וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זיבי נשלם לממירים הדיגיטליים בשביל ביפ

11.7.2001 / 11:31

ניסן שור על התוכנית של גדי סבן, הערס-תורן-פלאקט-נבחר של החודשים הקרובים


מתישהו, ולא בדיוק ברור מתי, הפכו הערסים לבונטון של האשכנזיות הישראלית. מפרענקים גסי רוח עם שיערות בכל מקום הם הפכו למכתיבי אופנות, מחדשי שפה, שיא השיק. ופתאום אנחנו כבר רואים את האשכנזים המגעילים האלה, עם העיגולדים המטאפוריים, כשעל צווארם גורמט שמנמן ובפיהם מרגליות כמו: "מנאייק", "ג'ננה", "מתחרע", "זיבי", מתנהגים כאילו שהם איזה בריון אשדודי ולא סתם איזה דרעק אליטה חיוור שערסים בשבילו הם חיזיון חולף ותו לא.

האשכנזיות המקומית אימצה את הערסיות אל חיקה מעמדה של כוח סוציו אקונומי, מעמדה מתנשאת, מעמדה אנתרופולוגית, היא לקחה את הערס והפכה אותו לנקודת ההתייחסות המזרח תיכונית העיקרית שלה. מכאן והלאה, ההתחברות של אותם אשכנזים ללבאנט תיעשה בעזרת סמל הערס וגרורותיו. כך מסתובבים להם חובבי ההפוך על הפוך על הפוך עם החיוך האשכנזי שלהם, כשבאמתחתם דיסק חדש של שרית חדד, קסטת וידאו של אבי ביטר, פקט סיגריות טיים, סכין קפיצית ושאר סמלי סטטוס של הערס הישראלי הממוצע. או הסטיגמה שלו. נהנים לומר "למה ש…" או "אני אזיין אותך", לגלגל את "תחפף לי מהעיניים, יא חתיכת מזדיין" או "בונ'ה יא מחורע, תחזיר לי כבר את הספר של דורית רביניאן". ואחר כך להביט בסושי שלהם ולהזהיר אותו שהם "יקרעו לו את הצורה".

יש מי שיגיד שזהו ניצחון גדול לישראל השנייה, שבה האליטות הופכות את הדפוקים לטרנד. יכול מאוד להיות. אבל העובדות בשטח שוב קובעות שהערסיות בשביל האשכנזיות היא עניין אסתטי ולא סוג של נכונות להכיר בגבולות המקום בו אנו חיים. סתם שעשוע.
התוכנית של גדי סבן ("ביפ שואו", כבלים דיגיטליים) מוגדרת כתוכנית ערסוואתית. סבן, שנדמה לי שלא צריך לפקפק בערסיות שלו (למה שהוא יביא לכם כזאת חמסה לעין), מודע לכך שהוא כאן כדי למלא את משבצת הערס, ואי לכך הוא מספק אינספור רפליקות ערסיות לכל דיכפין. לעיתים זה אכן נשמע כמו משהו מהחיים, לעיתים זה נשמע מעושה וזר, נטוע בפיו במלאכותיות תסריטאית כדי לשמור על קצב הים התיכון גם בפעמים שאין לו חשק לדבר כך.

הוא מצחיק, הוא טבעי, ישיר וגס רוח והוא כל כך משוחרר וכל כך עצמו (ככה זה הערסים האלה, לא?). התוכנית באמת משעשעת, הראיונות עשר. אבל יכול להיות שזה האשכנזי שמדבר מגרוני, צמא למעט מזרחיות, רוצה להתחבר אל האנשים האלה, הערסים המסתוריים, קסם הלבאנט. גדי סבן הוא הערס תורן-פלאקט-נבחר של החודשים הקרובים, התשקורת האשכנזית עוד תבחר כאלה וכאלה ערסים כדי שישחקו לפניה. בינתיים, אני פונה בפנייה נרגשת לציבור הערסים בישראל: קחו לכם כמה אשכנזים כאלה שתופסים עליכם תחת וחושבים שהם יותר חכמים מכולם ותקרעו להם את האמאמאמא. תתחילו בי. ותעברו לקובי אוז.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully