וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"חשבתי שעדן גולן לא צריכה לנסוע לאירוויזיון כשאנחנו באבל. שיניתי את דעתי"

עודכן לאחרונה: 18.4.2024 / 23:16

שגריר שבדיה בישראל קיים אירוע בביתו לקראת האירוויזיון בו אירח את עדן גולן ואמר: "מחשבותיי עם החטופים וגם עם הסובלים בעזה". הזמרת אילנית לוואלה: "אנשים לחוצים בצדק מאיומי טרור באירוויזיון". שמרית אור: "איגוד השידור האירופי בייש, כופף ולא כיבד אותנו"

קטע מתוך הקליפ ל"הוריקן" של עדן גולן, השיר של ישראל לאירוויזיון 2024/כאן 11

שגריר שבדיה בישראל, איריק אולנהג, קיים הערב (חמישי) אירוע מיוחד בביתו בהרצליה פיתוח, לקראת אירוויזיון 2024 שיתקיים בחודש הבא במאלמו שבשבדיה, ובו אירח את נציגת ישראל לתחרות, עדן גולן. עוד התארחו באירוע כמה נציגות נוספות של המדינה לאירוויזיון בעבר - הזמרות אילנית ודפנה דקל והפזמונאית שמרית אור.

הערב נפתח בנאום שנשא השגריר אולנהג. "תנחומיי הכנים על 7 באוקטובר והחודשים האחרונים", אמר, "מחשבותיי הערב עם החטופים. לנסות להבין מה קרה ב-7 באוקטובר והזוועות הוא דבר בלתי אפשרי בשבילי. מחשבותיי הערב הם גם עם האנשים בעזה, האזרחים שסובלים שם. כמי שבא משבדיה, מדינה שנמצאת בשלום 200 שנה, מאוד קשה להבין מה עובר על ישראל. בזמנים הטרגיים האלה, עליכם לדעת ששבדיה והאיחוד האירופי התייצבו ויתייצבו למען הביטחון של ישראל. אבל אתם גם צריכים למצוא דרכים לבנות שלום".

איזו קבלת פנים מחכה לעדן גולן במאלמו? מה שאנחנו שומעים בארץ מאוד מלחיץ.

"תראה, כמובן שהמצב מתוח בכל העולם. משטרת שבדיה לוקחת את זה מאוד ברצינות. למרבה הצער, יהיו הרבה סידורי ביטחון, מהסוג שישראל יותר רגילה אליו משבדיה. המשטרה עושה מה שהיא יכולה כדי לאבטח. מהצד שלי ושל שבדיה, אנחנו רוצים להגיד ברוכים הבאים לעדן ולכל שאר המתמודדים, ומקווים שזה יהיה אירוויזיון שבו נוכל לחגוג את המוזיקה".

עדן גולן, נציגת ישראל לאירוויזיון 2024 במאלמו, שוודיה, מתארחת בבית שגריר שוודיה בישראל, איריק אולנהג, בהרצליה פיתוח. 18 באפריל 2024. ראובן קסטרו
עדן גולן, נציגת ישראל לאירוויזיון 2024 במאלמו, שבדיה, מתארחת בבית שגריר שבדיה בישראל, איריק אולנהג/ראובן קסטרו
שגריר שוודיה בישראל, איריק אולנהג, באירוע בביתו בהרצליה פיתוח לקראת אירוויזיון 2024 במאלמו, שוודיה. 18 באפריל 2024. ראובן קסטרו
שגריר שבדיה בישראל, איריק אולנהג/ראובן קסטרו

מרבית השבדים הם פרו פלסטינים או שיש קולות נוספים בשבדיה?

"אני חושב שיש ויכוח רחב בשבדיה כרגע. זה מורכב. הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא פנימי. הייתי אומר שהתמיכה בישראל אחרי 7 באוקטובר היא חזקה מאוד. אבל גם הרבה אנשים בשבדיה רוצים הפסקת אש. כמו בהרבה מדינות, הנושא שנוי במחלוקת. אם אתה, כמוני, בעד פתרון שתי המדינות אז אתה גם פרו ישראלי וגם פרו פלסטיני".

אתה לא מפחד מביקורת אצלך בשבדיה על האירוע הזה ועל החיבוק הזה שאתה נותן לנציגת ישראל באירוויזיון, עדן גולן?

"אנחנו מברכים את עדן. היא נבחרה לייצג את ישראל. כל הנציגים שנבחרו מתקבלים בברכה. אני חושב שצריך לשפוט אותה על פי המוזיקה שלה. הרבה שבדים רוצים לראות באירוויזיון תחרות מוזיקה, וזה דבר גדול בשבדיה כמו שזה בישראל".

לא ענית לגופה של השאלה. האם אתה חושש מביקורות עליך בשבדיה על האירוע הזה?

"אני נוהג על פי מדיניות ממשלת שבדיה, לפיה כולם יכולים להתמודד, ואנחנו עושים מה שאנחנו יכולים כדי לשמור על הביטחון. כמובן שיש לי תפקיד שבו מבקרים אותי מכל מיני צדדים. אני מרגיש בכנות שאנחנו צריכים תהליך שלום אחרי זה ופתרון שתי המדינות, ומצד שני ממשלת שבדיה מאוד ברורה בעמדה שלה שלעולם לא נקבל אנטישמיות מתוך שבדיה".

עוד בוואלה!

שריפת קוראן, אלפי שוטרים חמושים ואיומים ברשת: לקראת האירוויזיון, מאלמו נערכת לקטסטרופה

לכתבה המלאה
הזמרת אילנית באירוע בבית שגריר שוודיה בישראל, איריק אולנהג, בהרצליה פיתוח, לקראת אירוויזיון 2024 במאלמו, שוודיה, בו אירח השגריר את נציגת ישראל לאירוויזיון עדן גולן. 18 באפריל 2024. ראובן קסטרו
אילנית/ראובן קסטרו
הפיזמונאית שמרית אור באירוע בבית שגריר שוודיה בישראל, איריק אולנהג, בהרצליה פיתוח, לקראת אירוויזיון 2024 במאלמו, שוודיה, בו אירח השגריר את נציגת ישראל לאירוויזיון עדן גולן. 18 באפריל 2024. ראובן קסטרו
שמרית אור/ראובן קסטרו

הזמרת אילנית, שייצגה את ישראל פעמיים באירוויזיון, ובהן התחרות הראשונה בהשתתפות ישראל ב-1973 עם השיר "אי שם", הביעה בשיחה עם וואלה תרבות חשש לביטחונה של עדן גולן. "איומי הטרור קיימים מאז התחרות שבה אני ייצגתי את ישראל", היא אומרת. "אנשים לחוצים מסיבה טובה. ראינו את הכתבה בחדשות 12 על מה שקורה שם ברחוב. זה כבר לא העם השבדי. מאלמו נהייתה עיר שכולה מורכבת מזרים. לי היו בסך הכל שני שומרים, ובטח מסביב לעדן תהיה טבעת רצינית. אני מציעה לה פשוט לעלות לבמה, להתעלם משריקות או צעקות אם יהיו, להמשיך לשיר עד הסוף ולהרגיש טוב. אם היא תדבר עם עיתונאים, שתהיה רק חיובית, זה הכל, שתגיד שאנחנו עם יפה ושאנחנו רוצים רק דברים טובים. אין לה ברירה, היא צריכה לעלות ולעשות את שלה. היא זמרת מקצועית וטובה עם קול נפלא. שמעתי שהיא הגיעה כבר למקום שביעי בהימורים. אז אולי יש לה סיכוי להישאר במקום הזה או יותר גבוה. בוא נראה.

"עם זאת, יש חשש ביטחוני. בהתחלה חשבתי שהיא לא צריכה לנסוע, כי מצב כזה עוד לא היה לנו, כי העם באבל ואנחנו בעצבות גדולה ושאני לא יודעת אם זה הזמן. אבל במחשבה שנייה, חשבתי דווקא ההפך, שתיסע ושתראה שהמוזיקה פה שולטת ושהיופי שולט פה ושיש דברים טובים ושאנחנו ממשיכים לחיות פה".

עדן גולן, נציגת ישראל לאירוויזיון 2024 במאלמו, שוודיה, ושגריר שוודיה בישראל, איריק אולנהג, באירוע בבית השגריר בהרצליה פיתוח לקראת האירוויזיון. 18 באפריל 2024. ראובן קסטרו
עדן גולן, נציגת ישראל לאירוויזיון 2024 במאלמו, שבדיה, ושגריר שבדיה בישראל, איריק אולנהג, באירוע בבית השגריר בהרצליה פיתוח לקראת האירוויזיון/ראובן קסטרו
עדן גולן, נציגת ישראל לאירוויזיון 2024 במאלמו, שוודיה, מתארחת בבית שגריר שוודיה בישראל, איריק אולנהג, בהרצליה פיתוח. 18 באפריל 2024. ראובן קסטרו
עדן גולן/ראובן קסטרו

הפזמונאית שמרית אור, שכתבה את השיר "הללויה" שזכה באירוויזיון 1979, אמרה באירוע לוואלה תרבות כי לא אהבה את העובדה שאיגוד השידור האירופי פסל את הגרסה הראשונה לשירה של עדן גולן, שנקראה תחילה "הגשם של אוקטובר". "התחושה שלי שהביקורת של איגוד השידור האירופי על הגרסה הראשונה של השיר הייתה לא מכבדת ולא מחבקת. מדובר בנציגה של ישראל, מדינה שמובילה בתחרות הזאת המון שנים. הגרסה הראשונה של השיר לדעתי לא הייתה עם יותר רמזים פוליטיים מאשר הגרסה הנוכחית. אז מה אם הייתה את המילה 'אוקטובר'. נו, באמת. אז לא נגיד יותר אוקטובר? זה חודש יום ההולדת שלי. וגם החודש של מלחמת יום הכיפורים ושל מלחמת עזה. מה לעשות. נמחק את אוקטובר? זה יותר עניין של עיקרון מאשר המילים, הם ביישו אותנו וכופפו לנו את הידיים וזה לא מכבד".

אגב שבדיה, נתנאלה גרה זמן רב במדינה, והקלאסיקה שכתבת והיא ביצעה, "שיר היונה", לצערנו קצת פחות מתאימה לימים אלו.

"אני לא יודעת. פנו אליי היום ואמרו לי שמקימים פרויקט גדול של יער השירים בפתח תקווה וביקשו ממני לבחור שיר שייצג אותי. זה נורא קשה. 'הללויה' זה כאילו מובן מאליו, ולי דווקא בא על 'שיר היונה'. דווקא עכשיו. היא עפה, והיא לא מוצאת מקום".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully