וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

4 ימים לפני קיומו: בוטל פסטיבל המוזיקה שושן "בגלל דרישות המשטרה המחמירות"

17.3.2019 / 9:45

פסטיבל שושן מבית אינדינגב בוטל 4 ימים בלבד לפני שהיה אמור להתחיל. היו אמורים להופיע בו עשרות מוזיקאים ודיג'ייאים מהארץ ומחו"ל. חברת ההפקה מסרה כי הוחלט לבטלו בגלל חוסר יכולת שלה לעמוד בתנאי הרישוי "המחמירים" של המשטרה. תגובת המשטרה: "הודעת ההפקה - תמוהה"

פסטיבל סופיזם. ניר חיים שכרוף, Visual Spirit,
שי בן צור/ניר חיים שכרוף, Visual Spirit

ארבעה ימים בלבד לפני שהיה אמור להתחיל, בוטל פסטיבל "שושן". הפסטיבל היה אמור להתקיים במצפה גבולות בסוף השבוע הקרוב במשך 24 שעות, לפי הודעות מארגניו כבר נמכרו אליו אלפי כרטיסים, והיו אמורים להופיע בו עשרות מוזיקאים ודיג'יים מהארץ ומחו"ל, ובהם ג'יימס לאוול, Free the Robots, שי בן צור, נגה ארז, רדיו טריפ, טייני פינגרז ורד אקסס. על אירגון והפקת הפסטיבל חתומה חברת Indgigs, שעומדת גם מאחורי פסטיבל האינדינגב. מטעם חברת ההפקה נמסר כי סיבת הביטול היא חוסר יכולת שלה לעמוד בתנאי הרישוי "המחמירים והלא מידתיים" של המשטרה, כלשונה. בתוך כך הם הודיעו גם כי לא ימשיכו לקיים אירועים נוספים, ובראשם פסטיבל אינדינגב, באזור מצפה גבולות ומרחב עוטף עזה, כל עוד לא יימצא פתרון לנושא זה. המשטרה מסרה בתגובה: "הודעת ההפקה - תמוהה".

מפיקי האירוע מסרו בהודעה לתקשורת: "אנחנו מצטערים מאוד להודיע כי אנו נאלצים לבטל את פסטיבל שושן והוא לא יתקיים כמתוכנן. הביטול מגיע עקב חוסר יכולת שלנו לעמוד בתנאי הרישוי המחמירים אליהם אנו נדרשים לצורך קיום האירוע. זהו רגע קשה מאוד עבורנו, ואנו רוצים קודם כל להתנצל בפני כל מי שעתיד היה להגיע ולקחת חלק בשושן - קהל, אמנים, ספקים, טכנאים, אנשי צוות ועוד. הודעת זיכוי תישלח לרוכשים בימים הקרובים. לפני כחודשיים הוגשו התכניות לפסטיבל שושן לתחנת המשטרה המקומית, תכניות עבודה מפורטות ומעמיקות שנעשו על ידי אנשי מקצוע מוערכים שעובדים איתנו שנים רבות ומכירים את מצפה גבולות לעומק. לפני קצת פחות משבועיים קיבלנו מהמשטרה את תנאי האבטחה לקיום האירוע וחשכו עינינו. נתקלנו בדרישה לא מידתית, אשר לא תואמת את התכניות ובעצם מסכלת את קיומו של הפסטיבל".

נגה ארז, הסינגל Off The Radar. עופר דבוש, אילון ברגמן,
נגה ארז, היתה אמורה להשתתף בפסטיבל/עופר דבוש, אילון ברגמן

"משם", הוסיפו המפיקים בהודעתם, "החל מסע מטלטל של מגעים מול המשטרה. בכל פעם כשכבר נדמה היה שנמצא פתרון מניח את הדעת, שבו ועלו המספרים והדרישות והעמידו את היתכנות האירוע בספק רב. עשינו כל מאמץ אפשרי לאתר לוקיישן חלופי ובמקביל קיימנו מגעים בלתי פוסקים מול תחנת המשטרה בניסיון למצוא פתרון שיאפשר את קיום הפסטיבל. כוחות השיטור בשכר אשר נדרשים על ידי משטרת ישראל למען מתן היתר לקיום האירוע נדרשים למשימה אחת ויחידה - שמירה על הסדר הציבורי. מזה שנים שאנו דורשים מקציני המשטרה להסביר כיצד זה שעשרות שוטרים משולמים על ידי מפיקי האירוע לצורך אכיפת סדר ציבורי כאשר במשך למעלה מעשור מעולם לא נרשמו אירועי הפרות סדר בהפקותינו? המשטרה דרשה וקיבלה לאורך השנים עשרות שוטרים בתשלום בפסטיבל אינדינגב, שכר של מיליוני שקלים במצטבר, כאשר בפועל נרשמו אפס הפרות סדר בפסטיבל מיומו הראשון. זהו מצב אבסורדי שיכול להתקיים רק כאשר הגוף הקובע את התנאים לקיום האירוע (המשטרה) הוא גם הגוף אשר יוצא הכי נשכר כלכלית מאותם תנאים אשר הוא בעצמו קובע".

"ביטול האירוע הוא מכה כואבת למורל וליוזמה שלנו כמו גם לכיסנו. אבל מגיעה השעה שבה אין אנו מוכנים ויכולים לספוג עוד והשעה הגיעה כעת. נושא הסדרת רישוי לאירועים תחת כיפת השמיים תקוע כבר שנים רבות ומחכה להתערבות של המחוקק. אנו מודיעים בצער כי בשל כל המתואר לעיל, ובאין יכולת להגיע לפתרונות מספקים על ידי הרשויות, אנו לא נמשיך לקיים אירועים (ובראשם פסטיבל אינדינגב) באזור גבולות ומרחב עוטף עזה כל עוד לא ימצא פתרון הולם לנושא זה (...) תודה לכולם על התמיכה ושוב רוצים להביע את התנצלותנו העמוקה לכל מי שתוכנן להשתתף בפסטיבל הקרוב".

עוד באותו נושא

מאות ישראלים היו במופע של רד הוט צ'ילי פפרז בקהיר: "היה עוצר נשימה"

לכתבה המלאה
רד אקסס. בן פלחוב,
רד אקסס/בן פלחוב

להודעת הביטול הזאת קדם בתחילת החודש ביטול של פסטיבל אחר שהיה אמור אף הוא להתקיים בדרום - מידברן. הפסטיבל, שמשך אליו אלפי משתתפים, היה אמור להתקיים ביוני. הביטול נומק בכך שמנהלי עמותת "מידברן" לא קיבלו אישור מצה"ל לקיים אותו בשטח אש בבקעת הר שחר.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לטענות מפיקי פסטיבל שושן: "משטרת ישראל פועלת במהלך כל ימות השנה לאפשר את קיומם של אירועים המוניים תחת כיפת השמיים, בהם אירועי תרבות, ספורט, פסטיבלים שונים ועוד. למען הסר ספק, ההחלטה על ביטול הפסטיבל היא של ההפקה ועל דעתה בלבד, זאת למרות שמזה תקופה ממושכת נערכים מגעים ואישורי תכניות לאירוע בהתאם לדרישות החברה המארגנת כשדרישות המשטרה אינן שונות או חריגות ביחס לאירועים אחרים בסדר גודל דומה. תמוהה הודעת ההפקה, שעה שבמקרה זה נציגי המשטרה הסכימו על צמצום ניכר בכמות השוטרים שנקבעה בסל האבטחה ל-24 בלבד לאירוע המוני המתפרס על פי 24 שעות".

"נדגיש כי תפקיד השוטרים בשכר, הוא לשמור על שלום הציבור והסדר הציבורי באירוע או לחילופין לסייע לאיש ציבור לממש את סמכותו עפ"י חוק והנושא מעוגן בפקודות ונהלי המשטרה. כמו במקרה זה, כך גם בעת כל דרישה להקצאת שוטרים בתשלום עבור אירוע המוני אחר, הנושא נבחן במקצועיות ובכובד ראש, בהתחשב במכלול שיקולים אובייקטיביים, בהתאם להערכת המצב באותה העת, לתמונת המודיעין, לאופי האירוע והיקפו, להרכב המשתתפים באירוע, לתנאי הסביבה הפיזית ועוד. נציין כי בכל מצב בו מפיק אירוע חולק על הדרישות שנקבעו על ידי המשטרה בהקשר זה, עומדת לו הזכות לערער ולהציג את השגותיו לעיון חוזר בפני הדרגים הממונים. משטרת ישראל תמשיך לפעול לקיומם של אירועים המוניים תחת כיפת השמיים, בהם גם אירועי תרבות מעין אלו, אולם לא תתפשר על בטחונו, שלומו ובטיחותו של ציבור המשתתפים באירועים אלו ותנקוט בכל הצעדים הנדרשים מכוח החוק במטרה לאפשר את קיומם בבטחה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully