטייפ על עיני אחיה, יונתן רזאל, כשהופיע בפני נשים. הסערה סוקרה גם על ידי התקשורת העולמית. אמש הופיע רזאל שוב מול נשים בעיניים עצומות אך ללא סלוטייפ

  • יונתן רזאל
  באדיבות ח"ע, יהודה שלזינגר, "ישראל היום" ואתר "בחדרי חרדים"

  אחותו של המוזיקאי יונתן רזאל, המוזיקאית ריקה רזאל, אמרה לוואלה! תרבות כי היא מקווה שאחיה לא יוחרם כעת בקרב התקשורת והציבור החילוני. דבריה נאמרו בעקבות הסערה שהתעוררה לאחר שאחיה הדביק ביום ראשון בערב פיסת מסקנטייפ שחורה על עיניו בעת הופעה בפני קהל נשי בפסטיבל "צמאה" בבנייני האומה בירושלים.

  רזאל בן ה-44 בחר בדרך שנויה במחלוקת להקפיד על מה שמכונה איסור הסתכלות בערווה, וכך הופיע מבלי שראה דבר. האקט זכה לביקורות שליליות רבות בציבור, הן במגזר החילוני והן במגזר הדתי.

  ריקה, אקט הדבקת מסקנטייפ שחור על העיניים מצד אחיך, בעת ההופעה מול נשים, עוררה ביקורות גם מחלק מהמגזר הדתי. האם לא יכול היה לנהוג בדרך פחות בוטה, מכעיסה ומתריסה?

  "תראה, אני לא הדוברת של יונתן. אני לא עשיתי את זה, אף פעם לא שמתי סלוטייפ. לא דיברתי איתו ביממה האחרונה. אני יכולה להגיד לך, שעצוב לי לראות את הפער בין מה שהוא ניסה לעשות, שזה בעצם לתת לנשים את הכבוד שלהן, את המקום שלהן, להוציא את עצמן, לבטא את עצמן, ברור לי שזה מה שהוא ניסה. מאידך, התפיסה החילונית, או בוא נקרא לזה 'התפיסה של העולם האחר', אומרת שזה משהו בזוי. ברור לי שהוא לא עשה את זה כדי לבזות נשים. אני מכירה את יונתן, הוא הבנאדם הכי רגיש שאני מכירה. הוא הכי מכבד. לגבי האקט עצמו, אני לא לוקחת אחריות, אני לא יודעת. בכל מקרה, גם אנשים שהיו שם לא קיבלו את זה בביטול. זה יצא מפרופורציה שלא קשורה לכלום".

  עוד באותו נושא

  רק כדי לא לראות אישה רוקדת: הזמר הדביק דבק שחור על העיניים

  לכתבה המלאה
  יונתן רזאל באולפן וואלה! NEWS (צילום: מגד גוזני)

  את חוששת שבעקבות התקרית של אחיך יונתן, הוא יוחרם כעת בקרב חלקים משמעותיים בתקשורת ובציבור החילוני?

  "אני מאוד מקווה שלא. בעיני, הדגל של הדמוקרטיה ושל העולם החילוני הוא 'חיה ותן לחיות'. אנחנו מדברים על יצירה ומוזיקה, ומי שמכיר את יונתן ושמע את השירים שלו, הם שירים מאוד מחברים ואהובים על כל המגזרים. אני מקווה שאנשים יחשבו רגע. אולי לא הסכמתם בדיוק עם האקט, אבל חייה ותן לחיות".

  רצה הגורל וסינגל חדש של ריקה רזאל יצא בדיוק היום, יממה לאחר הסערה, אם כי מועד הוצאת השיר, "בדיוק מושלם", שמו, נקבע מספר ימים לפני התקרית. סינגל הבכורה, שעיבד והפיק מוזיקלית אייל מזיג, מסמן את חזרתה של ריקה לאור הזרקורים לאחר כ-20 שנה שהיתה מחוץ להם. באחרונה היא פתחה פרויקט הדסטארט לאלבום שלה. על רקע פרשת הסתרת העיניים של אחיה, יש משהו אירוני בכך שהשיר כולל את המילים "בשביל מה כל הטוב והיופי אם אנחנו לא רואים אותו?".

  "אני מאוד מתרגשת להוציא את השיר", אומרת ריקה. "הוא מדבר בדיוק על הדברים האלה – בוא נתמקד בטוב ובחיובי, ולא דווקא להתמקד כל הזמן בשלילי. אם מתמקדים בשלילי, מה כל זה שווה? המטרה לבוא ממקום חיובי וטוב. אני מקווה שאנשים יושפעו מהמוזיקה שלי לטובה, ולא ייכנסו לעניינים שהם לא מבינים או כן מבינים. אני באה ממקום של הגשמת חלום. אני בת 42, יש לי 8 ילדים, ואני באה להגיד שאפשר לעשות את זה, וצריך לעשות את זה. אני מקווה שהמוזיקה שלי תדבר לא רק למגזר הדתי, אלא לכל המגזרים".

  מופע חדש מאחד את זמרי משפחת בנאי. בתור סוג של משפחת בנאי של הציבור הדתי, מה הסיכוי שכ-25 שנה לאחר הפעם האחרונה שהופעת עם אחייך יונתן ואהרון, במסגרת להקת רזאל, תתאחדו לסבב הופעות משותף?

  "הלוואי, אני אשמח מאוד. כילדים הופענו הרבה ביחד בלהקת רזאל. פעם אחרונה זה קרה לפני שיונתן הלך לצבא. ואז הלהקה התפרקה. היום לכל אחד מאיתנו יש את דרך החשיבה שלנו, לכל אחד יש את דרך החשיבה שלו. לכבוד הוא לי ההגדרה, 'משפחת בנאי של הציבור הדתי'. קראו לנו פעם הג'קסונים של הציבור הדתי. אנחנו משפחה מוזיקלית. היה לנו חינוך מוזיקלי".

  "בדיוק מושלם", שירה החדש של ריקה רזאל, אחותו של יונתן רזאל, שיצא היום

  הפרשה עוררה הדים גם בתקשורת הבינלאומית. באתר האינטרנט של העיתון "אינדיפנדנט" הבריטי הוקדשה ידיעה לנושא, תחת הכותרת "זמר יהודי אורתודוקסי הדביק סלוטייפ על עיניו כדי להמנע מלראות נשים במופע", ובכותרת המשנה צוטטה תגובת ארגון נעמ"ת: "מי הם פוסקי ההלכה שמעודדים את ההתנהגות הביזארית הזו?".

  גורמים שנכחו בקהל בהופעה נוספת של רזאל בפסטיבל, שהתקיימה אמש לאחר שפרצה הסערה, אומרים כי רזאל לא הדביק שוב סלוטייפ על עיניו, אולם עצם אותן מול צעירות משולהבות שרקדו מולו. עם זאת, לא ברור אם עצם את עיניו מתוך התרגשות מוזיקלית או במסגרת כוונתו לא להביט בנשים הרוקדות. בעבר, כשהופיע רזאל מול נשים בשילה הקדומה, הוא ניגן ושר כשהז'קט האישי שלו מכסה את פניו.

  "יופי של מחווה"

  לצד ביקורות שליליות רבות ברשת, שטענו בין השאר כי האקט של רזאל "פרימיטיבי" ו"מבזה נשים", היו גם מי שתמכו בו. הסופרת יעל משאלי כתבה בין השאר בעמוד הפייסבוק שלה: "אני רואה במעשה של יונתן רזאל – יופי של מחווה. בין אם זה בהומור של דקה מתוך כל המופע, ובין אם זה רציני. לא רק שזה לגיטימי, אלא שיש פה גם מחווה יפה. הי, הוא אומר להן, תתעלמו ממני, תרקדו כמו שבא לכן, תשתוללו כמו שבא לכן, תעופו כמו שאתן יכולות כשאף אחד לא רואה. לא מכירה אותו אישית ולא באמת יודעת מה עבר לו בראש, אבל זאת הפרשנות שלי. והיא טובה לפחות כמו ה'נעלבתי בשם כל הנשים' והפרשנויות האלימות האחרות שרצות בפיד הנשי שירד קצת מהפסים בגלל איזולירבנד ספונטני".

  מטעם פסטיבל "צמאה" נמסר אתמול בתגובה: "אירועי 'צמאה' נותנים ביטוי מכובד ביותר לנשים, ביומיים מלאים של הופעות ואירועים שנועדו לנשים. כמו כן ביריד הספרים הגדול מוצגים ספרים רבים של סופרות ויוצרות. גם יונתן רזאל הופיע לאורך כל המופע לפני הנשים בפנים גלויות. הקטע שבו הוא נראה מכסה את עיניו אירע למשך כמה דקות יחידות בלבד, כאשר לרגלי הבימה נוצרו מעגלי ריקודים של נשים. זו היתה החלטה אישית שלו, כדי שלא לשבת בעיניים גלויות מול הנשים הרוקדות. לאחר מכן הסיר את הכיסוי והמשיך להופיע כרגיל. רזאל מבקש למסור כי הוא מופיע בקביעות ולאורך שנים לפני נשים ומכבד אותן, ואין לייחס לפעולתו אתמול משמעויות אחרות".

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully