וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מועמד מספר 12 - ג'אק סימקין

23.9.2004 / 17:19

הישרדות לא שורדת את מבחן הקהל הישראלי. אף אחד מהאמריקאים המשתתפים בה לא ישרוד חודש שלם בארץ

במסגרת גיבוש ליחידה מובחרת אשר נערך בסוף המאה הקודמת נקלעתי לדילמה מוסרית. על היום הראשון צה"ל דרש לדעת לאיזה קרוב משפחה מדרגה ראשונה המלש"ב מעונין להוריש את פיצויי הביטוח במקרה ש...

ובואו נודה - זה כמו לשאול את מי אתה אוהב יותר: את אבא או את אמא. מי יקבל את הבוחטה. לאחר שמילאתי את פרטיו של אחי הקטן נורה הבהבה ממעל, ופינתה את מקומה לבועת הקומיקס אשר הכילה את הטקסט הבא: סטארט-אפ! - לצלם את כל הסיטואציה כסצנת הפתיחה לגיבוש, ולמכור לאמריקאים כקונספט טלוויזיוני לז'אנר הריאלטי. אם ארז טל הג'ובניק יכול, אז קטן עליי.

את הגיבוש שרדתי, אך הקונספט הטלוויזיוני לא הבשיל. איזה אמריקאי שבטח ראה דוקומנטרי על ימי סיירות גנב את הרעיון, וכמו שאתם רואים עד היום ב-Yes, השאר - היסטוריה.
כשנדרשתי לכתוב על "הישרדות" התמרמרתי קלות. צפיתי בסדרה בעונותיה הראשונות ששודרו ברשת במוצ"ש. כשהסדרה עברה ל-Yes, יצא לי לצפות במילואים במסגרת שידורי הלווין שנפוצים כל-כך בבסיסי צה"ל.

עקב תדירות הצפייה הנמוכה, הסדרה לא הותירה עליי חותם. כאמור, באזרחות אני מנוי לכבלים, ובצבא יש תוכניות יותר טובות לשבור איתן שמירה. האבחנה מתבקשת - את הריאליטי אני מעדיף ישראלי ובערוץ 2, וזאת לעומת שאר הז'אנרים אותם אני מעריץ מייד אין הוליווד. אם בא לי ריאליטי אמריקאי אני בוחר בג'רי ספרינגר וריקי לייק.

בארה"ב התוכנית היא תרנגולת שהטילה 8 עונות זהובות, המשודרות ב-CBS. בארץ, לעומת זאת, המומנטום נבלם אחרי שתי הראשונות, ששודרו בערוץ 2 עם רייטינג מרשים. לאחר מכן היה ניתן לצפות בתוכנית בערוצים של הכבלים והלווין. ולא בכדי חלה נסיגה במעמד הסדרה בישראל - הרי הישרדות זה אנחנו, וכל המדינה משתתפת. בואו נראה את רי'צארד האץ' (הזוכה בעונה הראשונה) שורד בג'ונגל המזרח תיכוני חודש שלם. ניתן היה להציב מולו עובד עירייה שלא קיבל משכורת חצי שנה, נהג אגד ירושלמי, גולנצ'יק מהמסייעת, ויקי כנפו חד הורית ו/או/וגם חבר מרכז ליכוד - כולם יכולים ללמדו הישרדות מהי, רק שלהם לא צפוי אתנן של מיליון דולר בסוף הדרך (פרט אולי, לחבר מרכז הליכוד).

הקונספט טומן בחובו פוטנציאל, אך לקהל היעד הישראלי התוכנית אינה מהווה אטרקציה. כולנו כבר חווינו בשלב זה או אחר את הדינמיקה הקבוצתית, אשר על יסודותיה היא בנויה. אני דורש שיבדרו אותי; סוציומטרי? יס! סכינים בגב? יס! לתחמן יס! יס! יס!!! אבל, כן, בעברית בבקשה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully