החיים על פי אסי: ארכיונו של אסי דיין הועבר לספרייה הלאומית

תסריטים, שרבוטים, איורים וצילומים נדירים: הציבור יוכל להיחשף לארכיון הפרטי של אסי דיין, במאי "גבעת חלפון אינה עונה" ו"החיים על פי אגפא" בין השאר, שהועבר לספרייה הלאומית

09/01/2018
בן קלמר

חדשות טובות לכל מי שמתעניין בהיסטוריה של הקולנוע הישראלי, ושל התרבות הישראלית בכלל למעשה: הספרייה הלאומית שבירושלים קיבלה לידה את ארכיונו האישי של אסי דיין, ובחודשים הקרובים חלקו כבר יעמוד לרשות הציבור הרחב.

דיין, שהלך לעולמו בשנת 2014 והוא בן 68, נחשב אחד האייקונים הגדולים של הקולנוע המקומי וביים כמה מן הסרטים הבולטים בתולדיו, למשל "גבעת חלפון אינה עונה ו"החיים על פי אגפא". הארכיון שלו כולל את תסריטיו, רעיונות לסרטי המשך שלא מומשו, טיוטות שלא יצאו לפעול ועוד שלל טקסטים הקשורים בעבודותיו. יש בו גם איורים פרי עטו, צילומים שלו מפרקים שונים בחייו ובמסגרת הפקותיו השונות וגם מכתבים שכתב וקיבל.

הארכיון של דיין מצטרף לעוד שלל אוספים שקיימים בספריה הלאומית ובהם של ש"י עגנון, נעמי שמר, דבורה עומר, דויד גרוסמן, א.ב יהושע, אורי אבנרי, חיים באר ורבים אחרים.

בארכיון אפשר למצוא בין השאר מכתב שאבנרי יבדל"א כתב לדיין ז"ל, צילומים שלו מהפקת "מבצע יונתן" בו כיכב, מכתבים ששלח לבנו ליאור ועוד שלל מטעמים מרגשים ומרתקים.

עוד בוואלה!

הסרת שיער ב-18 דקות בלבד: פיתוח ישראלי חדש מציג טכנולוגיה ייחודית

בשיתוף לאונרדו קוסמטיקה

אסי דיין בצילומי "מבצע יונתן"(צילום: ספרייה לאומית)
אסי דיין חודש לפני מותו(צילום: הספרייה הלאומית)
מכתב של אסי דיין לבנו ליאור(צילום: הספרייה הלאומית)
מכתב של אורי אבנרי לאסי דיין(צילום: הספרייה הלאומית)
  • אסי דיין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully