וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשת יורדת מהעץ: יאפשרו לכתבי חדשות 13 לסקר את משפט נתניהו

23.5.2020 / 19:12

לאחר הבג"ץ שהגישו אתמול הכתבים הבכירים של חדשות 13 הנהלת רשת התקפלה מכוונתה להדיר את חדשות 13 מסיקור פתיחת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מחר. רשת טענה כי חששה משיבוש השידור מצד חדשות 13, אך בועד החברה אומרים כי איומים כאלה לא הושמעו מעולם

מחאת עובדי חדשות 13 ורשת על הקיצוצים הדרמטיים/מחאת עובדי חדשות 13 ורשת על הקיצוצים הדרמטיים

הנהלת רשת התקפלה מכוונתה להדיר את חדשות 13 מסיקור פתיחת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מחר. חברת החדשות תשדר בין השעות 14:00 ל-17:00 את משפט נתניהו. רשת ירדה מהעץ לאחר שאתמול (שישי) חמישה עיתונאים בכירים בחדשות 13, שאמורים היו לסקר את פתיחת משפט נתניהו - ברוך קרא, אביעד גליקמן, אבישי בן חיים, ספי עובדיה ועקיבא נוביק - עתרו לבג"ץ עם ארגון העיתונאים ועמותת "הצלחה", בבקשה שיורה לרשות השנייה להפעיל את סמכותה ולחייב את רשת 13 להחזיר את משדר פתיחת משפט נתניהו לידיה של חברת החדשות, כפי שלדבריהם קובע החוק.

בעתירה, שהוגשה בין השאר נגד רשת, מנכ"לה אבי בן טל ומועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, נכתב כי "לפי הצהרות מנכ"ל רשת, רשת מתכוונת להדיר את חברת הבת שלה, חברת החדשות, ואת כתביה, מסיקור המשדר והיא פועלת להפיק ולשדר משדר חדשות שיועלה באמצעות חברת הפקה חיצונית. כל זאת, כחלק מכוונת רשת לפגוע אנושות בחברת החדשות שבבעלותה, ובאופן אסור. מעבר לפגיעה המקצועית הקשה במשדר של רשת עצמה, שמתכוונת למנוע מבכירי העיתונאים בישראל לסקר את האירוע, ומעבר להיותו של המהלך פסול וראוי לגינוי, הדברים מהווים גם הפרה בוטה של הוראות החוק ושל תנאי הרישיון בו מחזיקה רשת לשם שידור חדשות: בעל הרישיון לא יפיק שידורי חדשות לרבות יומני חדשות ומהדורות חדשות, כהגדרתם בחוק ובכללים, ולא ישדרם שלא באמצעות חברת החדשות".

בתגובת רשת לעתירה לבג"ץ, היא טענה כי היא שקלה להוציא את סיקור תחילת משפט נתניהו מחדשות 13 על רקע "אי וודאות באשר ליכולת לקיים שידור תקין ורצוף". בעקבות תגובה זו, ועד חדשות 13 שלח למנכ"ל החברה ישראל טוויטו מכתב ובו הבהיר: "נדהמנו לקרוא את תשובת רשת וחברת החדשות לבג"ץ, שלפיה כוונת רשת להפקיע בניגוד לחוק מחברת החדשות את השידור מפתיחת משפטו של ראש הממשלה נתניהו מחר נובעת כביכול מ'אי הוודאות באשר ליכולת לקיים שידור תקין ורצוף'. מדברים אלה משתמע, לכאורה, כי עובדי חדשות 13 שוקלים חלילה לשבש את משדר הדגל, שהם מתכוונים לקראתו כבר שבועות - מבלי שאיום ברוח זו הוצג או נשמע אי פעם. אין בלבנו ספק כי תגובה זו היא בגדר 'ספין' שלא יצלח בבית המשפט: משעה שבכירי רשת הבינו כי פעלו בניגוד לחוק, כשהטילו את משדר החדשות המתגלגל על חברת 'מגי וילנסקי בע"מ', וכי בג"ץ עשוי להתערב בהגנה על משדר החדשות, הם נאחזים בקש ובגבבה על מנת להצדיק בפני השופט את התנהלותם הפסולה. כמעט מביך 'ליפול למלכודת' ולהגיב לדברים לגופם, שכן בכל מקרה אין ולא יכולה להיות הצדקה להפרת חוק הרשות השנייה".

רביב דרוקר המקור. רשת 13, צילום מסך
רביב דרוקר/צילום מסך, רשת 13

"למען הסר 'ספק', יובהר כי אין בכוונת עובדי חדשות 13 לפגוע בדרך כלשהי במשדר מפתיחת המשפט שהם בעצמם יפיקו. להפך: חשש משיבוש השידור עלול להתעורר דווקא אם רשת תתמיד בכוונתה להפקיע - בניגוד לחוק - את המשדר, משיקולי הנקמנות הקטנוניים שאפיינו את התנהלותה מאז יום חמישי".

ברוך קרא, כתב ופרשן חדשות 13 לענייני משפט ואחד העותרים, אמר אתמול לוואלה! תרבות: "מעבר לכך שהמהלך של רשת 13 הוא טעות אסטרטגית קשה גם בניהול המשבר, ובעיקר מול הציבור שצופה בשידוריה, הוא בראש ובראשונה לא חוקי. תנאי הרישיון וחוק הרשות השנייה מצווים באופן ברור שחברת החדשות היא זו שתשדר שידורי חדשות. כשמונעים מאיתנו לשדר את פתיחת המשפט של נתניהו היא צעד קיצוני שכולם יצטערו עליו. אני באמת מציע להנהלת רשת ולנציגי בעלי המניות לא לבצע צעדים שכולנו נצטער עליהם, להגיע לשיח בונה במו"מ, לשלב ידיים להמשך, ולעבור לאותו צד. חברת החדשות חשובה כמובן גם לעובדיה שמפרנסים את משפחותיהם, אבל חשובה לא פחות למאות האלפים שצופים בשידוריה".

שלשום נודע כי הנהלת רשת, בראשות המנכ"ל אבי בן טל, קיבלה החלטה חסרת תקדים שלפיה עיתונאי חדשות 13, חברת החדשות של ערוץ רשת 13, לא ייקחו חלק בשידור משפט ראש הממשלה נתניהו ביום ראשון. בתקשורת פורסם כי בן טל ניסה לייצר שיתוף פעולה עם כמה גופי תוכן, ביניהם Ynet, שישדרו עבור רשת 13 את משפט נתניהו. ארגון העיתונאים פרסם שלשום הודעה שבה קרא לכל העיתונאים בישראל לא לשתף פעולה עם רשת ובכך לתת יד ל"חיסול חדשות 13".

עוד בוואלה!

עיתונאי חדשות 13 לבג"ץ: חייבו את רשת להשיב לנו את סיקור משפט נתניהו

לכתבה המלאה
ברוך קרא. ראובן קסטרו
ברוך קרא/ראובן קסטרו

המאבק בין ההנהלה לעובדים בא לידי ביטוי שלשום גם כשעיתונאי חדשות 13 פתחו קבוצת וואטסאפ חדשה עבור עדכוני חדשות, שאליה לא צורפו עובדי רשת 13, זאת על רקע כוונת רשת לבצע קיצוץ נרחב. בתגובה לכך, מנכ"ל חדשות 13 טען אתמול בהודעה לרשות השנייה, לדירקטוריון רשת ולעובדים כי בחברת החדשות מתבצעת "הפיכה". "נותקתי, כמנכ"ל וכעורך ראשי, מהתוכן המסופק על ידי כתבי ותחקירני חברת החדשות", טען טוויטו. "לאחר שנפתחה קבוצת חמ"ל פנימית שממדרת את עובדי רשת האמונים על חלק משידורי האקטואליה מתכני חברת החדשות, הוריתי לעובדי חברת החדשות לשוב לקבוצת החמ"ל הרגילה שבה השתמשנו, ושבה כולם נמצאים. זה חלק מתפקידי כעורך ראשי, לווסת את דיווחי חברת החדשות ולפקח עליהם. לאחר מכן יצאתי מקבוצת התוכן הזמנית שנפתחה ע"י הוועד. בקשתי נדחתה ע"י ועד העיתונאים בתמיכת עיתונאי החברה. בפועל, כבר יומיים שהחברה מתנהלת בלי עורך ראשי בניגוד לחוק. אני לא יודע מה מדווחים כתבי ותחקירני החברה בקבוצת החמ"ל. אני מנוע מלבחון את חומר הגלם התוכני שמייצרת חברת החדשות ואני ניזון רק ממה שמשודר בפועל, כמו כל צופה רגיל. זו אנרכיה. זו הפיכה שמתבצעת בחברת החדשות. העורך הראשי מושלך הצידה והעובדים מנהלים את החברה כרצונם".

בתגובה לדבריו של טוויטו, ועד עובדי חדשות 13 וארגון העיתונאים שלח אתמול מכתב לעובדי החברה: "נזכיר שמי שמידר את העורך הראשי של חברת החדשות, זאת חברת רשת שהפקיעה ממנו את סיקור משפט נתניהו, אחד האירועים החדשותיים החשובים ביותר של השנה. רשת לא תצליח להפעיל עלינו מכבש לחצים ובטח שלא תצליח לשבור אותנו בדרך לחיסול החברה. נמשיך לשמור על החברה ומקומות העבודה שלנו - ובכך גם להגן על מעמדו של מנכ"ל חברת החדשות ועל סמכותו כעורך ראשי. אחת ממטרות המאבק היא לוודא שכל התוכן החדשותי יעבור דרך המסננת העיתונאית שלו ולא יועבר לחברות הפקה".

רשת סרבה להגיב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully