וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחרי סערת "החיילים חיות אדם": אושרת קוטלר יוצאת לחופשה

28.3.2019 / 18:06

מגישת מהדורת סוף שבוע בערוץ 13, העיתונאית אושרת קוטלר, יוצאת לחופשה ללא תשלום. לפני חודש עוררה סערה כשאמרה בשידור, "שולחים ילדים לצבא והם חוזרים חיות אדם בגלל הכיבוש", והתנצלה שבוע לאחר מכן. חדשות 13: "קוטלר הודיעה לפני חודשים רבים על צאתה לחופשה ארוכה"

חדשות 13

מגישת מהדורת סוף השבוע בערוץ 13, העיתונאית הוותיקה אושרת קוטלר, יוצאת לחופשה ללא תשלום בת שנה מחברת החדשות של הערוץ. לפני כחודש עוררה התבטאות שלה בשידור סערה, כאשר אמרה כי "הילדים הופכים לחיות אדם בצבא בגלל הכיבוש". גורמים בערוץ אמרו כי קוטלר לא פוטרה ולא התפטרה, אלא יצאה לחופשה ללא תשלום - בקשה שבאה מקוטלר עצמה עוד לפני פרשת ההתבטאות מעוררת המחלוקת, ועם זאת, לדבריהם ייתכן שהפרשה האחרונה הכריעה את רצונה בחופשה.

מחדשות 13 נמסר: "אושרת קוטלר הודיעה כבר לפני חודשים ארוכים כי בכוונתה לצאת לחופשה ארוכה ללא תשלום. קוטלר החליטה בימים האחרונים כי תצא במהלך הקיץ לחופשה ללא תשלום בת שנה". מהמגישה טרם התקבלה תגובה.

אושרת קוטלר עוררה סערה לפני כחודש כשאמרה בעקבות שידור כתבה על חיילי גדוד נצח יהודה שהתעללו בפלסטינים חפים מפשע "שולחים את הילדים לצבא, לשטחים, ומקבלים אותם חיות אדם. זו התוצאה של הכיבוש". ההתבטאות עוררה סערה-רבתי במערכת הפוליטית וברשת. ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "חשבתי שאני לא שומע נכון כשפתחתי את הטלוויזיה. שמעתי אמירה מקוממת נגד חיילי צה"ל מפי עיתונאית בכירה, מגישת חדשות. אני מבקש להגיד שהאמירה הזאת היא בלתי ראויה, וצריך לגנות אותה בצורה תקיפה ולרוחב השדרה. אני גאה בחיילי צה"ל, הם מגנים עלינו, הם עושים את המשימה ההומנית והמוסרית העליונה של הגנת עמנו והגנת ארצנו, מפני אלה שרוצים לטבוח בנו. דבריה של העיתונאית ראויים לכל גינוי".

אושרת קוטלר. צילום מסך
עוזבת. אושרת קוטלר/צילום מסך

שבוע לאחר מכן פנתה קוטלר לצופים ואמרה בקול חנוק מדמעות: "בשבוע שעבר שידרנו כאן כתבה מורכבת וכואבת מאוד על חיילי גדוד 'נצח יהודה', שהיו מעורבים בשורה של מעשי אלימות קשים. במשך שבועיים תיחקרנו, צילמנו וערכנו הכתב אריק וויס ואנוכי את הכתבה הזאת בשיא הזהירות, משום ששנינו הבנו שהנושא טעון מאוד וקשה מאוד לעיכול. מטרת הכתבה, כמו גם מטרת דבריי שבאו לאחריה, היתה לגרום לנו כחברה לקחת אחריות אישיות על מעשיהם של חיילי 'נצח יהודה', שכן אי אפשר להאשים אותם בחציית גבולות מוסריים כשאנחנו הם אלה שמעמידים אותם בפני מציאות בלתי אפשרית בשטחים, יום אחרי יום.

"לא אל החיילים צריכה להיות מופנית הביקורת הציבורית, וראוי שבית הדין יתחשב בכך ויקל בעונשם. זה מה שאני אמרתי בשבוע שעבר. אלא שבתוך שניות ובשיאה של מערכת בחירות, מיהרו פוליטיקאים לעשות שימוש ציני רק בסוף דבריי שנאמרו באולפן, כשהם מפיצים אותם במנותק מהפתיח לכתבה ומכל המסרים שקדמו להם. אני לא פוליטיקאית. מה שאמרתי כוון אך ורק כלפיי החיילים שעברו על החוק ולא כלל חיילי צה"ל. הדברים נאמרו בכאב גדול. אני מצטערת מעומק לבי אם דבריי פגעו במי מכם. אני לא יכולה לראות את המחיר היקר שאנו משלמים על מציאות השליטה בעם אחר; מציאות שנמשכת 52 שנה. ולא, אין לי פתרונות קסם. אני לא פוליטיקאית.

"ועוד מילה למי שמטיחים בי שתפקידי לקרוא מהפרומטר. אז כדאי שתדעו - אני כותבת אותו. כעיתונאית שמגישה תוכנית מגזין אישית, שמארחת כתבים ואורחים שמציגים את כל מגוון הדעות בחברה הישראלית, זו לא רק זכות עיתונאית, אלא גם חובה מקצועית, להביא דעה ולהביע דעה על המציאות שבה אנחנו חיים.

"אז למרות שאלפים ייחלו למותי השבוע וחלקם קראו לפגוע במשפחתי, ולמרות שאני מפחדת - בי נשבעתי, אני מפחדת - אני מאוד מקווה שיעמוד לי הכוח להמשיך ולהביע דעה ובכך לעשות את עבודתי. זה הכל".

בינואר נודע כי עובדת של קוטלר הגישה תלונה במשטרה נגדה, וטענה בין השאר שכלאה אותה בחדרה ותקפה אותה תוך שהיא מושיבה אותה בכוח על כיסא. זאת על רקע העדרויותיה בשל מצב רפואי, כך פורסם. קוטלר עצמה הגיבה אז בפוסט שבו כתבה בין השאר: "חשוב להבהיר, התחקירנית לא זומנה לשיחת פיטורים, אלא לשיחה שנועדה לאפשר לה להמשיך לעבוד במערכת, למרות חוסר שביעות רצון מתמשך מהתנהלותה המקצועית. אלא שהיא, מצויידת באמצעי הקלטה, בחרה להוביל את השיחה לצעקות כשהיא מטיחה בנו שוב ושוב שאנחנו מתנכלים לה ורוצים לפטר אותה. לצערי נגררתי לצעוק חזרה. תבעתי ממנה לשבת רק כדי שתקשיב לדברנו. איש לא איים. איש לא 'כלא'".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully