וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סערת מינוי המנכ"לית: באמ"י קוראים לאמנים לא לשתף פעולה עם המדיטק

עודכן לאחרונה: 7.7.2024 / 12:34

איגוד אמני ישראל מצטרף למאבק נגד מינוי אודליה פרידמן למ"מ מנכ"ל המדיטק. יו"ר אמ"י יונה אליאן: "הזדעזענו מהכוונה למנות אותה לנהל שוב מוסד תרבות חשוב. פרידמן פגעה בהבימה באמנים ובזכויותיהם בצורה חסרת תקדים, רבים עדיין לא קיבלו את כספם ולא התאוששו כלכלית"

אודליה פרידמן, מנכ"לית הפועל תל אביב. דני מרון
אחת האחראיות הגדולות לקריסת הבימה. אודליה פרידמן/דני מרון

אמ"י (איגוד אמני ישראל) מצטרף למאבק האמנים, היוצרים וגופי התרבות נגד מינויה של אודליה פרידמן, מהגורמים המרכזיים שהובילו להתרסקות הגדולה של תיאטרון הבימה, לתפקיד ממלאת מקום מנכ"ל המדיטק בחולון. יו"ר אמ"י, השחקנית יונה אליאן קשת, מסרה: "הזדעזענו מהידיעות על הכוונה למנות את פרידמן לנהל שוב מוסד תרבות חשוב בישראל. בתקופתה בתיאטרון הבימה, פרידמן פגעה באמנים ובזכויותיהם בצורה חסרת תקדים, רבים מהם עדיין לא קיבלו את כספם ולא התאוששו כלכלית. אנחנו קוראים היום לכל האמנים החברים באמ"י שלא לשתף פעולה בשום אופן עם תיאטרון המדיטק במידה שהמינוי יאושר סופית. לא ניתן יד לזילות בזכויות האמנים ולהמשך הפגיעה בהם. האיגוד נכון לקחת חלק בכל התארגנות או מאבק של שאר איגודי האמנים על מנת לשמור על קהילת האמנים, וגם על המדיטק".

אתר וואלה תרבות פנה בשבוע שעבר ושוב היום (ראשון) פעמים רבות בבקשות תגובה לראש עיריית חולון, שי קינן, ולאודליה פרידמן - אך איש מהם לא טרח לענות או להגיב. יחסי הציבור של המדיטק מסרו בשבוע שעבר: "לא קיבלנו שום התייחסות לנושא, נא לפנות לעיריית חולון".

בשבוע שעבר התעורר זעם רב בעולם התרבות והתיאטרון בעקבות מינויה של פרידמן על ידי ראש עיריית חולון שי קינן לתפקיד שתחתיו פועלים תיאטרון חולון ומוזיאון הילדים ובנוסף המדיטק המורכב משבעה גופי תרבות - תיאטרון המדיטק, מוזיאון העיצוב חולון, סינמטק חולון, סינמטק הילדים, הספרייה המרכזית, המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס והמרכז לאמנות דיגיטלית.

שח"ם (ארגון השחקנים והשחקניות) פנה לממונה על התאגידים העירוניים במשרד הפנים, רו"ח דודי ספיר, בדרישה לבטל את מינויה של פרידמן. בנוסף פנה הארגון במכתב התראה לדירקטוריון המדיטק המתאר את "רשלנותה והפגיעה האדירה שחוו שחקנים ושחקניות מהתנהלותה השערורייתית" ודורש גם מהם לבטל את "המינוי המופקר והבזוי".

משח"ם נמסר כי פרידמן "מונתה בחטף למ"מ מנכ"לית המדיטק חולון, בדירקטוריון חסר, ללא כל הודעה מוקדמת וללא הודעה מסודרת לעיתונות כפי שנהוג במינויים מן הסוג הזה". על פי פרסום, בשבוע שעבר הופיעה במשרדי המדיטק ונכנסה למשרד המנכ"ל מבלי שהעובדים ידעו דבר על מינויה. עוד נמסר משח"ם: "לא ייתכן שדווקא לתפקיד כל כך חשוב ומשפיע בתרבות הישראלית ובעיר חולון, מחליט ראש העיר שי קינן למנות את מי שהוכח מעבר לכל ספק, כי אין ביכולתה ובכישוריה למלא את התפקיד. שח"ם - ארגון השחקנים והשחקניות בישראל, שבין חבריו נמנים שחקנים.ות שנפגעו בצורה אנושה מהתנהלותה הרשלנית של אודליה פרידמן, וכמי שמייצג את ציבור השחקנים והשחקניות שעובדים בתיאטרון המדיטק, מתנגד נחרצות למינוי המופקר והבלתי סביר בעליל, ויעשה שימוש בכל האמצעים שעומדים לרשותו על מנת לסקל את החרפה שבמינויה".

טענות קשות על מינויה של פרידמן ועל הדרך המפוקפקת שבה התקבלה ההחלטה הגיעו לוואלה תרבות בשבוע שעבר, ובהם נטען כי היה זה "מופע אימים" של ראש העיר תוך חוסר שיוויון מוחלט בתנאי ההתמודדות לתפקיד. ⁠גורם יודע דבר אמר לוואלה תרבות: "ישיבת הדירקטוריון ביום חמישי, שבה הועלה שמה של אודליה פרידמן על ידי ראש העיר, שהוא גם יו"ר הדירקטוריון, הייתה מופע אימים של ראש העיר ולא ברור איך יועמ"ש החברה נתן לזה הכשר. כששניים מתוך שלושת הסמנכ"לים שהם מ"מ מנכ"ל כרגע וגם מנהל תיאטרון חולון, שדרגתו היא גם סמנכ"ל בחברה, ביקשו גם הם להגיש מועמדות לתפקיד המ"מ, הוא קיים איתם באותו רגע ראיונות בזק כדי לצאת ידי חובה, בלי לתת להם זמן להתכונן ובלי שיביאו קורות חיים, ואז שלף את קורות החיים של אודליה שהיו מוכנים אצלו מראש. כלומר, חוסר שיוויון מוחלט בתנאי ההתמודדות לתפקיד המ"מ. לאחר שדני וייס עזב הובהר משפטית שלתפקיד הזה יכול להיות מ"מ עד שיתקיים מכרז, בתנאי שהמ"מ בא מתוך המערכת. אז איך פתאום מתאפשר מ"מ מחוץ למערכת? ובעיקר, למה אין מכרז? אולי כי אודליה לא תעמוד בתנאי הסף?"

ראש העיר שי קינן ואודליה פרידמן, כאמור, לא הגיבו לפניות וואלה.

מנכ"לית הפועל תל אביב אודליה פרידמן. קובי אליהו
"מינוי בזוי ומופקר". אודליה פרידמן/קובי אליהו

פרידמן בת ה-56 שימשה כמנהלת הכספים של הבימה עד לפברואר 2005, ולאחר מכן מונתה כמנהלת זמנית של התיאטרון. ביולי 2011 מונתה כמנכ"לית קבועה, תפקיד בו שימשה עד 2019. בתקופתה, במאי 2016 פרסם מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא, דו"ח חמור על ניהול התיאטרון הלאומי במסגרת הדו"ח השנתי לשנת 2015. בדיקת משרד מבקר המדינה התקיימה בין החודשים מרץ לאוגוסט של שנה זו, בתקופה בה אודליה פרידמן שימשה כמנכ"לית התיאטרון. אחת הקביעות הבולטות בדו"ח המבקר היא כי הנהלת התיאטרון לא עמדה במימוש מלוא היעדים שנקבעו בהסכמי ההבראה, כתנאי להזרמת עשרות מיליוני השקלים לסיוע והבראה לתיאטרון במהלך השנים. משרד מבקר המדינה ציין כי הוא רואה בחומרה את התנהלותו של התיאטרון בראשות המנכ"לית פרידמן, בכך שלא ביצעה את מלוא סעיפי הסכם ההבראה. המבקר ראה בחומרה את התנהלות פרידמן גם בכך שלא נתנה עדיפות עליונה להעברת כספים שנגבו מעובדים לקופות עובדים (פנסיה, גמל והשתלמות), למס הכנסה ולביטוח הלאומי ולארגוני עובדים. "אי-העברת הכספים במועד לגופים אלו הוגדרה בחוקים כעברה פלילית", קבע המבקר.

באוגוסט 2023 הגיש תיאטרון הבימה, באמצעות הנאמנים עו"ד דורית לוי טילר ורו"ח חן ברדיצ'ב, תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה נגד מנהלים, נושאי משרה ודירקטורים לשעבר, ובהם אודליה פרידמן שכינה כאמור כמנכ"לית התיאטרון, בשל טענות למחדלים ולרשלנות שהובילו את התיאטרון לגירעון וחובות של עשרות מילוני שקלים.

השחקן והמחזאי רמי ורד אמר אתמול לוואלה תרבות: "אני מבין את הרצון למנות מקורבים וכנראה שהיא מקורבת למישהו בעירייה או בממשלה. אבל גם כשממנים מקורבים, זה תחום מקצועי. היא לא מבינה כלום. היא רמסה את הבימה וגרמה לנו לאבד המון כסף, שיקרה לנו, תיחמנה אותנו. היא הולכת לנהל גוף שיעסיק אנשים שהיא כבר עבדה עליהם ושיקרה להם. זה לא מקצועי, לא ראוי מוסרית. אני לא מבין איך מישהי שנכשלה בצורה כזאת מחפירה ומושחתת מקבלת תפקיד מעבר לניקוי שולחנות בחדר אוכל. הכישורים שלה בניהול הם אפס. לא מצליח להבין את זה.

"הפכנו למדינה מבישה. אודליה פרידמן גרמה לנזק של 100 מיליון שקל להבימה, רימתה יוצרים וגרמה להם להפסיד המון כסף. אני אישית יודע על דברים לא חוקיים שנעשו. כל הסיפור עם הבימה היה אמור לפסול אותה מכל תפקיד. אני רוצה לראות חברה פרטית שישימו אישה כזאת שגרמה לנזק של 100 מיליון שקל. המדיטק זה אחד המקומות המדהימים בישראל. מי שצריך לנהל את זה הם לא מקורבים ולא פוליטיקאים.

"כסף שלי נכנס להבימה באמצעות כרטיסים שנמכרו להצגה שכתבתי. הוא נכנס לתיאטרון והם גנבו את זה. היא גנבה את זה. להערכתי התיאטרון גנב ממני 400-450 אלף שקל. הייתה פה הונאה. אני שוקל לתבוע אותה על זה. זה לא מפתיע. מה שקורה במדינה הזאת עכשיו הוא מטורף. כל השירותים שלנו בארץ מנוהלים על ידי אנשים שמונו כמו אודליה, לכן מקבלים כזה שירות מחריד".

עוד בוואלה!

"היא רמסה את הבימה, יש לה 0 כישורי ניהול": סערה סביב מינוי אודליה פרידמן למנכ"לית המדיטק

לכתבה המלאה

פורום מוסדות תרבות ואמנות הצטרף בשבוע שעבר למחאה על מינויה של פרידמן למנכ"לית המדיטק. "מדובר במינוי ללא הליך ציבורי מקובל ובעיקר במינוי של מי שהוכיחה בתפקידה האחרון כמנכל"ית התיאטרון הלאומי הבימה שאינה מתאימה לנהל מוסד ציבורי בתחום התרבות. מינוי זה והאופן בו הוא נעשה, פוגעים לא רק במעמדו וביוקרתו המקצועית של המדיטק, אלא בתעשיית התרבות בישראל, הפועלת על פי אמות מידה קפדניות, תוך הבטחה לניהול תקין של כספי ציבור והבטחת איכות מקצועית, חסרת פשרות לרווחת הציבור אותו אנו מחויבים לשרת. המשמעות של מינוי זה עשוייה להיות נטישה תרבותית בעיר חולון של יוצרים, יוצרות, אנשי/נשות מקצוע ואמנים. פורום מוסדות התרבות קורא לראש עיריית חולון, לבטל את המינוי ולהוציא מכרז פתוח לתפקיד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully