וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערת ירושוליים

11.11.2004 / 9:48

ג'ק פאבר שולח אתכם לאירוע האמנות העצמאי המשמעותי בארץ, "הערת שוליים 8" של קבוצת סלה-מנקה

אירוע האמנות העצמאי, הגדול והמשמעותי ביותר במחוזותינו, "הערת שוליים 8", יתרחש היום (יום חמישי 11 בנובמבר), החל מהשעה 17:00 בבית החולים האנגליקני ברח' הנביאים 82 בירושלים. "הערת שוליים 8 - הערה על בתי חולים ובתי ספר" הוא האירוע השמיני בסדרת אירועי הערת שוליים, המבשר על שלוש שנים פוריות ומרתקות של פעילות אמנותית ענפה ומקורית. קבוצת סלה-מנקה, שבראשם לאה מאואס ודייגו רוטמן, מארגני אירועי ההערה, יצרו בפעילותם מבנה ייחודי, חוץ ממסדי וחף לחלוטין משיקולים מסחריים, בתוכו ניתן חופש ביטוי מלא לעשרות אמנים צעירים ומוכשרים. האירועים קבעו את ההתרחשות האמנותית כאירוע חד פעמי רגעי וייחודי, רובו בחסות הלילה הירושלמי הקריר.

כל אחד מאירועי ההערה התרחשו בשנים הקודמות באזור גיאוגרפי-אורבני טעון משמעויות, בעל מספר רב של חללים סמוכים: שכונת נחלאות (הערה 7), מגדל דוד (הערה 6), מוזיאון אסירי המחתרות (הערה 4). בכל אירוע העבודות נוצרות במיוחד על ידי האמנים המשתתפים בו בכדי לעמוד על ההקשר המורכב הזה, בין האמנות לסביבתה הלא טבעית כביכול. ואכן, היצירות המגוונות, הנעות ממיצגי וידיאו וסאונד, פיסול ומיצבים פלסטיים ועד פרפורמנס ועבודות אינטראקטיביות, מנותקות מן ההקשר המקובל של גלריות ואירועי מוזיאונים למיניהם. העבודות, על אף השונות וחוסר האחידות המאפיין אותן, נוצרות תמיד כסוג של פרשנות רעיונית ברת מימוש לחלל המכיל אותן ולנושא האירוע הספציפי בתוכן הן מתקיימות.

פדופיל תל אביבי

כל אחד מאירועי ההערה מלווה בגיליון חדש של "הערת שוליים" (הפעם גם ב-DVD), שדמי הכניסה הסמליים לאירוע, בסביבות שלושים שקל, מממנים את הפקתו, הוצאתו ורכישתו. האירועים עצמם, כאמור, מתקיימים ללא כל תלות בגורמים ממסדיים, עירוניים או מסחריים (לא תמצאו שם דוכנים של "טיים-אאוט" או בר טאפסים בתשלום). המימון הוא עצמאי ונטול תמיכה לחלוטין, השתתפות האמנים נעשית בהתנדבות וכל ההתרחשות מהווה אמירה בועטת רבת הדים לגבי היכולת ליצור אירועי אמנות חיוניים, מעניינים ורלבנטיים לזמן ומקום הופעתם. נטולי אותם סימני היכר עייפים של האמנות הממסדית - שמרנות, היררכיה ופרוטקציה - הנמתחים על פני חיי התרבות כקמטי זקנה מוקדמת ושעמום השואף לאינסוף, מוכיחים אירועי ההערה את הצורך בקיומם כמו סמים למוזיקאיים ניסיוניים. בניגוד לכל אותם פרוייקטים יומרניים ונפוחים מחשיבות עצמית כגון "העיר הלבנה" או "פדופיל תל אביבי" (לא, זאת לא שגיאת כתיב, זאת הזמנה להסתכל מקרוב בפורטרטים המפלצתיים האלה על בניין העירייה), אירועי ההערה הם ההווה האמיתי של חיי האמנות בזמננו ושל הדרך בה אנשים צורכים אותה כמרכיב קיומי בסיסי, על אף היותם מוגבלים למרחב הירושלמי המסוים בו הם פועלים.

רשימת האמנים ארוכה ומבטיחה מכדי לפרטה כאן, ולכן נסתפק בהפניה לאתר המשובח והענייני של האירוע (ראו קישור בתחתית העמוד). להזכירכם, אותו אוויר לילה ירושלמי קריר עשוי להיות אכזרי לאלה שאינם מורגלים אליו על בסיס קבוע, אל תשכחו לקחת סוודר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully