יו"ר מפעל הפיס: "רק 40% מבעלי המוגבלויות עובדים, זה לא מספיק"

אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפיס, התארח בתוכנית החברתית של 103FM במסגרת היום הבינלאומי לשוויון זכויות: "אנחנו עושים הכל כדי שהציבור יזכור שיש גם אנשים עם מוגבלויות"

05/12/2021

לפני כ־30 שנה הכריז האו"ם על ה־3 בדצמבר כיום המודעות לזכויות בעלי מוגבלויות, והוא מצוין במרבית מדינות העולם. לפני כמה שנים החליטו להוסיף לו קצת צבע ולהאיר מבני ציבור באור סגול, ובכך לעורר סולידריות. המנהג המבורך הגיע גם לארץ וביום חמישי נצבעו למעלה מ־100 מבנים באור. סביב אירוע מרגש זה ביקשה מעיין אדם לשוחח עם אביגדור יצחק, יו"ר מפעל הפיס, שעומד כל השנה מאחורי כמה וכמה יוזמות מרגשות לטובת בעלי המוגבלויות בארץ.

יצחקי וחבריו למפעל הפיס דואגים לפנות לכל החברות במשק בכדי שיעסיקו עובדים בעלי מוגבלויות, ומספר בשמחה שההיענות מטורפת, "אנחנו בקמפיין אדיר של תעסוקת בעלי מוגבלויות לאחרונה פתחנו גם קורס לתקשורת ועיתונאות עבור אנשים אלה ואנחנו מאמינים שכל גופי התקשורת יעסיקו את הבוגרים שלנו, כפי שעשו עם בוגרי ההיי-טק שלנו. גם רשת 'פתאל' פתחה קורסים, וגם 'שטראוס' ו'שופרסל'. כמו שאמרתי ישנה ההיענות עצומה של בעלי העסקים, ואנחנו, כמובן, לא קופאים על השמרים וממשיכים בדרך". יצחקי הסביר שרק 40 אחוז מבעלי המוגבלויות שכשירים לעבודה מצליחים להיות מועסקים ולהשתלב במשק הישראלי. לדבריו, השאיפה שלהם היא להעלות את הנתונים ל־60 אחוז לפחות.

בהמשך סיפר על הקשר המיוחד עם עמותת 'כנפיים של קרמבו' שפתחה תנועת נוער מיוחדת שמשלבת ילדים בעלי מוגבלויות בחברה. תנועת נוער זו בעלת 84 סניפים ברחבי הארץ, וכיום חברה למפעל הפיס שתסייע לה לגדול, להתרחב, ולהמשיך ולהפיץ את האור. יצחקי סיפר על רוח ההתנדבות והערבות ההדדית במדינה, ואמר שלמרות שיש כאלה שיגידו שהעשייה הזו היא תפקידה של הממשלה הם אינם מלינים וממשיכים בדרכם מתוך שליחות.

לסיום שאלה אדם את יו"ר מפעל הפיס האם הוא אוהב את העבודה שלו, והוא ענה בחיוך שיש לו את התפקיד הכי טוב בעולם.


דצמבר הוא חודש המודעות לזכויות אנשים עם מוגבלויות ועם תחילתו יצא לדרך קמפיין "החיים השתנו" של "תעסוקה שווה", זרוע העבודה במשרד הכלכלה. מטרת הקמפיין היא לעודד אנשים, שמצבם הרפואי הוחמר עם השנים, לפנות ל"תעסוקה שווה" ולקבל ליווי מקצועי ללא עלות לשם מציאת משרה התואמת את מוגבלותם.

התוכנית נועדה לצמצם את הפערים ולסייע בקידום תעסוקה לאנשים עם מוגבלויות, ולהקנות הן לעובד והן למעסיק את הכלים הדרושים על מנת להתגבר על המכשולים הקיימים. התוכנית היא מייסודו של מנהל תעסוקת אוכלוסיות בזרוע העבודה של משרד הכלכלה, הפועל להגדלת שיעור ואיכות התעסוקה של אוכלוסיות מגוונות על ידי שילובן וקידומן בשוק העבודה, בהתאם ליעדי התעסוקה שאומצו על ידי ממשלות ישראל.

ראש מנהל תעסוקת אוכלוסיות בזרוע העבודה - משרד הכלכלה, יוליה איתן: "בישראל יש אנשים שהחיים שלהם השתנו ברגע, בעקבות אירוע בריאותי או תאונה ורבים מהם אינם מודעים לזכויות שלהם. לכל אחד מגיע להשתלב בשוק העבודה, ולממש את מלוא הפוטנציאל שלו ולשם כך אנחנו כאן".

  • 103FM

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully