לאור התלונות מחירשים וכבדי שמיעה, כאן יפסיק לצנזר גסויות בכתוביות

פרסום ראשון: לאחר ביקורות שהגיעו לכאן מחירשים ומכבדי שמיעה, הוחלט בתאגיד להפסיק לצנזר קללות וגסויות המופיעות בכתוביות הסדרות והתכניות שלו באמצעות שימוש בכוכביות. מעתה יתומללו בהן כל המילים הנאמרות בתכנית

16/02/2021
נועה קולר בסדרה "חזרות". כאן 11, צילום מסך
צינזור גסויות בכתוביות הסדרה "חזרות" בכאן 11(צילום: צילום מסך, כאן 11)

פרסום ראשון: לאחר ביקורות שהגיעו לתאגיד כאן מחירשים ומכבדי שמיעה, החליט התאגיד להפסיק את השימוש בכוכביות מעל קללות וגסויות המופיעות בכתוביות הסדרות והתכניות שלו, ומעתה יתומללו בהן כל המילים הנאמרות בתכנית.

ההחלטה הקודמת לצנזור הקללות והגסויות בכתוביות נבעה מרצון לצמצם את מינון האלימות המילולית והגסויות, כדי לא לפגוע בקהל שעשוי להיות רגיש לכך, והיא גם נהוגה בחלק מהערוצים בעולם. גורמים בתאגיד מבהירים שההחלטה על מה ואיך יסומן בכתוביות נעשתה אחרי צפייה בפרק, תוך בחינת התוכן הספציפי ושעת השידור, ובשיתוף והיוועצות עם ההפקה, עורך התוכן האחראי לתכנית בתאגיד ומחלקת ההבאה לשידור. כך, למשל, הופיע בתכניות הטקסט "ב******ם" במקום המילה "בולבולים", ובתכנית אחרת הופיע התמלול "ילד ***" במקום "ילד זין".

לצד זאת, עלה חשש לפגיעה מסוימת בחופש היצירה ובנוסף לפגיעה בחירשים ובכבדי שמיעה. בעקבות כך הגיעו לתאגיד ביקורות בנושא, בין השאר מהמתחרשת יעל גולדברג, שכתבה לתאגיד בעקבות הופעת כוכביות בכתוביות של הסדרה "חזרות", שעסקה לא מעט בסקס ולעתים באופן מחוספס: "לפני עשר שנים לא היו כתוביות בתכנים בעברית. לפי מה שאני יודעת, הסיבה שיש כתוביות היא על מנת להנגיש את התכנים עבור אנשים חירשים וכבדי שמיעה. אני אסירת תודה על כך. אני מבקשת לזכור את הסיבה שיש כתוביות. אני מבקשת לא לצנזר תכנים - עבור אוכלוסייה שגם ככה קשה לה להבין ולהיות חלק מהשיח ומהתרבות. אני מבקשת מערוץ 'כאן' להתחשב בנו, לכבד אותנו ולא לפרסם תכנים נוספים עם כוכביות בכתוביות".

עו"ד רענן גלעדי, המתמחה במשפט ציבורי, אמר לוואלה! תרבות: "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות קובע כי אדם עם מוגבלות זכאי לנגישות לשירות ציבורי, וכי אסור להפלות אותו בגלל מוגבלותו, בין היתר במתן שירות ציבורי או באספקת מוצר בתנאים הנופלים מאלה שבהם הוא ניתן בדרך כלל. מכאן עולה שבגוף שידור ציבורי הכתוביות חייבות להיות נגישות באופן מלא לכבדי השמיעה, ואסור לצנזר את תוכנן כאשר אותו תוכן אינו מצונזר עבור ציבור השומעים".

מהתאגיד אישרו לוואלה! תרבות כי לאחר דיונים רבים בנושא, הוחלט להפסיק את השימוש בכוכביות ולתרגם הכל, והוסיפו כי הם דנים בפרטים ובהשלכות.

עוד בוואלה!

שנה לאחר הבכורה שהתבטלה: מושונוב ובראבא יחזרו לבמה

לכתבה המלאה
  • חירשות
  • כתוביות
  • כאן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully