וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השוליה החלשה

12.10.2004 / 12:55

ג'אק סימקין תופס טרמפ על "השוליה", בית ספר מזורז לניהול עסקים של דונלד טראמפ, האיש שנגוע בתסביך אלוהות

בעולם אוטופי יכלתי לכתוב על תוכנית ריאליטי בשם: "מי רוצה להיות עובד סוציאלי". המתחרים היו יוצאים למשימות בעיירות פיתוח ומשכנעים מובטלים להצביע לשמאל. הזוכה לאחר הניפויים היה מפרסם בנק ומאוזכר תדירות במדורי הרכילות, על רקע מסיבות השקה בהן היה מצטלם מוקף בילדים אתיופים חמודים לבושים בלבן.

אך מכיוון שאין זה עולם אוטופי בחרתי להתמקד בתוכנית שצפויה להגיע לארץ (בקרוב בערוץ 10): "השוליה" או שמא "המתמחה" – סוגיה סמנטית התלויה באיזה אתר היא נבחנת. על זכויות הפורמט האמריקאי מתנהל בימים אלו משא ומתן עם מספר ערוצים ישראלים. במקור התחרו 16 צעירים על הזכות לעבוד בצמוד לטייקון העסקים האמריקאי דונלד טראמפ. המנצח זכה בכבוד להתברג בשורותיו של אחד מארגוניו של הנ"ל תמורת שכר שנתי שמן. הצופים נהנו מבית ספר מזורז למנהל עסקים המשולב במיטב האינטריגות והשפלות של חנוטי החליפות. משימה לדוגמא הייתה חלוקת המתחרים לצוותים אשר מטרתם הייתה למכור לימונדה ברחובות מנהטן על פי מיטב אסטרטגיות השיווק בנמצא.

טראמפ, בנתיים, עקב אחר המשתתפים ממסוקו הפרטי. תסביך אלוהות? אתם אמרתם.
כל חובב קולנוע יבחין בדמיון המיידי של התוכנית למקור השראתה: הרי טראמפ הוא בבואתו האמיתית של גורדון גקו; איל העסקים אשר גולם על ידי מייקל דאגלס, בקלאסיקה הקולנועית של אוליבר סטון מ-1987: "וול סטריט". הטשטוש בין המציאות לבדיון הוא בלתי נמנע. בסיום הסרט, גקו, אשר תלה את תקוותיו בשולייתו (צ'ארלי שין), קורס כלכלית ומוסרית וכך גם טראמפ אשר נמצא מזה שנים בתהליכי פשיטת רגל, עקב חובות כבדים מתעשיית הקזינו. אבל בואו לא ניתן למציאות להפריע להצגה להימשך.

בארץ הקונספט נתקל בקשיים. פורסם כי המקביל הישראלי לטראמפ טרם נמצא. דודי אפל ושולייתו גלעד שרון שוהים ביוון ואת תגובתם לקונספט לא ניתן היה להשיג – הם שומרים עדיין על זכות השתיקה. במציאות הכלכלית בימינו קיים עירוב מתמיד בין עסקים, פוליטיקה, בידור ותקשורת. כעת אנשי העסקים עוברים מאחורי הקלעים אל קדמת הבמה, מממני התעשייה השקטים הופכים למשתתפים פעילים. בזירת יחסי הציבור הם לא ינצחו את הריאליטי בהתגלמותו של ה"בולדוג" וה"בולדוזר" המלבינים את פניהם ברבים. כל שנותר להם לעשות זה לרכוש את הרייטינג.

אבל עזבו מהטפות מוסר, העם דורש בידור. לתוכנית יש פוטנציאל במידה וישכילו מפיקיה לשלב בין באסטיונרים משוק הכרמל לבוגרי רייכמן מלוקקים. העפרון מאחורי האוזן מול הפאלם פיילוט. הכסף מתחת לבלאטות מול החשבון הסודי בשוויץ. אנחנו הצרכנים הפראיירים של שניהם דורשים: ישחקו הנערים לפנינו. לאלתר.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully