וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ריבלין אירח את השקת המכון הישראלי לעיתונות: "אובדן אמון הציבור מסוכן לדמוקרטיה"

7.2.2021 / 15:32

הנשיא אירח במשכנו את טקס השקת המכון הישראלי לעיתונות ואמר: "אמון הציבור יושג רק באמצעות עבודה מקצועית, יסודית, חסרת פשרות, הנאמנה בראש ובראשונה לאתיקה עיתונאית ברורה, לציבור הישראלי, ולדמוקרטיה הישראלית". נשיאת המכון דורנר: "יש להקנות אוריינות תקשורתית"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח הבוקר (ראשון) בבית הנשיא את טקס השקת המכון הישראלי לעיתונות על שם יחזקאל צבי צלקל. במפגש השתתפו נשיאת המכון השופטת בדימוס דליה דורנר ומנכ"ל המכון גולן יוכפז. המכון יפעל לחיזוק חופש העיתונות ולהחזרת אמון הציבור בתקשורת, ויתמקד בחינוך צעירים ובני נוער לצריכה ביקורתית של תקשורת ולהעלאת ההכרה בחשיבות חופש הביטוי וחופש העיתונות.

"דומה שאין מתאים מימים אלה לבחינה מחדש של תפקיד התקשורת", אמר הנשיא. "בשנים האחרונות על רקע התקדמות הטכנולוגיה, התפתחות הרשתות החברתיות, ושינויים גיאו-פוליטיים אחרים, התקשורת ספגה זעזועים מבניים, ונדרשה להתמודד עם שאלות יסוד בנוגע לזהותה ולתפקידה. תפקידו של המכון שאתם מקימים היום יהיה בראש ובראשונה להגדיר מחדש את הגבולות שהיטשטשו בין תעמולה פוליטית, תוכן שיווקי, ועבודת עיתונות רצינית. להזכיר לכולנו שהתקשורת, שמוגדרת ככלב השמירה של הדמוקרטיה, היא זרוע חשובה מאין כמוה במנגנון הדמוקרטי, שתפקידה לבקר ולחקור, ללא משוא פנים, ועל כן עקרון "הפרדת הרשויות" חייב לחול גם עליה.

"בשנים האחרונות חל משבר אמון בין הציבור לגופי התקשורת", אמר הנשיא. "הדרך לשיקום אמון הציבור לעולם לא תושלם באמצעות יישור קו עם אג'נדה פוליטית כזאת או אחרת. אמון הציבור יושג רק באמצעות עבודה מקצועית, יסודית, חסרת פשרות, הנאמנה בראש ובראשונה לאתיקה עיתונאית ברורה, לציבור הישראלי, ולדמוקרטיה הישראלית".

נשיאת המכון, שופטת העליון בדימוס דליה דורנר אמרה: "בשנים האחרונות אנו עדים למגמה של ירידת אמון הציבור בתקשורת. מגמה זאת מסוכנת מאוד לדמוקרטיה, שחוסנה תלוי במידה רבה בעיתונות חזקה ואמינה ובקונצנזוס ציבורי בדבר חיוניות חופש העיתונות. בשנים האחרונות ערכתי מפגשים רבים עם בני נוער וצעירים, שרבים מהם מקבלים את עיקר המידע ברשתות חברתיות. הגעתי למסקנה כי לצורך החזרת אמון הציבור בעיתונות, ובמיוחד אמון הדור הצעיר, יש הכרח בהקניית אוריינות תקשורתית, שכיום אינה נלמדת במסגרות החינוך הפורמליות. יזמתי את הקמת המכון הישראלי לעיתונות בראש וראשונה כדי למלא את החלל הזה."

גולן יוכפז דליה דורנר ראובן רובי ריבלין השקת המכון הישראלי לעיתונות. מרק ניימן / לע"מ,
הנשיא מארח את דורנר ויוכפז במשכנו/מרק ניימן / לע"מ

מנכ"ל המכון גולן יוכפז אמר: "מול כל אלה המבקשים לטשטש בקרב הציבור הישראלי את ההכרה בחשיבותה של עיתונות ישראלית חזקה, חופשיה וחוקרת - ננסה להבהיר עד כמה זו קריטית ברמה היומיומית, ועד כמה המשך הפגיעה בה יפגע בחוסן הדמוקרטיה. ננסה לחזק בקרב העיתונאים והעיתונאיות, דווקא בשעה קשה זו לעיתונות הישראלית, את חשיבות עמידתם האיתנה על חופש הפעולה של מערכותיהם".

המכון יעניק בכל שנה פרס כספי לעיתונאים על פרסום תחקירים ומאמרים משפיעים, ויקיים מדי שנה כנס שבו יוצגו עבודות וחיבורים מחקריים ויוחלפו דעות ורעיונות בנוגע לדרכים לחיזוק מעמד העיתונות הישראלית והאמון הציבורי בה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully