וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקיצוץ בתקציב משרד התרבות והספורט צומצם מ-25% ל-8%

15.1.2024 / 13:17

שר התרבות והספורט מיקי זוהר הגיע לסיכומים מול משרד האוצר על קיצוץ רוחבי בכל סעיפי משרדו של 8%, שהם כ-180 מיליון ש"ח. בנוסף, המשרד יקצץ מקרן המתקנים 50% מתקציבה, 25 מיליון ש"ח ממימון הספריות הציבוריות ויקצץ עוד בסל הספורט, בהתאחדות בתי הספר ובספורט המוטורי

בווידאו: הזמר עומר אדם נעל את עצרת ״100 ימים של גיהנום״ עם מחווה מרגשת לחברו הטוב עידן עמדי./מטה החטופים

שר התרבות והספורט מיקי זוהר הגיע לסיכומים מול משרד האוצר על קיצוץ רוחבי בכל סעיפי משרד התרבות והספורט של 8%, שהם כ-180 מיליון שקלים. בכך צומצמה כוונת האוצר הקודמת, שאיים בקיצוץ של 25% בתקציב המשרד. הצעד נובע מתכנית הקיצוצים הנרחבת שמוביל האוצר על רקע עדכון תקציב 2024 ומלחמת עזה.

בנוסף לקיצוץ 180 המיליון, משרד התרבות והספורט יקצץ מקרן המתקנים כ-50% מתקציבה, בסך של 245 מיליון שקלים. "קרן המתקנים" נוגעת למבנים שבונים ומשפצים בתרבות ובספורט. בארץ בונים מבנים חדשים כמעט רק בספורט, ובתרבות לרוב רק משפצים. ב-2023 היה אמור להיות החלק של השיפוצים בתרבות כ-20 מיליון שקלים. על פי דרישות האוצר, יתבצעו קיצוצים נוספים בסל הספורט, בהתאחדות בתי הספר ובספורט המוטורי.

בנוסף, בכוונת משרד האוצר לקצץ גם 25 מיליון שקלים מתקציב מימון הספריות הציבוריות ולשנות את חוק הספריות. בעקבות כוונה זו פורסם בשבוע שעבר גילוי דעת מטעם מחאת הסופרות והסופרים בישראל, עליו חתומים בין השאר דויד גרוסמן, צרויה שלו, אשכול נבו, סמי מיכאל ורוני סומק ועוד. בין השאר נכתב בו: "אנו רואים בחומרה כל ניסיון לפגוע בתקציבן של הספריות הציבוריות. הספריות פזורות מדן ועד אילת, הן לא רק מקום להשאלת ספרים, אלא מרכזי תרבות, חברה ודעת פעילים ומסורים. מאז חוקק חוק הספריות, זה 20 שנים, לא שונה תקציב הספריות. הפחתת התקציב באופן לא חד פעמי, אלא קביעתה בצורת תיקון לחוק הספריות, תביא לפגיעה מתמשכת שנים קדימה ביכולתן לפעול. לא ייתכן שממשלת ישראל וכנסת ישראל ימשכנו את עתיד קהל הקוראים בישראל דווקא בתקופת מלחמה, תקופה בה הוכח עד כמה התרבות והספרות מצילות נפשות"..

שר התרבות והספורט מיקי זוהר בראיון עם טל שלו באולפן וואלה! 28 ביוני 2023. ראובן קסטרו
"בשיח עם האוצר, בתקווה שנמנע ממאבק קשה". שר התרבות והספורט מיקי זוהר/ראובן קסטרו

אחת הפגיעות הצפויות בקיצוץ תקציב משרד התרבות, שהיתה אמורה לצאת לפועל החודש, היא בתכניתו של השר זוהר לסבסד ב-50% את שכר הלימוד של סטודנטים וסטודנטיות בשורת מוסדות לימוד במקצועות האמנות והמשחק, הנתמכים על ידי משרד התרבות - תכנית עליה פורסם לראשונה בוואלה! תרבות. ההשקעה הצפויה הייתה אמורה להיות של 26 מיליוני שקלים בשנה אקדמית. התכנית קוצצה במלואה.

שר התרבות והספורט מיקי זוהר מסר: "התרבות והספורט הם הבסיס לחברה אזרחית נורמלית ומצליחה ומהווים סמל לחוזקה וליציבות בזמן מלחמה. במהלך הלילה נלחמתי כדי שלא לפגוע בבסיס התקציב ולמנוע פגיעה ארוכת טווח בעולמות התרבות והספורט, ולבסוף סיכמנו על הפחתה בקרן המתקנים וקיצוץ רוחבי שיפגע כמה שפחות במוסדות התרבות ואיגודי הספורט הנתמכים על ידי המשרד ולא יפסיק את פעולתם".

סכום הקיצוץ, כאמור, צומצם לאחר שבשבוע שעבר נמסר ממשרד התרבות כי משרד האוצר מתכוון לקצץ סכום גדול יותר של כ-25% מתקציב משרד התרבות והספורט, להלן כ-500 מיליון שקל. שר התרבות והספורט מיקי זוהר אישר זאת ביום חמישי לוואלה! תרבות, ואמר כי "לצערי זו הבקשה שהגיעה מהאוצר. אני בשיח איתם, בתקווה שנמנע ממאבק קשה". וגורם במשרדו אמר אז לוואלה! תרבות: "זה אסון, זה מטורף, 250 מיליון זה קיצוץ שיפגע בכולם, בכל דבר אפשרי במשרד, כולל בתקנות השוטפות, שלא לדבר על הפרויקטים ועל המלגות שנפתחו לא מזמן. השר מתכוון לפעול בכל הכוח מול משרד האוצר כדי למנוע את הגזירה הזאת. הוא עומד על הרגליים האחוריות. המטרה היא להפעיל לחץ על האוצר. מקווה שהשר יצליח לפחות למזער את הנזק".

ריקי בליך, יו"ר שח"ם - ארגון השחקנים, אמרה בשבוע שעבר לוואלה! תרבות: "מה החיילים והחיילות שלנו מבקשים שישלחו להם? אפודים קרמיים - ומישהו.י שישירו להם, שיצחיקו אותם, שירגשו אותם, שיחברו אותם, שיזכירו להם למה הם נלחמים את המלחמה הזאת. זה כל כך כואב שכל פעם מחדש אנחנו צריכים וצריכות להזכיר למה יש תרבות בעולם, למה היא כמו חמצן בשביל חברה ולמה אחרת אנחנו סתם פזורה של בני אדם שאין ביניהם הרבה במשותף. אם אנחנו לא מספרים את הסיפור שלנו או נותנים למישהו לספר אותו - אז מה עושה אותנו עם? על מה אנחנו נלחמים, כמו ששאל צ'רצ'יל? אם אנחנו מוותרים על הספריות, על התיאטראות, על האמנות ועל התרבות - מה יישאר לנו? בשביל מה אנחנו נלחמים כל כך קשה על המדינה הזאת?"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully