וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שתקי, אישה

יובל אביבי

9.12.2005 / 9:03

ב"אישה כלב ים", הריסון שוב כותבת על נשים משועבדות וגברים שתלטנים ויובל אביבי מבקש שתירגע. מה שהיה להוכיח?

נקודת הפתיחה של קתרין הריסון בשני ספריה שתורגמו לעברית ("הנשיקה" האוטוביוגרפי ו"כסא הקשירה") היא העיסוק בדיכוי הנשי הפיסי על ידי הגברים המבטא, מן הסתם, גם דיכוי נפשי, ואין תמה בכך, לאור גילוי העריות שכולל סיפורה האישי המצמרר. אם ב"נשיקה" עסקה בכך בצורה ישירה, בוטה ונטולת מטאפורות, הרי שב"כסא הקשירה" היא התפתלה מסביב לנושא באמצעות טיפול במנהג הסיני של קשירת כפות הרגליים של הנשים. גם בספרה "אישה כלב-ים" לא חורגת הריסון מהקו המנחה הזה, אך הספר עשיר מדי, כבד בפרטים וברור מאליו, והמסרים החשובים, שללא ספק צפים מתוך נפשה של הריסון עצמה, הופכים טרחניים ואפילו משעממים בספר מבולבל וסבוך.

הריסון שואלת את גרסת הקוטב של "בת הים הקטנה", האגדה עם הגרסאות הרבות, כשהידועה שבהן מספרת על אישה המתחבאת בגוף של כלב-ים, אותו היא נוטשת כאשר היא מתאהבת בגבר אנושי. על בסיס מיתולוגי זה בונה הריסון את סיפורו של ביגלו, חזאי אמריקאי הנשלח לאלסקה על מנת לטפל בחוות ניטור מזג אוויר. המפגש עם הארץ הקפואה, הבדידות והתרבות הזרה, גורם לביגלו לפתח שתי אובססיות, ביניהן כופה הריסון על הקורא להשוות: האחת היא תשוקה חולנית לאישה מקומית, אשר אינה דוברת אנגלית ולמעשה לא מוציאה הגה מפיה מלבד אנחות וזעקות תשוקתה ברגעי השיא של קיום יחסי המין, והשנייה היא בניית עפיפון למדידת נתונים אקלימיים ואטמוספריים בגובה רב, כשמטרת העל היא להראות כיצד האוויר גבוה מעל הקוטב הוא חם, בניגוד לאוויר הקפוא השורר קרוב לכדור הארץ.

היעלמותה הפתאומית של אהובתו גורם לביגלו לחפש תחליפים נשיים שדומים לאהובתו בשתיקתה: ביגלו פונה אל זונה אך מצליח לקיים עמה יחסי מין רק כאשר פיה חסום במטפחת, ומאוחר יותר מנסה לשכב גם עם אישה שגמגומה כה קשה, עד שהיא אינה מדברת כלל. הריסון עוקבת אחרי תודעתו של ביגלו ומנסה לתאר את הלך הרוח הגברי במערכות יחסים, כפי שעשתה מנקודות השקפה נשיות בספריה הקודמים שתורגמו לעברית. ב"כסא הקשירה" שבירת רגלי הנשים ועיצובן מחדש כפרחי לוטוס קטנים הוא סמל להכנעת האישה ואילוף המיניות שבה. בספר הנוכחי, ביגלו, שנקלע לעולם זר ומוזר, בו מדוברת שפה שאותה אינו מסוגל להבין, מוצא פתרון בהשתקת בנות זוגו, ודרכו להכירן היא באמצעות חדירה פיסית אליהן, שביגלו מצפה שתביא אותו אל "האני עמוק ביותר", אל "מילה...שהוא רוצה שתהיה שלו" (כמ' 37). כמו בסיפור "בת הים הקטנה", בו הוויתור על הסנפירים משמעו וויתור על הבתולים, עזיבת העולם הישן והיכנעות לעולם הגברי שעל הארץ, ביגלו מנסה להבין את האישה העצמאית והבטוחה שבה הוא התאהב על ידי שעבוד המיניות שלה.

בצורה דומה מנסה ביגלו להכניע את מזג האוויר הנורא השורר בביתו החדש. בניסיון להימלט מהכפור המעיק, הוא בונה עפיפון המגיע לגובה רב, שם הוא מאמין יוכל למצוא את האוויר החם אליו הוא רגיל ושאיתו הוא מסוגל להתמודד. חיזוי מזג האוויר, כמו המין, מספק לו "מפה של חייו", אלא שזו מפה זמנית ומתעתעת. הן האישה בה הוא מאוהב והן מזג האוויר אינם בני שליטה: העפיפון אותו הוא בונה נהרס על ידי אחת מנשותיו כנקמה, ואהובתו בורחת ממנו ללא כל הסבר. כאשר היא חוזרת ביגלו מגיב בהתפרצות זעם אלימה, אשר מתקבלת אצל האישה החזקה הזו בשוויון נפש מוחלט. הנשים המקומיות, כמו כל העולם החדש הזה, אינן ניתנות להכנעה ולפתרון, והניסיון הגברי לביית את העולם מתברר בסוף הספר כחלום שווא.

המסרים הברורים של הספר, שליטה פטריארכאלית במיניות האישה מחד והתבטאות הסביבה הפיסית האכזרית בשיגיונות נפש הרסניים מאידך, נטחנים שוב ושוב על ידי הריסון ומוזכרים כמעט מדי דף. כמו עשרות המילים האסקימוסיות למילה "שלג", הריסון משתמשת בשלל דרכים מגוונות על מנת להבהיר שהקור הוא סמל לקשיים של ביגלו בעולם ושהמין והשתיקה הם סמלים לשליטה בנשים, ועד מהרה מתעייף הקורא מהחזרה הזו ונעשה אדיש לדימויים ולטכניקות שמשמעותם זהה.

בנוסף, הריסון מתעקשת לכתוב בצורה מעורפלת, הפכפכה ורבת סגנונות. היא אינה מספקת פרטים רבים הדרושים לקורא על מנת להבין את העלילה, ומנגד מייגעת אותו באינספור עלילות משנה זעירות, דמויות קטנטנות שלא ברור מה תפקידן ותיאורים רבים וארוכים. נדמה שהריסון נטלה סיפור קצר ועיבתה אותו עוד ועוד בחומרים זניחים על מנת להפכו לספר, בדומה לעלילת העקלתון של "כסא הקשירה", בו עשתה הריסון דבר דומה. התוצאה דומה ללחמנייה של מקדונלדס – כה אוורירית עד שנדמה שיש בה יותר אוויר מאשר קמח. אף שזהו ספר בעל עלילה מרכזית נהירה וטיעונים בהירים, בגלל בעיות אלה, רב המאמץ בקריאתו על התמורה.

קתרין הריסון, "אישה כלב ים" (עם עובד)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully