וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גלגלי המהפכה

20.9.2004 / 11:05

נתנאל יפת רוצה לדעת מה יש למשטרה נגד התרבות האורבנית שמייסדים אנשי הרולרבליידס

כבר שבע שנים שקבוצה חלוצית של מחליקי רולרבליידס מייסדת מסורת עקבית של ספורט עממי ברחובות תל אביב. בעיה, נכון? לכן באה המשטרה ופיזרה את ה"הפגנה". כן, זהו אחד הטיעונים של כחולי המדים להפסיק את השערוריה, שבמהלכה נפגשים קרוב ל-200 איש פעם בשבוע לרכיבה צבעונית ומהנה לאורך 30 ק"מ בכבישי העיר. למחליקים נאמר כי על פי חוק, נחשב כינוס של יותר מ-50 איש להתקהלות המצריכה אישור משטרתי, והחוק היבש, כידוע, לא נרטב אף פעם (לא כולל שוחד ושחיתות בצמרת השלטון, כמובן).

רבות דובר ונכתב על היעדרה של תרבות ספורט עממי ומקצועני בישראל. רבות דובר גם בנזקים שגורם זיהום האוויר לחיי תושבי תל אביב (מוות של כאלף איש בשנה בחנק איטי וסתם חוסר נעימות כללית). אבל לא די בעובדות הללו באימפריית הבננות המיוזעת שלנו, כדי שיקום מישהו חכם ויגיד: איזו יוזמה יפה, אנשים עוסקים בספורט, תוך שהם מסייעים להחדרת כלי תחבורה עירוני לא מזהם - נעשה הכל כדי לסייע להם.

ברחבי העולם מחליקי הלילה הם דבר מקובל. עשרות קבוצות פועלות בצרפת (כ-20 אלף איש מחליקים בפריס מדי יום שישי), גרמניה (כ-35 אלף, נשים, גברים וטף כל שבוע במינכן), אוסטרליה, בלגיה, קנדה, דנמרק, ספרד, שוויץ, שבדיה, ניו זילנד, יפן, רוסיה, הולנד, אנגליה, פינלנד, ארה"ב וכו'. וראו זה פלא, בכל המקומות האקזוטים והמרוחקים הללו, הרשויות מעודדות את התופעה המסוכנת.

אך פה, בישראל, בפגישה שקיימו אנשי הרולר, בגיבויו של סגן ראש עיריית תל אביב, פאר וייסנר, עם קצינים במשטרת התנועה, נאמר להם כי אין על מה לדבר להוציא אירוע אחד גדול בשנה בו תסייע המשטרה. בשאר הזמן, ייאלצו המחליקים לעלות על המדרכות הצרות והקופצניות, או להסתפק במסלולים המוגבלים והקצרים של שבילי האופניים. אם לא יעשו כן ימשיכו לחטוף דו"חות על "קיפוח זכות דרך על ידי עובר דרך", על ידי צי של ניידות וקטנועים, שפתחו לאחרונה במשחק חתול ועכבר עם המחליקים על חשבון משלם המסים.

מהתגובה הרשמית של דוברת מחוז תל אביב ניתן להבין למה מקבלים המחליקים פורעי החוק יחס כל כך אישי מהמשטרה: "משטרת מרחב ירקון פועלת למיגור עבירות התנועה המבוצעות בין היתר בידי רוכבי הרולרבליידס. במקרה הנדון, מדובר בקבוצה גדולה של רוכבים, אשר מסכנים את עצמם ואת המשתמשים בדרך ובכבישים הסואנים, ואף משתמשים בקטנועים ורכבים ככלי מוביל, ונאחזים בהם תוך כדי נסיעה. אירועים שכאלה לא אושרו מעולם, והובהר למארגנים שעליהם לבקש רשיון כחוק לקראת אירועים שכאלה".

0.28 גבסים בשנה

מנהיג ומייסד החבורה, אליק מינץ - איש היי טק ומקום 6 ברשימת "הירוקים" למועצת העירייה - טוען בתוקף יחד עם חבריו להנהגה כי לפני שנתיים דווקא הגיעו לסיכום בעל פה עם המשטרה על המשך הפעילות. עכשיו, בעקבות הגישה החדשה של המשטרה, התפטר מינץ מההנהגה, מחשש שיורשע בהנהגת ארגון טרור או משהו דומה.

ואולי טוב שכך, שיירגעו הגלגיליות האנרכיסטיות. אמנם בכל שבע השנים "הטובות" בהן התגלגלו בחופשיות לא התרחשו תאונות עם כלי רכב, אבל מספר תאונות עצמיות הסתיימו בהדבקת פלסטר, ופעמיים רחמנא לצלן בגבס. חישוב מהיר מעלה נתון מזעזע – מדובר ב-0.28 גבסים בשנה. אכן סכנה לציבור.

קשה להימנע מלהודות לאנשי הרולר על שהסבו את תשומת לבנו לבייביסיטינג המדהים של המדינה עלינו: איכות האוויר, מים נקיים, ים בוהק, תשתית הכבישים משובחת, שלום ושלוות נפש, סל בריאות יעיל, פנסיה מפוארת, שכר המינימום ראוי, הרחובות שקטים ונטולי פשיעה, אין פדופילים, מטרידים, פורצים, רוצחים, מהמרים או גנגסטרים. הכל כה מושלם והמשטרה כה משועממת, שמחובתה למגר את נגע המחליקים ויפה שעה אחת קודם. בשביל זה אנחנו משלמים את משכורות השוטרים והפקידים, לא?

גרעין אפל של בוז לציוויליזציה

פאר וייסנר, האחראי על הפרוייקטים הירוקים בעירייה, לא בטוח שכך הדבר. וייסנר, שנכח כאמור בפגישה עם המשטרה, מסביר שאין בחוק שום אזכור לרולרבליידס, כמו גם לאופניים. כפי שאי אפשר לעצור רוכב אופניים שמשתמש בכביש, כך אי אפשר לעצור מחליק רולר. "המשטרה טוענת שזו התקהלות", מסביר סגן ראש העיר, במסגרת מינויו אד הוק לפרשן משפטי. "אנחנו טענו שכשיש פקק של 200 מכוניות זו גם התקהלות... הנושא של הרולר הוא אישי, מבחינתו של אדם פרטי זה כמו כלי רכב ואנחנו מנסים למסד את זה".

וייסנר שחזר לאחרונה ממינכן (שם המשטרה סוגרת כבישים פעם בשבוע לטובת אלפי המחליקים), רוצה שגם בארץ הקודש תתן המשטרה את חסותה להפנינג הגולשים, ואף תציב, כמו בגרמניה, דוכני הסברה בנושא. עד שתחל האוטופיה הקטנטונת הזו, תיאלץ החבורה הצבעונית להסתפק במסלולים מוגבלים, ולשאת בלבה גרעין אפל של בוז לחברה ולציוויליזציה המתקדמת של ישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully