וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

במקום שבו הממשלה הומופובית, אין פלא שהונגריה גם פורשת מהאירוויזיון

אלון אמיר

27.10.2019 / 9:03

מאז עלייתו לשלטון של ויקטור אורבן, ראש הממשלה הכי ימני באירופה, שמגביל את המערכת הדמוקרטית ואת בתי המשפט, זה היה רק עניין של זמן עד שהונגריה תלך בעקבותיה של טורקיה ותפרוש מהתחרות. בחודשים האחרונים אנו עדים לקמפיין אנטי להט"בי במדינה, ולכן לא התפלאנו

הודעתה של תחנת הטלוויזיה ההונגרית MTVA על פרישתה מתחרות האירוויזיון הקרובה לא הפתיעה את האנשים העוסקים בנושא. אם לומר את האמת, ציפינו למהלך הזה כבר לפני שנים.

מאז עלייתו לשלטון של ויקטור אורבן, ראש הממשלה הכי ימני באירופה, שקבע מגבלות על בית המשפט, על המערכת הדמוקרטית ועל ערכים ליברליים, זה היה רק עניין של זמן עד שהונגריה תלך בעקבותיה של טורקיה ותפרוש מהתחרות.

הדיבור על פרישתה של הונגריה מהתחרות החל כבר בשנת 2014, עם זכייתה של קונצ'יטה וורסט האוסטרית. הדראג קווין המזוקנת היוותה סדין אדום בפניהם של המנהיגים הימניים באירופה. בתוך חוגי האירוויזיון דובר רבות על כך שכשנודע שאוסטריה מעוניינת שקונצ'יטה תנחה את התחרות שנה לאחר זכייתה, מדינות רבות הכריזו שלא ייקחו חלק אם אכן כך יהיה. האירופאים, כמנהגם, מאוד דיפלומטיים ומתחשבים ברגשות של אנשים, גם אם מדובר בהומופובים, וכך קונצ'יטה נדחקה להנחות רק את החלקים ששודרו מהגרין רום.

הזמר ההונגרי הונגריה לאירוויזיון 2019. צילום מסך
להיכשל בכוונה? השיר ההונגרי לאירוויזיון בתל אביב/צילום מסך

בחודשים האחרונים אנו עדים לקמפיין אנטי להט"בי בהונגריה - זה החל במהומות על עליית פרסומת של חברת קוקה קולה, בה נראו שני גברים מתנשקים, שהביאו לקריאה להחרים את מוצרי החברה, ועד לשימוש בניסוחים הומופובים מצד הממשלה.

החל משנת 2016, בה השבדים אירחו את התחרות, אנו עדים לפוקוס הרבה יותר גדול אשר ניתן לקהילה הלהט"בית במהלך השידור - גברים מתנשקים, תסריטים אשר מדברים על הקהילה ושילוב זמרים האהובים עליה. לאלה, ככל הנראה, יש חלק גדול מהסיבות שהביאו לפרישתה של הונגריה.

האבסורד הגדול ביותר בכל הקשור לתחרות הזמר בהונגריה היה בקדם האירוויזיון המקומי שלהם, אשר משודר במשך מספר שבועות. הטלוויזיה ההונגרית נמנעה מלהזכיר את המילה אירוויזיון לכל אורך המשדרים, כשהפרס, כך נאמר, הוא "השתתפות בתחרות בינלאומית". אפילו לשופטים נאסר להזכיר את האירוויזיון.

הפעם הראשונה בה הונגריה לקחה חלק והגיעה למיקום הטוב ביותר שלה, מקום רביעי - 1994

הפרישה ההונגרית לא מגיעה על רקע כספי. מכיוון שתחנת הטלוויזיה המשדרת את התחרות מזוהה עם השלטון, תקציבים לא חסרים. אז למה רק עכשיו הונגריה פורשת, אתם שואלים את עצמכם? ובכן, התירוץ הרשמי הוא חוסר העפלתה של הונגריה לגמר בתל אביב. יש שיגידו שהשיר והזמר שנבחרו לייצג את המדינה בשנה החולפת נבחרו בכוונה כדי להיכשל. נשמע לכם מוכר?

המשמעות של פרישתה של הונגריה על גורל התחרות איננה ידועה עדיין, אך אני בספק אם היא תייצר גלים ותנענע את הספינה. הונגריה, אשר לוקחת חלק בה רק משנת 1994 ומעולם לא זכתה, אינה נחשבת למדינה משמעותית ומובילת טרנדים בהקשר הזה. אני בספק אם מדינות נוספות ילכו בעקבותיה, אך אם זה יקרה, אני משער שהמדינה הבאה לפרוש מהתחרות תהיה פולין. עם כל החוקים הנוקשים נגד הקהילה הלהט"בית בה, רוסיה, נכון לכרגע, אינה צפויה לפרוש בקרוב מהתחרות.

אז עם מה זה משאיר אותנו? רק עם פפריקה, גולש וכמה שירים נחמדים לאורך השנים.

seperator

אלון אמיר לקח חלק שנים רבות בתחרות האירוויזיון כדובר משלחות ישראל, סלובקיה ובלרוס. ספרו 'שלוש דקות של נצח', אשר מבוסס על חוויותיו בתחרות לאורך השנים, פורסם לפני שנתיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully