וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היכל התרבות: חולדאי יבקש חוות דעת מאונסק"ו

אסתר זנדברג

8.12.2005 / 9:51

ההחלטה לפנות למומחים לשימור ולבטל את ישיבת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה שנקבעה להיום, פותחת הזדמנות להצלת ההיכל

בוטלה ישיבת מליאת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בנושא היכל התרבות שנקבעה להיום אחר הצהריים. המליאה היתה אמורה להחליט בבקשה להיתר בנייה לתוכנית השינויים, אולם ראש העירייה רון חולדאי החליט שלא לקיים את ההצבעה, ולפנות לארגון אונסק"ו לקבלת חוות דעת מקצועית של מומחים לשימור מטעמו. זו החלטה ראויה, הפותחת חלון הזדמנויות להצלת ההיכל.

בניין היכל התרבות נכלל בתוכנית השימור העירונית שאושרה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה לפני פחות משנה. הבניין נמצא באזור העיר הלבנה של תל אביב שהוכרזה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו, ונכלל בדו"ח שהוגש לארגון כאחד מ-60 איקונות של אדריכלות מודרנית בעיר.

עיריית תל אביב התחייבה לשמור מבנים אלה, לרבות היכל התרבות, בצורתם האותנטית - העיצוב, הטכנולוגיה, הפרטים, החומרים המקוריים ופיתוח השטח המקורי. כחלק מתנאי ההכרזה, לאונסק"ו יש אפשרות לתת ייעוץ מקצועי לשימור המבנים ולשיקומם בהתאם להתחייבויות.

בחוות דעת של איקמוס ישראל - הגוף המקצועי המייעץ לאונסק"ו - נקבע כי תוכנית השינויים כפי שהוצגה על ידי עיריית תל אביב היא הפרה של תנאי ההכרזה וההתחייבות לאונסק"ו. דו"ח שחובר בוועד הישראלי של אונסק"ו, שהוא גוף סטטוטורי השייך למשרד החינוך, קובע עמדה דומה. משרד החינוך חתום על הכרזת אונסק"ו לצד משרד החוץ ועיריית תל אביב, ומחויב לקיים את ההתחייבויות הכלולות בה.

יו"ר הוועד הישראלי לאונסק"ו, האדריכל מייק טרנר, אומר כי הוא מודאג מההשלכות של תוכנית היכל התרבות על שאר סעיפי ההכרזה. מתחם היכל התרבות כלול אף הוא בהכרזה ואין כרגע מידע ברור על התוכניות המתגבשות למתחם לרבות הכיכר, ביתן הלנה רובינשטיין, גן יעקב ותיאטרון הבימה.

אמש התכנסו חברי הסניף כדי להחליט כיצד ואם לדווח על תוכנית השינויים לאונסק"ו העולמי. לישיבה הוזמן מהנדס העיר תל אביב דני קייזר, כדי להציג את התוכנית ולדווח על עמדת העירייה. החלטת הוועד לא התקבלה עד רגע פרסום הידיעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully