פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   למרות החקיקות החדשות: פסטיבל הנכבה חוזר בגדול

   כמיטב המסורת, גם השנה יתרחש בסמוך לכ"ט בנובמבר האירוע הקולנועי הידוע כפסטיבל הנכבה. במרכזו, תעמוד מחווה לבמאי הפלסטיני הדגול מישל ח'לייפי

   חתונה בגליל (יח"צ , פסטיבל הנכבה)
   מתוך "חתונה בגליל" (צילום: יח"צ)

   קידומו של התיקון לחוק הנאמנות בתרבות לא מרתיע את תעשיית הקולנוע הישראלי, בעיקר לא בכל הקשור לסעיף האוסקר על העיסוק בנכבה.

   וכך, זו השנה השישית, גם בחורף זה יתקיים בסמוך לכ"ט בנובמבר האירוע שנודע בשם "פסטיבל הנכבה" - או בשמו הרשמי, פסטיבל "48 מ"מ". הפעם הוא ייערך בין השמונה ל-15 בדצמבר ויתרחש בכפר מעלול ובשני מתחמים בתל אביב, האחד ציבורי והאחר פרטי: הסינמטק, ומועדון הקולנוע בגדה השמאלית.

   במרכז הפסטיבל, שמארגנת עמותת זוכרות, תעמוד השנה מחווה למישל ח'לייפי, אחד הבמאים הפלסטיניים החשובים, המוערכים והמשפיעים בכל הזמנים, אם לא הגדול שבהם. הקולנוען המהולל גם יגיע לארץ לרגל הקרנות סרטיו.

   בין השאר, יוקרן סרטו המוכר ביותר, ומה שנחשב אחד הסרטים הפלסטיניים הטובים אי פעם - "חתונה בגליל" מ-1987. כמו כן, תהיה הקרנה מיוחדת של סרטו התיעודי "מעלול חוגג את חורבנו", שתתקיים בכפר הגלילי עצמו.

   מישל חלייפי (GettyImages)
   מישל ח'לייפי (צילום: אימג'בנק)

   משבצת הפתיחה של הפסטיבל שמורה להקרנת בכורה מקומית של "המגדל" הטרי, סרט אנימציה נורבגי על נערה פלסטינית היוצאת למסע בעקבות עברה של משפחתה. להקרנה יקדמו דברי פתיחה של מוחמד בכרי.

   בצד זאת, יוקרנו גם סרטים שכבר הוצגו בפסטיבלים מקומיים קודמים, למשל הדוקו "יומני אוסלו" והסרט העלילתי "עכו חלומות", העוסק בניסיון להעלות הצגת תיאטרון על הנכבה. כזכור, הוא הוקרן לפני חודשיים בפסטיבל חיפה, מה שעורר בזמנו סערה פוליטית קטנה וכמובן גם את התרעומת של שרת התרבות.

   מעבר לתוצרים באורך מלא, יוצגו גם כמה סרטים קצרים טריים של יוצרות פלסטיניות תחת כותרת הגג "דור שלישי לנכבה". פרטים נוספים אפשר למצוא באתר הרשמי של עמותת זוכרות.

   עכו חלומות (יח"צ , עדי מוזס)
   מתוך "עכו חלומות" (צילום: עדי מוזס)
   חתונה בגליל (יח"צ , פסטיבל הנכבה)
   מתוך "חתונה בגליל" (צילום: יח"צ)