וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאור המחאה, איגוד השידור האירופי מבהיר: "ישראל עומדת בכללי האירוויזיון והיא תשתתף בו"

עודכן לאחרונה: 10.12.2023 / 8:25

לאחר שכמה כלי תקשורת וגופי שידור ברחבי העולם הביעו תהיות לגבי השתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024 על רקע הקריאות להחרים אותה בשל המלחמה בעזה - איגוד השידור האירופי מבהיר שאין כוונה להוציא את ישראל מהתחרות: "היא משתתפת בתחרויות בינלאומיות נוספות"

הכוכב הבא/צילום: קשת 12

לאחר שכמה כלי תקשורת וגופי שידור ברחבי העולם הביעו תהיות לגבי השתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024 על רקע הקריאות להחרים אותה בשל המלחמה בעזה - מגיעה התשובה של איגוד השידור האירופי. במכתב ששלח לעיתון בלגי הבהיר איגוד השידור האחראי על האירוויזיון כי רשות השידור הישראלית עומדת בכל כללי התחרות וכי אין סיבה לאסור עליה להשתתף בתחרות הזמר האירופית.

"האירוויזיון הוא תחרות בין גופי שידור ציבורי מכל רחבי אירופה והמזרח התיכון", נמסר בהצהרה. "זו תחרות בין גופי שידור ולא בין ממשלות, והשידור הציבורי הישראלי משתתף בתחרות כבר חמישים שנה. איגוד השידור האירופי הוא ארגון שמורכב מחברים. הגופים המנהלים אותו מייצגים את אותם חברים. אותם גופים בחנו את המשתתפים בתחרות והחליטו שגוף השידור הציבורי הישראלי עומד בכללי התחרות וביחד עם 36 גופי שידור נוספים הוא יוכל להשתתף בתחרות בשנת 2024.

איגוד השידור האירופי הצביע עוד על כך שישראל משתתפת בתחרויות בינלאומיות אחרות וציין כי היא לא הוחרגה מהן. "נכון לעכשיו יש גישה שלא מחריגה את ישראל מתחרויות גדולות. תחרות האירוויזיון תישאר אירוע א-פוליטי המאחד בין קהלים ברחבי העולם".

נועה קירל נרגשת בסוף ביצוע השיר "יוניקורן" בגמר אירוויזיון 2023 בליברפול, אנגליה. EBU, כאן 11, צילום מסך
נועה קירל באירוויזיון/צילום מסך, EBU, כאן 11

לפני מספר שבועות הודיע אתר מעריצי האירוויזיון Eurovoix כי לא יסקר את התוכנית המשמשת כקדם לאירוע הגדול. הסיבה: שימוש בתוכנית "ככלי פוליטי לקידום פעולה צבאית", מה שנוגד את האתוס המחבר שלאורו קם האירוויזיון. עורכי האתר אף קוראים לאחרים לנהוג כמוהם.

"ההצהרה הבאה נכתבה בשם הצוות ב-Eurovoix בנוגע לסיקור שלנו על ישראל בתחרות האירוויזיון", נכתב בראש הרשומה. "המצב המתמשך בישראל ופלסטין הוא אירוע עם השלכות הרבה מעבר לתחרות שירי האירוויזיון. כאמצעי תקשורת של מעריצי אירוויזיון, אנו מאמינים שאין לנו מקום להתייחס למצב מלבד לקוות שניתן להחזיר את השקט באזור בהקדם האפשרי - ברוח שבה נוצר האירוויזיון לראשונה.

"נכון לעכשיו, ישראל והגוף המשדר שלה, כאן, עדיין יתחרו באירוויזיון 2024. כתוצאה מכך, החלטנו עד כה לסקר חדשות הקשורות לאירוויזיון מישראל, מכיוון שלא הייתה כל אינדיקציה לכך שהגוף המשדר שלה נמצא בהפרה של חוקי התחרות. עם זאת, קליפ שפרסם היום ערוץ קשת 12 לקידום הפרק הראשון של 'הכוכב הבא', הבחירה הלאומית של ישראל לאירוויזיון 2024, הדאיג מאוד את הנבחרת".

עוד בוואלה!

הכוונות שלה אולי טובות, אבל ברגע הזה "הכוכב הבא" נראית תלושה ומנותקת

לכתבה המלאה
נועה קירל נחתה בנתב"ג. 15 במאי 2023. ניב אהרונסון
נועה קירל חוזרת מהאירוויזיון/ניב אהרונסון

"הקליפ, שלא נשתף כאן" (כך נכתב אצלם, אבל כאן תוכלו לראות אותו למעלה), "מציין כי 'התוכנית המיוחדת' כוללת חיבורים ורגעים עם חיילי צבא ההגנה לישראל, ושחלק מהמושבעים והמתמודדים יופיעו לבושים במדי חייל. כמו כן מוצגים צילומים של כוחות צה"ל מגויסים במהלך הקידום.

"להשקפתנו, הקליפ הזה מראה על כוונה ברורה של השידור הישראלי להשתמש בתהליך הבחירה הלאומי שלהם ככלי פוליטי לקידום פעולה צבאית. בנוסף, ההחלטה להראות למתמודדים ולמושבעים לבושים כחיילים משווה את ערכי האירוויזיון לאלה של ממשלת ישראל.

"ב-Eurovoix, אנו מאמינים שהאירוויזיון מייצג שלום והרמוניה עבור כל האנשים באירופה וברחבי העולם. השימוש באירוויזיון לקידום ישיר של קמפיין צבאי, שאושר על ידי ממשלת ישראל, מנוגד ישירות לערכים אלה, ושל הצוות שלנו".

"כתוצאה מכך, קיבלנו את ההחלטה להגביל באופן משמעותי את הסיקור שלנו של 'הכוכב הבא'. כך נסקר את התוכנית, וכל חדשות בנוגע להשתתפותה של ישראל באירוויזיון 2024, בהמשך: נדווח על התוצאה הסופית של התחרות ונאשר את האמן והשיר שייצגו את ישראל באירוויזיון 2024. לא נסקר התפתחויות נוספות בנוגע למעורבותה של ישראל באירוויזיון בשלב זה. אם ישראל תישאר מעורבת בתחרות, נדווח רק על המידע העובדתי סביב כניסתם - המדיניות הזו תישאר בתוקף כל עוד הסיקור וקידום האירוויזיון של ישראל ישמשו לצרכים פוליטיים בצורה הזו. אנו מזמינים עיתונאים וארגוני חדשות אחרים ללכת בעקבותינו. בשלב זה לא נעיר הערות נוספות לגבי מדיניות זו".

את דבריהם חתמו: "Eurovoix מבקשת לייחל לשלום לכל המעורבים במצב המתמשך בישראל ופלסטין".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully