וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברי הוועדה לתקצוב התרבות התפטרו: "הממשלה לא יכולה להתהדר בחופש יצירה"

עודכן לאחרונה: 26.7.2023 / 11:15

הוועדה הוקמה על ידי משרד התרבות לפני כשנה כדי לבחון את כלל נושא תקצוב התרבות בישראל, ובכירים בענף מגדירים אותה כ"חשובה מאין כמותה". במכתב לשר זוהר הכריזו חבריה על הפסקת עבודתם בצל "הכיוון אליו צועדת הממשלה במעשיה והתבטאויותיה"

השר מיקי זוהר בריאיון לטל שלו בתוכנית סופ"ש שלו 28.6.2023/סטליס: ראובן קסטרו

חברי הוועדה המייעצת לתקצוב התרבות בישראל הודיעו אתמול (שלישי) לשר התרבות מיקי זוהר על התפטרותם והפסקת פעילות הוועדה במחאה על ביטול עילת הסבירות והמהפכה המשפטית. מדובר בוועדה שהקים לפני כשנה שר התרבות דאז, חילי טרופר, שנועדה לבחון מחדש את כל נושא תקצוב והתמיכה בתרבות מטעם המשרד - סוגייה בעלת השלכות מרחיקות לכת על עולם התרבות בישראל.

על פי כתב המינוי של חברי הוועדה, מטרתה היא לבחון "כיצד ניתן לסייע להגברת יכולת התכנון של מוסדות התרבות בהקשר של כספי התמיכה, למנוע החמצה בהשגת מטרות המדיניות לתמיכה בתחום, הצעת שיטות ומנגנונים לתמיכה תקציבית בתחום התרבות שיאפשרו ניצול אופטימלי של התקציב למימוש מטרות התמיכה ולשיפור האפקטיביות בתקצוב מוסדות התרבות בישראל". לאורך השנה החולפת נפגשו חבריה עם שלל גורמים, ולדברי גורמים בעולם התרבות עשתה "עבודה חשובה מאין כמותה".

במכתב לשר ששיגרו היום יו"ר הוועדה אודי ניסן וארבעה מחבריה, נעמי פורטיס, אורן כהן, חגית שני ודור לין, הם הסבירו כי "ממשלה שמשתיקה ביקורת שיפוטית על סבירות החלטותיה, אין ביכולתה להתהדר בחופש תרבות ויצירה".

שר התרבות והספורט מיקי זוהר בראיון עם טל שלו באולפן וואלה! 28 ביוני 2023. ראובן קסטרו
שר התרבות, מיקי זהר/ראובן קסטרו

"במנדט הוועדה נכתב כי אחת המטרות המרכזיות היא לאפשר תרבות יוצרת ועצמאית בישראל. בשנה זו נרתמו חברי הוועדה בהתנדבות לעבודה מקיפה שאמורה הייתה להיות מסוכמת בימים אלו. בבסיסה של חברה בריאה וחזקה - תרבות עשירה וחזקה. בבסיסה של חברה דמוקרטית בריאה וחיונית - יצירה הנהנית מחירות וחופש ביטוי מלא (בגבולות החוק). חברה דמוקרטית בריאה נותנת במה לחופש היצירה ולחופש הביטוי. חברה כזו מטפחת את חוש הביקורת ומאפשרת גיוון. חברה כזו נותנת קול גם למי שמוחלש, מודר ומופלה. למי שבחיי היום יום שלו הוא חלק ממיעוט, הוא האחר והשונה. היא מוכנה לתמוך ולקדם גם יצירה שעלולה להיות לא נעימה בהכרח לאוזנו של הרוב, שעלולה להיות צורמת, ולעורר מחשבה על התפיסות המקובלות ועל הנרטיבים של מובילי המדיניות שבשלטון", כתבו.

"לא ניתן להגן על ערכים אלו במקום שבו אין מערכת משפט חזקה, עצמאית שיכולה להפעיל ללא מורא ביקורת שיפוטית על החלטות הממשלה ושריה. החלטות לא סבירות החסינות מביקורת שיפוטית, בשם עקרון הרוב והמשילות - פותחות פתח למדיניות משתיקה, מדירה, סגורה שתדכא את חופש היצירה. ממשלה ללא ריסון אשר מיום הקמתה עסוקה בפירוק והחלשת מוקדי הכוח העצמאיים במדינת ישראל, במטרה לרכז בידיה כוח בלתי מוגבל; ממשלה שמשתיקה ביקורת שיפוטית על סבירות החלטותיה, אין ביכולתה להתהדר בחופש תרבות ויצירה", המשיכו חברי הוועדה.

"לצערנו הרב, בכל החודשים האחרונים ובפרט באישור החקיקה אתמול, ברור כי זה הכיוון אליו צועדת הממשלה במעשיה, בהתבטאויותיה ובהתבטאות שריה. למרות השקעה בהתנדבות של מאות שעות של חברי הוועדה, אין לנו כל רצון להיות שותפים למדיניות זו ומתעורר החשש הכבד שייעשה שימוש לא ראוי בהמלצות הוועדה", סיכמו. "לאור זאת אנו מודיעים על הפסקת פעילות הוועדה. למותר לציין, שלאור העובדה שלא הגשנו המלצות, נבקש שלא ייעשה כל שימוש בשמה של הוועדה, מכיוון ולא הומלץ דבר".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "מדובר בועדה שהוקמה בתקופת השר הקודם. חבל לנו שועדה מקצועית שכל תפקידה להציג מסקנות מקצועיות מתנהלת משיקולים זרים. המשרד מכבד את רצון הועדה לסיים את תפקידה וכבר פועל בערוצים שונים לרבות מינוי ועדה פנימית אסטרטגית באשר למנגנון התמיכות, תוך הקשבה מלאה לשטח שעל בסיסה מתקבלים החלטות בדבר תקצוב נכון וראוי לעולם התרבות הישראלי".

  • עוד באותו נושא:
  • מיקי זוהר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully