שנה שנייה ברציפות: "לונדון את קירשנבאום" היא התוכנית המצטיינת במדד ייצוג הערבים

רגע לאחר הורדת התוכנית "לונדון את קירשנבאום", לוואלה! תרבות נודע כי גם ב-2018 הובילה התוכנית במדד ייצוג הערבים. בתחתית הטבלה: "חדשות הבוקר" עם ניב רסקין בקשת 12. ברדיו מובילה "סדר יום" של קרן נויבך בכאן ב', והבולטת לרעה בייצוג ערבים היא תחנת גלי צה"ל

16/01/2019
התוכנית המובילה במדד ייצוג הערבים לשנת 2018, זו שנה שנייה ברציפות. "לונדון את קירשנבאום"(צילום: יוסי צבקר)

רגע אחרי שהורדה מהאוויר, לוואלה! תרבות נודע כי התוכנית "לונדון את קירשנבאום" הוגדרה כתוכנית המצטיינת בייצוג ערבים בשנת 2018, עם אחוז ייצוג שנתי יפה של 9.4% - כך עולה מהסיכום השנתי של מדד ייצוג הערבים בתקשורת, פרויקט משותף לעמותת סיכוי ו"העין השביעית", המתבסס על נתוני חברת יפעת מחקרי מדיה. זו שנה שנייה ברציפות ש"לונדון את קירשנבאום" מובילה במדד הייצוג של הערבים. מהקצה השני של המדד, עם הדירוג הנמוך ביותר של תכניות בייצוג ערבים ניצבת "חדשות הבוקר" בהגשת ניב רסקין בקשת 12, עם 1.6% בלבד.

מצטיינת נוספת היא תוכנית הרדיו "סדר יום" של קרן נויבך בכאן ב' של תאגיד השידור הציבורי, שמובילה את ייצוג נשים ומומחים מהמגזר הערבי. לעומת זאת, ערוץ התקשורת שבולט לרעה בייצוג הערבים הוא גלי צה"ל עם רק 1.6% מרואיינים ערבים בלבד, תוך מגמת ירידה משנים קודמות.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
תוכנית הרדיו "סדר יום" של קרן נויבך בכאן ב' מובילה את מדדי ייצוג הנשים והמומחים מהמגזר הערבי(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

האישים הערביים הבולטים השנה, לפי מספר הופעותיהם בתקשורת הם: תת האלוף הדרוזי-ישראלי אמל אסעד (עם 37 הופעות), חה"כ לשעבר (העבודה, העצמאות) הדרוזי שכיב שנאן (עם 16 הופעות), סמאח סלאימה הפעילה כנגד אלימות מגדרית ורצח נשים (עם 15 הופעות), העיתונאי כנאן עסאקלה (8), ד"ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו (7), הפרסומאי מוסא חסדיה (7), ניצב ג'מאל חכרוש, ראש המינהלת לחברה הערבית במשטרה (6), פרופ' קייס פירו מאוניברסיטת חיפה, החוקר את ההיסטוריה של העדה הדרוזית ודרוזי בעצמו.

בתחום התרבות, זהו דירוג האישים הערבים לפי מספר הופעותיהם: הזמרת נסרין קדרי (עם 17 הופעות), השחקן נורמן עיסא (עם 11 הופעות), השחקן יוסף אבו ורדה (7 הופעות), תאלין אבו חנא, יוצאת "האח הגדול", שזכתה בשנת 2016 בתואר מיס טרנס ישראל (עם 4 הופעות), הזמרת והשחקנית מירה עוואד (4), כוכב הרשת ויוצר הסרטונים הויראליים נאס דיילי (2) והשחקנית והזמרת אמל מורקוס (2).

עוד באותו נושא

ירון לונדון נדהם מההחלטה להעזיב אותו: "נעתקו המילים מפי"

לכתבה המלאה
מובילה את מדד אישי התרבות, עם מספר ההופעות הגבוה ביותר בשנת 2018 בתקשורת. הזמרת נסרין קדרי(צילום: רונן פדידה)

נתונים מעניינים נוספים העולים מסיכום עמותת סיכוי: חלה עלייה משמעותית באחוז הנשים הערביות מתוך המרואיינים הערבים בשלוש שנות המדד, והוא עומד על כמעט 20 אחוזים. לעלייה זאת תרם מאוד המאבק באלימות כלפי נשים שהייתה בולטת השנה.

בהשוואה בין שנת 2017 ל-2018, חלה השנה עלייה משמעותית באחוז ייצוג הערבים על רקע סיקור פוליטי (מ-7% ל-31%) מול ירידה משמעותית בסיקור על רקע בטחוני ופלילי (מ-51% ל-29%). הסיבה העיקרית לכך היא מחאות חוק הלאום, הנושא הערבי הבולט ביותר שבו עסקה התקשורת השנה.

עוד באותו נושא

למה מזמינים ערבים לתקשורת? כדי לדבר על טרור, פשיעה ואלימות

לכתבה המלאה
גוף התקשורת המאכזב ביותר בייצוג הערבים בשנת 2018. תחנת גלי צה"ל(צילום: ניב אהרונסון)

בחציון השני של 2018 נקבע שיא באחוז הכללי של ייצוג הערבים, לעומת התקופות המקבילות מאז 2016 - 3.5% ייצוג ערבים בכלל שידורי הטלוויזיה ורדיו; בנוסף, אחוז הייצוג הערבי בתכניות האקטואליה בטלוויזיה וברדיו ממשיך לעלות, ובממוצע ב-20 תכניות האקטואליה המובילות היו 4.7% מרואיינים ערבים.

עידן רינג, מנהל שותף של המחלקה לחברה משותפת בעמותת סיכוי, אמר על ממצאי הסיכום השנתי של המדד: "סיכום בדיקת הייצוג הערבי בטלוויזיה וברדיו השנה מראה שלאט לאט התקשורת מבינה שאפשר לדבר עם הערבים ולסקר אותם גם בתחומים מגוונים ורחבים יותר. ראינו השנה איך מחאות חברתיות ופוליטיות של החברה הערבית מקבלות במה ומצוקות חשובות, כמו מכת הפשיעה המאורגנת, מסוקרות בצורה מכובדת ורצינית יותר. זה דבר שהיה נדיר מאוד קודם לכן. מצד שני, היקף ואחוז המרואיינים הערבים שאנחנו פוגשים בערוצים השונים עדיין קטן מדי. כאשר 20% מהאוכלוסייה הם ערבים זה לא הגיוני שבתוכניות האקטואליה המובילות המרואיינים הערבים מהווים בקושי 5 אחוז. שנת הבחירות ושינוי מפת ערוצי התקשורת צריכים להיות הזדמנות לתיקון ושיפור המצב. עורכים ומנהלים בכירים צריכים לשים לעצמם למטרה לשפר את המצב דרמטית, ולשאוף לרף של 10 אחוז מרואיינים ערבים לפחות בכל התכניות המובילות".

עוד באותו נושא

כל החיים לפניו: "התסריטאי" של סייד קשוע נוטה לשלמות

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully