וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יהושע סימון על ביטול החלטתו להעניק פרס ללאור: "איני רואה את עצמי כערכאה שיפוטית בדבר התנהגותו של אדם כלשהו"

22.12.2014 / 12:13

יהושע סימון, משופטי ועדת לנדאו שהצביע בעד זכייתו של יצחק לאור, מגיב לראשונה לביטול הפרס למשורר: "איני ערכאה שיפוטית". אשכר אלדן-כהן, שטוענת כי לאור אנס אותה: "ביטול הפרס הוא אושר גדול"

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
דריקטוריון קרן לנדאו פסל את ההחלטה בה תמך להעניק פרס ללאור. יהושע סימון/מערכת וואלה, צילום מסך

המשורר, הבמאי והעורך יהושע סימון, אחד משופטי ועדת לנדאו שהצביע בעד זכייתו של יצחק לאור, מגיב לראשונה לוואלה! תרבות לביטול הסופי של הענקת הפרס למשורר מצד דירקטוריון קרן לנדאו, שהתנגדה להכרעתו. "הדירקטוריון פעל כסמכותו, משיקולים שאנחנו לא התכנסנו לשקול", אומר סימון לוואלה! תרבות. "הדירקטוריון יכול לשקול שיקולים נוספים, אנחנו לא יכולנו. לנו אין יכולת לשקול אלא שיקולים הנוגעים לטיב השירה של לאור. לכן לא הייתי מוכן לעבור על חומרים נוספים. הדריקטוריון בחר בחירה שקשורה לשאלות אחרות. הם החליטו להכריע בשאלה שלנו את היכולת לשפוט אותה, מכיוון שהיא לא היתה במסגרת התקנון. הדריקטוריון לא יכול היה לבקש מאיתנו לשקול את הענקת הפרס שוב".

סימון העביר לוואלה! תרבות את הדברים שמסר מוקדם יותר לדירקטוריון: "לעמדתי, אין כל מקום לכינוס הוועדה לדיון חוזר, כל עוד נותר תקנון פרס לנדאו במתכונתו הקיימת. הדיון שנערך בוועדת הפרס, כמו גם המועמדים שהובאו בפני הוועדה, כולם עמדו בקריטריונים של התקנון ונמצאו ראויים לעלות לדיון לפניה. לכן, איני מוצא לנכון לחזור ולדון במתן הפרס ובזוכה. התקנון של הוועדה מחייב לשקול אך ורק שיקולים ספרותיים - תרומת המועמד לתחום השירה - וכך עשתה הוועדה. לכן, החזרת המקרה אל הוועדה כיום, איננה בגדר שאלה ספרותית או שירית. בהמשך לאמור, אני מתרשם כי החלטת הדירקטוריון (מיום 16.12.2014), מכוונת להביא לפני ועדת הפרס נתונים חדשים אשר לא היו בפניה בעת מתן ההחלטה, ולשקול את ההחלטה מחדש לאורם של אלה דווקא. לי נראה כי הוספת נתונים ושיקולים שחורגים משאלת רמת וטיב השירה צריכים שיהיו מעוגנים בהוראות התקנון. ושיקולים כאלה אינם מצויים בתקנון במתכונתו הקיימת. להבדיל מבחירות אישיות שלהן נתונה לי הסמכות המלאה בנוגע להעדפת יצירת קשר עם אדם זה או אחר, איני רואה את עצמי כערכאה שיפוטית בדבר התנהגותו של אדם כלשהו, וזוהי ההכרעה שהדירקטוריון מכוון אליה עתה, וכאמור בלי שהדבר תואם את תקנון הפרס. איני רואה לאפשרי לדון מחדש במועמדים שהוגשו לפני הוועדה טרם מתן החלטתה, לאחר שהופרה חובת הסודיות שחברי הועדה התחייבו לה, ורק חלקם עמדו בה. במצב זה, משהסודיות הופרה עם פירסום שמות חברי ועדת הפרס ושיקוליהם, כביכול - הפרת חובת הסודיות מפירה גם את החופש להפעיל שיקול דעת בלתי מוטה מחדש. בלי לגרוע מכל האמור, ספק בעיני האם בכוח הדירקטוריון להחזיר לוועדה דיון ושקילה מחדש, שעה שהדיון במלואו על כל גווניו התנהל בהתאם לתקנון הקיים".

אילוסטרציה. נמרוד סונדרס
"זה מהלך בעל חשיבות אדירה". יצחק לאור ואשכר אלדן-כהן/נמרוד סונדרס

"אם אכן זאת ההחלטה ואם היא סופית, זה אושר גדול, שמחה ענקית, כך ראוי שיהיה וטוב שכך", אמרה הבוקר לוואלה! תרבות אשכר אלדן-כהן, בתגובה לביטול הסופי של פרס לנדאו למשורר יצחק לאור. אשכר הגישה בפברואר 2010 תלונה למשטרה כנגד לאור בה טענה כי אנס אותה. "זה מהלך בעל חשיבות אדירה. כל הכבוד לעוזי דיין ממפעל הפיס. המאבק הנוכחי הובל על ידי חמש נשים עוצמתיות, חזקות ונדירות, שחלק מהן היו קורבנות של לאור וחשפו את זה בפומבי, עטרה צחור דיין ונעמית מור חיים, וחלק מהן נשים שהצטרפו לסייע לנו תוך מחויבות אזרחית, ענת צחור ולימור נחמיאס. אני וחברותיי נאבקנו נגד מי שאנס אותי, וכנגד הגיבוי הציבורי, החברתי, העיתונאי מטעם הארץ והאקדמי. מי שמותקפת נמצאת במצב של פוסט טראומה שמשפיע כל כל יחסיה בעולם. ההתמודדות מול מי שגרם את הטראומה באופן אישי גורמת לכך שהעולם נעשה יותר ברור. בנוסף למאבק הנוכחי נגד הפרס יש את המאבק שנמשך שלי עם הרבה נשים שנמשך כבר ארבע שנים, כנגד מרכזי תרבות במדינת ישראל, ובהם עיתון הארץ, שנותנים ללאור במה. הם מתנהלים באופן לא ראוי. עם זאת, יש לציין שלאורך השנים רבים אחרים לא נתנו לו במה. זה מאבק אזרחי רחב היקף".

עטרה צחור דיין, שלטענתה חוותה "השפלות מילוליות מיצחק לאור" כאשר היה המורה שלה, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "נפל דבר בישראל - החלטה אמיצה, נכונה וישרה של דירקטוריון מפעל הפיס ושל עוזי דיין העומד בראש - לא להעניק את הפרס ליצחק לאור. אני חייבת לציין שהחלטה לא נעשתה לפי שמועות בפייסבוק, אלא לאור עדויות של הרבה מאוד נשים ואנשים אמיצים ואמיצות שכתבו, העבירו חומרים ועדויות לעיונם של חברי הדירקטוריון".

ורד סויד, מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האשה, ברכה על ההחלטה שלא להעניק את פרס לנדאו ללאור. "זוהי החלטה מתבקשת", מסרה, "פרס אמור להינתן למי שמשמש מודל לחיקוי. אני מביעה תקווה שההחלטה תהווה ציון דרך לוועדות פרסים נוספות, שייקחו בחשבון את ההשלכות על כלל הציבור".

"זו החלטה מבורכת, מובנת מאליה, באיחור אלגנטי של כמה חודשים", אומר לנו רביב דרוקר, שבתכניתו "המקור" פורסם תחקיר שחשף טענות של נשים כי סבלו מהטרדה מינית ומתקיפה מינית מצד לאור. לאור הכחיש את הטענות.

עוד באותו נושא

סופית: פרס לנדאו לא יוענק ליצחק לאור

לכתבה המלאה
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
"זו החלטה מבורכת, באיחור אלגנטי של כמה חודשים". רביב דרוקר/מערכת וואלה, צילום מסך

לאחר דיון בדירקטוריון מפעל הפיס שנערך הבוקר (שני) הוחלט כי הפרס לא יוענק ללאור. לאור החלטה זו, בטקס, שייערך ביום חמישי הקרוב, 25 בדצמבר, לא יוענק כלל פרס בתחום השירה. עם זאת, בפני דירקטוריון מפעל הפיס עדיין עומדת האפשרות להעניק פרס זה בהמשך למועמדים אחרים בהתאם לדיון עתידי לו עדיין לא נקבע תאריך. הדירקטוריון התכנס בעקבות פירוק ועדת השיפוט לפרס לנדאו לשירה, שהתתרחש לאור החלטתה של גילית חומסקי לפרוש מהוועדה, כפי שפורסם לראשונה בוואלה! תרבות אתמול (ראשון). חומסקי פרשה מהוועדה "בגלל שמסתמן שלא יבטלו את הפרס ליצחק לאור". גורם המעורה בדיוני הועדה גילה לראשונה לוואלה! תרבות: "לאחר שדירקטוריון מפעל הפיס לא אישר את החלטת השופטים, שלושת שופטי ועדת לנדאו התכנסו הבוקר לדיון מחודש. יהושע סימון לא הגיע לוועדה אלא שלח את דברו ממרחק וציין שהוא משאיר את החלטתו על כנה. דיקמן לא שינה את עמדתו ועדיין תמך בלאור. גילית חומסקי שוב היתה אחת מול שניים, ופרשה מהוועדה כיוון שהבינה מה ההחלטה העומדת להתקבל ושלאור הוא עדיין הזוכה. ההצבעה נשארה על כנה ולכן החליטה חומסקי שהיא פורשת. היא אמרה שביום חמישי יש טקס, וכי היא לא יכולה לדמיין את יצחק לאור אחרי כל מה שהיה עולה לבמה, מקבל את הפרס הזה ושזה יהיה סוף הסיפור. היא לא יכולה להיות חתומה על זה".

בהודעה לעיתונות של מפעל הפיס מאתמול נכתב: "ועדת השיפוט לפרס לנדאו לשירה התפרקה לאור החלטתה של גב' גילית חומסקי לפרוש מהוועדה. הנושא יובא לדיון הדירקטוריון שיחליט על המשך צעדים בנושא. יובהר כי בשלב זה אין זוכה בפרס לנדאו לשירה". מוקדם יותר נמסר ממפעל הפיס בתגובה לוואלה! תרבות: "גילית חומסקי אכן התפטרה מהועדה, ולכן על פי התקנון הועדה לא יכולה להחליט. לאור זאת, הדירקטוריון יתכנס מחר, ידון בנושא ויקבל החלטה".

הוועדה התכנסה אתמול שוב אחרי שביום שלישי שעבר בחן דירקטוריון קרן לנדאו את החומרים שהוגשו לו בעד ונגד הענקת הפרס למשורר יצחק לאור. לאחר דיון ממושך החליט הדירקטוריון לבטל את החלטת ועדת הפרס ולהחזיר את הדיון לוועדה על מנת שתשקול מחדש את המלצתה, לאורו של החומר הנוסף.

תחילת הפרשה בפברואר 2010. לאחר שהתקבלו במערכת התוכנית "המקור" עדויות מנשים שטענו כי סבלו מהטרדה מינית ומתקיפה מינית מצד לאור, הסופר והמרצה יצחק לאור, שודר בתוכנית תחקיר על הנושא. התחקיר התמקד בארבע תלונות שונות. לאור הכחיש את טענות אלה, ויש לציין כי מעולם לא נחקר, לא נשפט ולא הורשע.

הקריאות לבטל את זכייתו של לאור בפרס לנדאו, הנושא עמו סכום כספי של 100 אלף ש"ח, החלו מיד עם ההכרזה על זכייתו בחודש נובמבר. לאחר ההחלטה הגיבה הסופרת והמשוררת גילית חומסקי, שהיתה חלק מוועדת הפרס יחד עם יהושע סימון ועמינדב דיקמן, וכתבה כך בפייסבוק: "התנגדתי למתן הפרס ללאור, וחשבתי שראוי לתת את הפרס למישהו אחר. משפורסמו התוצאות, יצחק לאור כתב לי מכתב תודה. השבתי לו בכנות, שתודתו לא מגיעה לי. הוא קיבל את הדברים בהבנה ובעדינות. וחשבתי, שכשכל זה יסתיים, זה יהיה הרגע הספרותי שיישאר לי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully