וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המיחזור מכה שנית

16.9.2004 / 10:24

סרט המייקינג אוף של "מלחמת הכוכבים", לא חידש לרותם דנון הרבה, אך עדיין מדובר בצפיית חובה למעריצים

"המייקינג אוף של מלחמת הכוכבים: אימפריה של חלומות", שמוקרן לרגל יציאתה של הטרילוגיה לראשונה בדי.וי.די, הוא אינו סרט התעודה היחיד שנעשה על עשיית "סטאר וורס", אלא אחד מיני רבים. עם זאת, נראה כי הוא המקיף והממצה ביותר, בכל הקשור לבחינת האספקטים ההפקתיים והמסחריים של הסדרה, ובהתייחסות לטרילוגיה המקורית בלבד, ללא הפריקוולס שהופקו בשנים האחרונות.

זה הזמן לשזור וידוי: אני מחשיב עצמי כמעריץ האדוק ביותר של "סטאר וורס" בארץ. אני מניח כי זהו סופרלטיב, אותו מעניק לעצמו כמעט כל מעריץ שרוף של הסדרה. אך לזכותי עומדים מספר נדבכים: אני מקפיד לראות את הטרילוגיה מספר פעמים בשנה, בדרך כלל לפחות פעם בחודש, מאז גיל 8 (18 שנה). יש לי את אוסף המרצ'נדייז הגדול ביותר, ואם לא הגדול ביותר, וודאי בעל הפריטים הנדירים ביותר. אני מכיר את הסרטים מילה במילה והוגה בהם, אך עם זאת, מקפיד שלא להשתתף במרחב ההערצה הגלובלי/לוקאלי/וירטואלי, שהתפתח בעיקר בזכות האינטרנט, וכך גם לא מחצין את מושא הערצתי. ואולי החשוב מכל, נדמה לי כי אני היחיד שמסנגר על סרטי הפריקוולס (וכולי תקווה שלא אשבר לאחר הסרט השלישי).

כך שמלבד מספר קטעים, לא מצאתי בתכנית שתשודר בערוץ ההיסטוריה דברים חדשים או גילויים מרעישים. את רוב הקטעים ראיתי ועל רוב הפרטים כבר קראתי. מה שכן, עדיין יש שם פוטג' נדיר כמו קטעים מהצילומים, שלא הוקרנו מעולם, האודישנים של כל הקאסט המקורי ושל כמה שנשרו בדרך. התכנית לא מתביישת גם לחשוף לא מעט ממגרעות הסדרה, ובעיקר ממגרעותיו של אביה, ג'ורג' לוקאס. לוקאס, שביים בטרילוגיה רק את הפרק הראשון, הוא בימאי שחקנים איום ונורא, ומה שהציל אותו היה תהליך ליהוק ארוך ומדויק, שארך למעלה מחצי שנה.

מארק האמיל וקארי פישר, שיהוו לנצח מוצרי מסך אינסטנט עבור סטאר וורס בלבד, התאימו ככפפה לתפקידיהם (וקצת עצוב לראותם כאן זקנים), והריסון פורד, הכוכב היחיד שנולד מהטרילוגיה, היה שם במקרה, רק כדי לעזור באודישנים. פורד עצמו מתראיין בתכנית ומספר על חוסר הסבלנות והיכולת של לוקאס לעבוד עם השחקנים.

לצד זאת, מוצגת נאיביות מעושה במקצת. כמו הצגת הברקת המרצ'נדייז, שהייתה ראשונה מסוגה, כמקרית וככזו שאמורה לקדש את מטרת עשיית הסרטים הבאים בלבד. עבור אוהד סרטים מן המניין, ישנו בילד אפ מסקרן למדי של שלבי ההפקה, בעיקר על הקשיים הכלכליים, בעיות הליהוק, המשברים וההתמודדות עם הלוקיישנים המסובכים והתוצר, שלא היה ברור אם יהיה הפלופ הגדול ביותר של שנות ה-70 או אפילו יכסה את ההשקעה בו.

האודיסאה בפנים, התנ"ך בחוץ

התוכנית עושה כבוד לרוב המרכיבים שהפכו את "סטאר וורס" לגאונות קולנועית: פריצות הדרך באפקטים של ILM, הברקות הסאונד של בן ברט, אי-ההתפשרות של לוקאס בכל הקשור לעריכה (כולל פיטורי עורך והחלפתו באמצע הדרך ודחיית יציאת הסרט מחג המולד של 76' למאי 77'), ובעיקר למרכיב הגאוני ביותר (מאלה שהובאו בשלבי ההפקה): המוזיקה של ג'ון וויליאמס, שבפרטיטורה שחיבר לסימפוניה של לונדון ישנה נעימה לכל דמות, ליווי הולם לכל רגש והתרחשות, לאורך כל הסרטים. כל זאת במעטפת קלאסית, אפקט נועז שקשה היה להבין את גדולתו עד לתוצר המדהים.

המרכיב החסר, הוא בעיקר תהליך כתיבת הסיפור ל"סטאר וורס" וההשפעות עליו. מעט מידי מוקדש לכל הגורמים שהשפיעו על העלילה, אלא רק כיסוי זריז של ג'וזף קמפבל והמיתולוגיות, האודיסאה של הומרוס וסיפורי המלך ארתור. מלבד חוסרים כמו קוראסווה, "שר הטבעות" והתנ"ך, התכנית גם נמנעת מלהתמקד ברבדים נוספים של הסיפור, אלו שתפסו את המעריצים המושבעים של הסדרה, שכמוני, מסוגלים לטעון כי בכל צפיה בטרילוגיה הם מגלים משהו חדש.

ישנה התייחסות קלה לראי התקופה, בה הציניות כיסתה את ארה"ב של לאחר התפטרות ניקסון ומלחמת וייאטנאם, (אז גם הנפיקה הוליווד סרטים אפלים כ"צ'יינה טאון" וסרטי אסונות כ"המגדל הבוער") אך לא לשלבי כתיבת הסיפור, על מיצוי כל האלמנטים המיתיים לכדי תסריט אחד ופיזורם בתוך משקלה של כל דמות, ולצדם המרכיבים הפסיכואנליטיים (הסרטים בנויים סביב לוק סקייוקר, שדמותו מתפתחת לפי תורתו של פרויד, מ"איד" ל"סופר-אגו"). ולמרות כל אלה, התכנית היא חובה לכל אוהד של הקולנוע המודרני, שיכול להבין את השפעתה העצומה של "סטאר וורס" על תרבות המערב בכלל ועל הקולנוע האמריקאי בפרט.

* מלחמת הכוכבים: אימפריה של חלומות. שבת, 18/9 21:00 בערוץ ההיסטוריה. ש.ח. ראשון ב-18:00

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully