בג"ץ הכריע: רדיו א-שמס, הפונה לציבור הערבי, תשדר ביום כיפור

בג"ץ התיר לרדיו א-שמס לשדר ביום כיפור, המתקיים השנה במקביל לחג הקורבן המוסלמי. עתירת הרדיו פורסמה לראשונה בוואלה! תרבות. זוהיר בהלול: "זו החלטה תקדימית ומשמחת"

שגיא בן נון
03/10/2014
כוכב תחנת רדיו א-שמס, זוהיר בהלול: "זו החלטה תקדימית, נפתח כרגע דף חדש ביחסים בין המיעוט הערבי לבין המדינה"(צילום: רדיו א-שמס)

בג"ץ התיר לתחנת הרדיו האיזורית א-שמס, הפונה למגזר הערבי, לשדר ביום כיפור, החל השנה במקביל לחג הקורבן המוסלמי. בהחלטה יוצאת דופן, שהתקבלה ברגע האחרון, הבוקר (שישי), ערב יום כיפור, בג"ץ הוציא צו ביניים לפיו יתאפשר לרדיו א שמס להמשיך בשידוריו ביום כיפור החל ממחר (שבת).

זוהיר בהלול, אחד משדרני התחנה, אמר בתגובה לוואלה! תרבות: "בית המשפט העליון הוכיח שעל המדינה לא לנטוש ולא לזנוח את הערך החברתי והערכי שלה. זו מדינה רב תרבותית, שעליה להטות אוזן לצרכיו של המיעוט הערבי, להכיר בזכויותיו התרבותיות, הערכיות ואולי אפילו הלאומיות. לפיכך, נפתח כרגע דף חדש ביחסים בין המיעוט הערבי לבין המדינה, ושומה עלינו לחבר מסמך אזרחי שיסדיר את היחסים בין המדינה לבין המיעוט הערבי אחת ולתמיד, שיהווה מפת דרכים לעתיד. ברור לי שלרשות השניה היתה מוטיבציה למצוא פתרון יצירתי לבעיה זו, אבל כנראה בגלל דוחק הזמן נבצר ממנה לשנות את החלטתה שרדיו שמס לא ישדר ביום הכיפור, ולכן לא נותרה בידינו אלא לפנות לבג"ץ ואנו שמחים על התוצאה. כנראה נפתח דף חדש. זו החלטה תקדימית, שתאפשר למיעוט הערבי בישראל לבוא בשיח יצירתי ופורה עם הממסד, כדי להגיע להבנות מכוננות וחשובות. ההחלטה התקדימית הזאת יוצרת אקלים חדש, טעון באופטימיות, שישליך על תחומי האחריות האחרים במדינה".

כפי שפורסם לראשונה בוואלה! תרבות, אתמול (חמישי) הוגשה לבג"ץ עתירה על ידי רדיו א-שמס, "אעלאם" – מרכז תקשורת לחברה ערבית בישראל ו"עדאלה" - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, כנגד שר התקשורת, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה והרדיו ויושב ראש הרשות השנייה לטלוויזיה והרדיו.

העותרים ביקשו מבג"ץ לבטל את האיסור שהוטל על רדיו א-שמס לשדר ביום כיפור. בעתירה נטען כי האיסור לשדר במהלך יום כיפור פוגע בשורה של זכויות יסוד של בעלי תחנת הרדיו וציבור המאזינים, רובו ככולו מקרב האוכלוסייה הערבית בישראל. על פי החוק, צוין בעתירה, אין לכפות על האוכלוסייה הערבית ימי מנוחה בחגים של העדות האחרות במדינת ישראל, קל וחומר בשעה שהאיסור השנה יחול בעת חג הקורבן. בעתירה, שהוגשה על ידי עורכי הדין נדים שחאדה ממרכז עדאלה ועלאא עבדאללה ממרכז אעלאם, נטען בין השאר: "כפייה כזאת אינה פוגעת רק בעותר (...) אלא בכל אוכלוסיית המאזינים שרובם ככולם נמנים על האוכלוסייה הערבית בישראל. הפסקת שידורי תחנת הרדיו הערבית היחידה במשך יממה ובמיוחד השנה כאשר היא מזדמנת עם עיד אלאדחא (חג הקורבן – ש.ב) מהווה פגיעה חמורה בחופש הביטוי ובזכות לכבוד של קהל המאזינים הרחב (...) מדובר בכפיית מועדי וחגי דת אחת על בני עדה אחרת כאשר עצם השידור בערבית ולאוכלוסייה הערבית אינו פוגע כלל ועיקר ברגשי דת של האוכלוסייה היהודית (...) מבחינת האזרחים הערבים איסור לשדר באזוריהם בערבית ביום כיפור, שאינו יום מנוחתם ודתם, משדרת להם מסר כי לפיו מדובר באוכלוסייה במעמד נחות יותר שצרכיו אינם נלקחים בחשבון במיוחד כאשר אין בשידור מסוג זה כוונה כלשהי לפגוע ברגשי דת יהודיים".

עוד בוואלה!

מבחן טיורינג: סיפורו הטרגי של אבי מדעי המחשב

בשיתוף "הטכנולוגית", חטיבת הטכנולוגיה של בנק הפועלים
בג"ץ נענה לבקשת העותרים, שטענו כי תהיה זאת כפייה דתית לאסור על רדיו א שמס לשדר ביום כיפור(צילום: ShutterStock)

סוהיל כראם, מנכ"ל הרדיו האזורי א-שמס, אמר לוואלה! תרבות: "פנינו לבג"ץ בבקשה לאפשר לנו לשדר ביום כיפור, כי על פי תקנות הרשות השניה אסור לנו לשדר. אנחנו מכבדים מאוד את יום כיפור, אבל לאלץ אותנו לא לשדר ביום כיפור זו כפייה דתית, כי זה לא יום לאומי אלא יום דתי. בנוסף, השנה הוא בא בכפיפה עם חג הקורבן, וקברניטי המדינה צריכים לחשוב על המרחב המשותף של הדתות השונות שחיות באותו מקום. פנינו לרשות השניה, ואמרנו להם שאנחנו מודעים לכך שאסור לשדר ביום כיפור, אבל היות והשנה יום כיפור הוא גם היום הראשון של חג הקורבן של המוסלמים ושל הדרוזים, שהוא החג הגדול, אנו מבקשים ממכם לשקול מחדש את ההוראות ולאפשר לרדיו א-שמס לשדר ליותר מחמישית מאזרחי המדינה ביום חגם. כתוצאה מהלחץ עלינו גם מהסיטואציה שנוצרה וגם מהמגזר שמבקש לשמוח ביום חגו היינו חייבים לצאת לכיוון בג"ץ".

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו החליטה לא לאשר לרדיו א-שמס לשדר ביום כיפור. בתגובתה הרשות השנייה שמסרה לבג"ץ טענה: "אתמול נשלחה לחברי המועצה הצעת החלטה בכתב, מטעם יו"ר המועצה, שבה הועלתה ונוסחה ההצעה כי באופן חריג לגבי שנה זו המועצה תענה לבקשת התחנה (...) מבין חברי המועצה (פרט ליו"ר) הקולות היו שקולים בין התומכים להצעה ובין המתנגדים לה. יו"ר המועצה בחר להמנע. לאור האמור, לא הושג רוב להצעת ההחלטה". משרד התקשורת גיבה את הרשות השניה בתגובתו לעתירה, השאיר את ההכרעה במקרה זה לשיקולו של בית המשפט והוסיף כי דיון עקרוני יתקיים לאחר החג.

בעקבות הכרעת בג"ץ מסר סוהיל כראם: "ההחלטה של בית המשפט היא בשורה משמחת עבור החברה הערבית בישראל והישג עבור הדמוקרטיה בישראל. כל אדם בר דעת מבין שאסור שתהיה כפייה דתית במרחב הציבורי לא כלפי יהודים ולא כלפי ערבים. אנחנו מקווים כי בקרוב תתקבל החלטה עקרונית שתאפשר לנו לשדר גם ביום כיפור הבא. אני רוצה לברך את אזרחיה היהודים של ישראל בברכת צום קל וגמר חתימה טובה ואת החברה הערבית בעדחא מובראכ (יום קורבן מבורך)".

ממרכז עדאלה, אחד העותרים לבג"ץ, נמסר בתגובה להחלטת בית המשפט: "מצער שנאלצנו לפנות לבג?ץ כאשר במהלך שנה שלמה נתבקשה עמדת הרשות השנייה לגבי הפעלת הרדיו ביום כיפור ודרישותיו של מנהל הרדיו נותרו ללא מענה עד ערב הגשת העתירה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully