וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רבי נחמן או גיספן: בית המשפט הכריע למי שייכות המילים "מי שמאמין לא מפחד"

עודכן לאחרונה: 12.1.2023 / 17:01

הפזמונאי טען כי חברת הום סנטר השתמשה בשלט הנושא את הציטוט משירו שכתב ללא ידיעתו, ודרש פיצויים מאחר ומילות השיר חוברו עומדות בדרישה להגנה עליהן כ"יצירה ספרותית". השופטת קבעה כי הייתה הפרה אך לא פסקה פיצויים לטובתו

יוסי גיספן. יוסי אלוני, מעריב
יוסי גיספן/מעריב, יוסי אלוני

בית השפט המחוזי בתל אביב פסק היום (חמישי) לטובת הפזמונאי יוסי גיספן לאחרו שתבע את חברת הום סנטר בגין שימוש בציטוט "מי שמאמין לא מפחד". לטענת גיספן, חברת הום סנטר השתמשה בשלט הנושא את הציטוט משירו שכתב ללא ידיעתו, ודרש פיצויים מאחר ומילות השיר חוברו עומדות בדרישה להגנה עליהן כ"יצירה ספרותית". מנגד, נטען בחברת הום סנטר כי צירוף המילים "מי שמאמין לא מפחד" לא הומצא על ידי גיספן אלא הובא מדבריו של רבי נחמן מברסלב, ובשל כך הוא אינו ראשי לתבוע על שימוש בהן.

השופטת קבעה בפסק הדין כי "המשפט הספציפי שחיבר התובע ייתכן ומבוסס על רעיון שנחבא במקורות נושנים בני 250 שנה, כתבי רבי נחמן. אולם, הלבוש המילולי שניתן לו שונה מהותית מהאופן בו נכתבו הדברים ע"י רבי נחמן. לשונו של התובע קולחת, ברורה ופשוטה לציבור בן ימינו. לא בכדי זכה השיר לתפוצה כה רחבה. מילותיו של התובע העניקו לרעיון נופך חדש ומקורי, ומכאן מתקיים אלמנט המקוריות".

לאחר מכן הוסיפה השופטת: "בשל כך, המשפט 'מי שמאמין לא מפחד' זכאי להגנה לפי חוק זכות יוצרים, הרי בנסיבות העניין, עומדת לנתבעות הגנת 'מפר תמים' הקבועה בחוק זכות יוצרים תשס"ח-2007. לפיכך, לא ראיתי להשית עליהם חיוב כספי בגין ההפרה האמורה". השופטת למעשה קבעה כי הנתבעות פעלו בתום לב ומתוך מחשבה שאין המדובר במשפט המוגן בזכות יוצרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully