פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המדריך המלא: חמישים סרטי דוקו גדולים מכל הזמנים שחובה לראות

   הם שינו את הדרך בה אנחנו זוכרים את העבר, מסתכלים על ההווה וחושבים על העתיד, הם הדהימו וריגשו והם הוכיחו איזה כוח יש למילים ולדימויים. חמישים סרטי דוקו מכל הזמנים ומכל המדינות, שכל אחד ואחת חייבים וחייבות להכיר

   המדריך המלא: חמישים סרטי דוקו גדולים מכל הזמנים שחובה לראות

   בשנים האחרונות, העשייה הדוקומנטרית פופולרית מתמיד. בארצות הברית, לא פחות מארבעה סרטי דוקו שברו קופות בשנה האחרונה, וגם בישראל קורה לא פעם שסרטים תיעודיים מוכרים יותר כרטיסים מאחיהם העלילתיים. פסטיבל דוקאביב, שייפתח בעוד כמה שבועות, צפוי למלא אולמות עוד יותר מאשר המהדורות הקודמות והמוצלחות גם כן שלו, וכמובן שגם לתוצרת בנטפליקס, ב-HOT 8, ב-yes דוקו, בסלקום TV וכדומה יש הרבה קונים.

   לרגל זאת, וכיוון שבשלהי פסח כבר מוצו כל אפשרויות העברת הזמן, הנה רשימה של חמישים סרטי דוקו שלדעתנו כדאי לכל אחד/ת להכיר: הם פורצי דרך, מעוררי השראה, אומרים משהו על החיים שלנו, בלתי נשכחים, מרגשים להפליא - או כל אלה גם יחד.

   חמישים זה לא מעט, אבל זה גם לא הרבה. המון יצירות ראויות נשארו בחוץ. אז על פי מה קבענו את הסינון? קצת טעם אישי כמובן, אבל לא יותר מדי, כי בסך הכל הרשימה מתכתבת עם מצעדים דומים שהתפרסמו בתקשורת העולמית בשנים האחרונות. מה שכן, היתה העדפה מתקנת לתוצרת הישראלית. גם סרטים שמשיקים לספורט, מוזיקה ושואה, יש להודות, קיבלו איזושהי עדיפות, אבל באמת שכולם הרוויחו את מקומם ביושר, ובכל מקרה לכל בחירה מתלווה נימוק מפורט.

   יש לציין שהרחבנו את גבולות הגזרה והכנסנו יצירות שנעות בין התיעודי לעלילתי וגם כאלה שאולי יהיה נכון יותר להגדיר אותן כ"קולנוע ניסיוני", יהיה מה שזה יהיה. לעומת זאת, פרויקטים טלוויזיוניים לא נכנסו פנימה, אלא אם כן היתה להם הפצה או חשיפה סדירה על המסך הגדול. חשוב גם להבהיר שהמצעד מסודר לפי סדר כרונולוגי, ולא לפי דירוג איכותי - אין כאן מקום ראשון ואחרון.

   לפני שנעבור למצעד עצמו, נבקש להודות לכל המבקרים והמבקרות בארץ ובעולם שסיקרו קולנוע תיעודי במשך שנים ונתנו השראה ישירה או עקיפה לבחירות, ולשלוח תודה מקרב לב לשניים במיוחד: קרין ריבקינד סגל, המנהלת האמנותית של פסטיבל דוקאביב, שהעירה את הערותיה על הבחירה; ובעיקר ד"ר אוהד לנדסמן, ככל הנראה הכותב הכי פורה וחשוב על הנושא בעברית, והאיש מאחורי הבלוג המצוין דוקטוק, שלא היסס להקדיש מזמנו כדי לעזור לנו להגיע לרשימה מדויקת ככל האפשר - אם כי חובה להדגיש שהבחירות אינן בהכרח על דעתו, וגם לא הנימוקים.

   סיפורים שאנחנו מספרים (צילום מסך)
   כוחה של המצלמה. מתוך "סיפורים שאנחנו מספרים" (צילום מתוך הסרט)