וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שבעים הרגעים הגדולים בתולדות הקולנוע הישראלי: מקומות 51-70

20.3.2018 / 2:24

לנשים נשבר מיאיר לפיד, למוני מושונוב נשבר מהצבא ולגילה אלמגור נשבר מיהורם גאון. לרגל חגיגות השבעים למדינה, אנו סופרים את שבעים הרגעים הגדולים בתולדות הקולנוע הישראלי. חלק ראשון

יח"צ - חד פעמי

המדינה אמנם חוגגת שבעים, אבל הקולנוע המקומי צעיר ממנה. הוא התחיל להתפתח כתעשייה רק הרבה אחרי שהיא נולדה, ובכל זאת הספיק כבר להותיר אחריו לא מעט רגעים שנכנסו לפנתיאון, לפחות המקומי.

לכבוד יום העצמאות ה-70, בחרנו לערוך כאן מצעד של שבעים הרגעים הגדולים בתולדות הקולנוע הישראלי. לרוב מדובר פשוט בסצנות שלמות, אך לעתים אלה קטעים קצרים יותר ולפעמים גם ארוכים יותר, וכדי לא להתחייב על עגה מקצועית מדויק, המונח "רגעים" נראה המתאים ביותר.

מאחורי הבחירות עומדים מגוון של שיקולים: לפעמים בגלל איכות קולנועית נטו, לעתים בשל יכולתם ללכוד את רוח הזמן או איזושהי הוויה ישראלית על-זמנית, ובמקרים מסוימים בגלל הכל ביחד. לפעמים הם מסמלים מגמה, תקופה, זרם או אושיה, ולעתים הם הקדימו את זמנם ופרצו דרך. לפעמים הם מרגשים ולעתים מצחיקים, לפעמים איקונים ולעתים שנויים במחלוקת. מה שבטוח: כולם תרמו איזושהי תרומה לנוף המקומי.

בחרנו כאן רגעים, לא סרטים. אם המצעד היה "מהו הסרט הישראלי הטוב בכל הזמנים"? התוצאות היו אחרות, ויש להניח גם שגרתיות יותר. הרשימה הזו מאפשרת לשמות שלעתים מודרים מן המעמדים הללו לזהור קצת יותר.

ישנם סרטים מיתולוגיים שלא נכנסו למצעד, פשוט כי לא בלט בהם רגע מיוחד אחד. לעומת זאת, יש רגעים שלאו דווקא משתייכים ליצירות קאנוניות. נחשו לבד מי זה מי.

נבהיר גם כי הרשימה כוללת סרטים עלילתיים בלבד. קצרה היריעה מלהכיל גם את עולם הדוקו העשיר והאיכותי. גם סרטי טלוויזיה נותרו בחוץ, אז אנא אל תחפשו את "מבצע סבתא".

כתבה בהשקת יום הקולנוע 2016 המצדיע לשייקה אופיר. ניב אהרונסון
הצדעה לקולנוע הישראלי לפני שנתיים/ניב אהרונסון

הבחירה הייתה קשה. סרטים רבים וטובים נותרו בחוץ, כמו גם לא מעט רגעי קסם. יש להבהיר גם כי העובדה כי קטע מסוים דורג במקום נמוך יחסית אינה מורידה מערכו, שכן עצם העובדה שהשתחל לרשימה כבר מעידה על חשיבותו.

וההבהרה החשובה מכל: המצעד מתייחס לכל שנות הקולנוע הישראלי וניסה להעניק ייצוג לעשורים שונים. יש בו סרטים מן השנים האחרונות, אבל גם רבים מעשורים מוקדמים יותר, בהם היו הרבה פחות קולות בעשייה המקומית. לכן, למרבה הצער, אין כאן למשל ביטוי מספק לעשייה נשית, משום שזו כמעט לא הייתה קיימת כאן עד אמצע שנות התשעים. כשישראל תחגוג מאה, יש להניח, או לפחות לקוות, שהמצב יהיה שונה לגמרי.

ועתה, ניגש לעניין. הנה עשרים המקומות הראשונים במצעד. בשבועות הבאים נמשיך להתקדם בקצב הזה, ולקראת יום העצמאות עצמו נגיע לעשרת הרגעים הגדולים. עד אז, יש לנו הרבה קטעים נפלאים להתענג עליהם.

עוד באותו נושא

בתרועה רמה: סצנות הפתיחה הכי יפות של הקולנוע הישראלי

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully