וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מהפכה?

חגית ברונסקי

13.10.2004 / 17:04

חגית ברונסקי קפצה למסיבת העיתונאים של קבוצת "כאן", המתמודדת במכרז על ערוץ 2, וחזרה עם מניפולציה בגרוש

קבוצת "כאן" המתמודדת במכרז על הערוץ השני רוצה לעצור את ההתדרדרות של ערוץ 2. לכן, בשלב ראשון, היא גייסה מסיבת עיתונאים, שנועדה לזרות בהלה בקרב ציבור צופי הטלוויזיה. האמצעי: מחקר אקדמי ששמו: "פנים מבהילות במראה – החברה הישראלית בתוכניות הפריים טיים של ערוץ 2". הנתונים, כפי שמיד תוכלו לקרוא, אכן מטרידים. קשה לומר שהם "מבהילים" או חדשים לצורך העניין, אבל הם יוצרים תחושת אי נחת. האנשים של קבוצת "כאן" יודעים שהמצב רע ולכן בכוונתם לבשל אלטרנטיבה לדייסה הגזענית, המגמתית והסטריאוטיפית שמאכילים אותנו בערוץ 2. הם בטח יעשו את זה אחרת לגמרי. איך? הם עדיין לא יכולים לספר, אבל לכך נידרש בהמשך.

המחקר, שערך ד"ר אמיר חצרוני, בודק איך מיוצגים מיעוטים בפריים טיים של ערוץ 2 באופן כללי, וביחס למספרם באוכלוסייה. כך למשל, גם הערבים וגם הרוסים מהווים כל אחד כ-18% מהאוכלוסייה בישראל, אחוז הדמויות מאותם מגזרים המופיעות בפריים טיים של ערוץ 2 הוא שלושה אחוזים בלבד. ואם כבר זכו ערביי ישראלי לייצוג הרי ש-26% מהם מוצגים כפושעים, כאשר למעשה אחוז הפושעים בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל עומד על 4.7% בלבד.

ובתפקיד האלטרנטיבה: רם אורן

קצת קשה לדמיין איך קבוצת "כאן" תעשה את הבלתי אפשרי, ותציע תפריט שונה מזה שמציעים בשני הערוצים המסחריים הקיימים. זאת, בהתייחס לעובדה שגם לערוץ 10 בראשית דרכו היו יומרות להציע אלטרנטיבה, אנין יותר, אינטלגנטי יותר, ומתלהם ופופוליסטי פחות ממה שמציעים קברניטי ערוץ 2. זה לא הסתייע, וכמה חודשים אחרי שהנובל-קוויזין של ערוץ 10 שקע בתחתית הסיר והטבח התפטר, חזרו שם להגיש לנו בעיקר פלאפל, באווירת "אכול ככל יכולתך".

יותר מכך, קשה לדמיין איך קבוצת "כאן" תרקח את הקונספט החדש הצודק והמצליח הזה, כשמי שאמון על התוכן הוא רם אורן. אורן, למען הסר ספק, הוא איש מוכשר להפליא, סופר מתח מצויין, וכותב ביוגרפיות-מדיניות שובות לב. אורן היה במשך שנים העורך של מגזין "7 ימים" של ידיעות אחרונות, הוא בעצם הגרסה הערוץ שתיימית של העיתונות הכתובה. כיום הוא הבעלים של ההוצאה לאור "קשת", שעוסקת בייצור רבי מכר.

נראה שאורן מצא את הנוסחה התרבותית שפונה לכמה שיותר ישראלים. גם בעיתונות וגם בספרות. ועכשיו הוא אמור לעשות את אותו הדבר גם בטלוויזיה. לא ברור איך כל ההיסטוריה הפופולרית הזאת משתלבת עם קונספט טלוויזיוני שיהיה אלטרנטיבה לנה שמציע לנו ערוץ 2. על אחת כמה וכמה כאשר קבוצת "כאן" מתכננת לגייס צופים חדשים, כפי שצוין במסיבת העיתונאים.

כל האנשים המובילים את קבוצת "כאן" הם כרישי תקשורת ותיקים, עמי גניגר הבעלים של תיא תקשורת (יו"ר הקבוצה), רם אורן (סמנכ"ל התוכן) ואורן מוסט, מנכ"ל "כאן" והאיש שבפרונט מול התקשורת. האם הם באמת יצליחו לייצר תוכן טלוויזיוני שונה ממה שמציעות כיום הזכייניות קשת רשת וטלעד? קשה להאמין, אך בהחלט שווה להחזיק להם אצבעות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully