וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"אבדה כבדה לספרות העברית": סופרים סופדים לאהרן אפלפלד

4.1.2018 / 10:27

צער רב בעולם התרבות הישראלית בשל מות הסופר וחתן פרס ישראל אהרן אפלפלד. א. ב. יהושע ספד לו: "הוא עיבד את חוויית השואה בדרך חדשה וספרותית אמיתית". אורלי קסטל-בלום: "כתיבתו מאופקת וחזקה, הוא איפס אותך כקורא וככותב". סמי מיכאל: "הדהים את כולנו ביצירה שלו"

עריכת וידאו:ניר חן

צער רב אוחז בעולם התרבות הישראלי מאז היוודע מותו של הסופר אהרן אפלפלד, חתן פרס ישראל לספרות יפה לשנת 1983. אפלפלד נפטר בגיל 85 בבית החולים בלינסון בפתח תקווה. הוא היה אחד מהבולטים והמוכרים בסופרי השואה בישראל ובעולם. ספרו האחרון, "תימהון", ראה אור לפני כשלושה חודשים בלבד בהוצאת כנרת זמורה ביתן.

"לאהרן היתה את המשבצת המיוחדת בתוך הספרות העברית והישראלית", ספד לו הסופר, המחזאי וחתן פרס ישראל א.ב. יהושע ספד לאפלפלד בשיחה עם וואלה! תרבות. "הוא הביא ועיבד את חוויית השואה בדרך חדשה וספרותית אמיתית. זו הייתה סגולתו וזוה הייתה זכותו. אלה לא היה רק זיכרונות ותיאורים דרמטיים קשים של חוויה שהיא לא נתפסת בתודעה. הוא התחיל בדרך עקיפה, לא בדרך ישירה, וזה גם נובע מתוך הביוגרפיה שלו, הוא לא חווה את מחנות הריכוז עצמם. כילד, אחרי מות אמו, הוא נפרד מאביו והחל לשוטט ביערות והיה גם אצל איכרים שנתנו לו מחסה. כך שברמה מסוימת העובדה שלא עמד ישירות מול החוויה הזאת, ולא יצא מתוך להבת האש עצמה, נתנה לו מבט יותר מורכב ומפוכח, והוא יכול היה להעביר חוויות בצורה יותר מדויקת לקוראים הישראלים, שעבורם זה נראה כפלנטה אחרת. הוא היה נאמן לעולם הזה".

אהרון אפלפלד. ראובן קסטרו
אהרן אפלפלד ז"ל/ראובן קסטרו

"הייתי חבר שלו, פרסמנו יחד את הספרים הראשונים שלנו וגם למדנו באוניברסיטה יחד", מוסיף יהושע, "ולפעמים אמרתי לו 'אולי תכתוב גם על החוויות הישראליות, בכל אופן אתה הרי רוב ימיך היית כאן'. אבל אחר כך הבנתי שזאת משאלה שאין מה לבקש אותה ממנו, מכיוון שהוא נאמן לחוויה הזאת, והוא הקיף אותה מכל צדדיה, הוא כתב גם על ניצולים בארץ, גם על התקופה שלפני השואה, גם על אבא ואמא. הוא בא ממשפחה מתבוללת, הוא לא בא ממשפחה יהודית, ובסך הכל זכה להוקרה, לקוראים טובים. הוא אולי כתב יותר מדי. הוא כתב ספר כל שנה-שנתיים, והייתה לו חזרתיות מסוימת".

"כשהוא אמר 'אני סופר יהודי', אמרתי לו 'אתה לא סופר יהודי, אתה סופר ישראלי'. הוא רצה לבודד אותנו, עמוס עוז, דוד גרוסמן ואותי, ולומר אתם סופרים ישראליים ואני יהודי. ובעשר השנים האחרונות הוא יצא מהפינה הזאת שניסה לדחוק את עצמו ואמר אני סופר ישראלי. שמחתי מאוד שהוא קיבל את ההגדרה הזאת, סופר ישראלי".

"הכרתי אותו אישית, והוא היה בעיני סופר ענק", אמר לנו הסופר סמי מיכאל. "הוא התמודד עם דבר שלא כל אחד יכול להתמודד איתו. הוא לא תיאר את השואה בצורה חזיתית, כפי שעשו כתבנים אחרים. הרגשנו דרך הקריאה שהוא חווה את החוויה הנוראה מכל בהיסטוריה היהודית. הוא עלה לישראל, אימץ את השפה העברית והדהים את כולנו ביצירה שלו. הוא היה בנאדם ויוצר אינטלקטואל ובשל. אבדה שלו היא כבדה, גם לספרות העברית וגם לי אישית".

עוד באותו נושא

קצין וג'נטלמן: "כתר הברזל" הוא סיפור רגיש על הנושאים החשוכים של הקיום האנושי

לכתבה המלאה
אהרן אפלפלד. עדו פרץ,
אהרן אפלפלד/עדו פרץ

הסופרת אורלי קסטל-בלום ספדה לו: "זה סופר שאני מעריצה, גם על העומק שלו, גם על ההתמדה שלו, גם על המחויבות המוסרית שלו וגם על הכתיבה המאופקת והחזקה שלו. תמיד יש ממנו מה ללמוד. הוא מאפס אותך בתור קורא וגם בתור כותב. יהי זכרו ברוך"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כתב היום בעמוד הטוויטר שלו: "נחמה ואני עצובים מאוד על לכתו של יקירנו הסופר אהרון אפלפלד. יהיו זכרו ויצירתו ברוכים תמיד". שרת התרבות, מירי רגב, ספדה לאפלפלד: "הצטערתי להתבשר על מותו של הסופר הנערץ אהרון אפלפלד ז"ל. אהרון ז"ל עסק בכתיבתו בשואה הנוראה והותיר לכולנו זיכרונות כתובים, הנוגעים בעולם יהודי שלם, שהיה ואיננו. חרוטה בי לעד אמירתו, כי הוא בא מהחיים ולא מתמסר לדמיונות. במותו הותיר אותנו עם סיפורי חיים שלמים, שיישארו עמנו לעד, באישון העין של הזכרון הלאומי והאישי".

אהרון אפלפלד. AP
אהרן אפלפלד/AP

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully